Kahvaltı Olarak Yulaf Yemek Sağlıklı Mıdır?

Kahvaltı olarak yulaf yemek sindirimi iyileştirmek ve hastalık riskini azaltmak için idealdir. Peki, bu tahıl türü neden bizim için çok iyidir? Bunların hepsini bugünkü yazımızdan öğrenin! 
Kahvaltı Olarak Yulaf Yemek Sağlıklı Mıdır?
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Pek çok kez kahvaltının öneminden bahsettik. Bazıları kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu öne sürer. Bazıları da kahvaltının vazgeçilmez olduğunu savunur. Her ne olursa olsun kahvaltı yaptığınızda bu öğünün temelinde yüksek kaliteli besinsel gıdaların bulunması çok önemlidir. Bu yüzden kahvaltı olarak yulaf yemek neden sağlıklıdır, bundan bahsedeceğiz.

Ayrıca bu yazıda size bu tahıl türünün faydalarını da anlatacağız.

Kahvaltı olarak yulaf yemek

Gıda Bilimi ve Teknolojisi Dergisindeki (Journal of Food and Technology) bir makaleye göre, yulaf, diyet lifi, amino asit, yağ asitleri, vitamin, mineral ve fitokimyasal içeriğiyle öne çıkıyor. Bu nedenle bugün onu en sağlıklı ve eksiksiz tahıllardan biri olarak biliyoruz.

Bir kahvaltı gevreği seçimi yapmanız gerektiğinde yulaf, net bir şekilde çok tercih edilen bir seçimdir. Bu tahılın içinde karmaşık karbonhidratlar ve önemli miktarda lif bulunur. Ayrıca B vitamini gibi mikrobesinler ve kalsiyum ve demir gibi mineraller içerir. Bunlar hayati fizyolojik reaksiyonların gelişimi için gereklidir.

Aynı zamanda çok yönlü bir yiyecek olduğunu belirtmeye değer. Bir başka deyişle, günün ilk öğününde onu pek çok farklı şekilde tüketebilirsiniz. Örneğin, taneli meyvelerle, muzla, süt ürünleriyle ve aynı zamanda vücut için önemli besinler sağlayan diğer malzemelerle bir araya getirebilirsiniz.

yulaf ahşap kase
Yulaf besinsel açıdan en eksiksiz tahıllardan biri olarak bilinir. Bu yüzden kahvaltı için iyi bir seçimdir.

Kahvaltıda yulaf yemenin faydaları

Kahvaltıda yulaf ezmesi yemenin faydalarından biri de beta-glukan almanızı sağlamasıdır. Bu, sağlığınız için yararlı çözünür bir lif türüdür.

Peki, başka hangi sebeplerle uzmanlar yulaf yenmesini tavsiye ediyorlar?

Bağırsak mikrobiyotasının bileşimini iyileştirir

Çözünür lif, bağırsakta yaşayan faydalı bakterilerin hayatta kalmasını sağlamak için gerekli bir maddedir. ‘The Journal of Nutritional Biochemistry’ dergisinde yayınlanan araştırma da bunu gösteriyor.

Bu madde bağırsak düzeyinde fermente olur ve anti-enflamatuvar bir doğası olan kısa zincirli yağ asitleri üretir. Ayrıca fermantasyon ürünlerinin çoğu bakterilerin iyiliğini sağlamak için bir alt madde olarak hizmet vermektedir.

Mikrobiyotanın sağlıktaki önemini not etmeye değer. Günümüzde, uzmanlar, onu bağışıklık sisteminin işleyişine müdahil olan bağımsız bir organ olarak kabul ediyorlar. Ayrıca karmaşık patolojiler geliştirme riskini modüle ediyor.

Kabızlığı azaltmaya yardımcı olur

Söz konusu kabızlıkla mücadele etmek olduğunda, yeterli su alımının sağlanması dışında beslenme programına lifi dahil etmek gereklidir. Bu nedenle kahvaltı olarak yulaf ezmesi yemek faydalıdır. İçerdiği besinlerin sindirimi, dışkı topağını artırmaya yardımcı olur ve peristaltik hareketleri uyarır.

‘International Journal of Clinical Practice’ dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, beslenme programında lifin çok az katkısının olması, orta vadede kabızlığa daha fazla eğilim olmasına yol açabilir.

Kolon kanserinin önlenmesi

Kolon kanseri gibi karmaşık patolojilerin gelişimini önlemek için beslenme programında lifin varlığını garanti etmek gereklidir. Kahvaltı olarak yulaf yemek, ‘International Journal of Food Sciences and Nutrition’da’ yayınlanan bir meta-analizin önerdiği gibi bu patolojinin riskini azaltmada olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Kahvaltı olarak yulaf yemek için bir tarif

Kahvaltınıza yulaf ezmesini dahil etmenin birçok yolu vardır. Burada sizinle bir yulaf ezmesi tarifini paylaşmak istiyoruz. En çok sevdiğiniz malzemelerle yapabilirsiniz. Bir deneyin!

Malzemeler

 • 1/2 su bardağı süt (125 ml)
 • 3 yemek kaşığı yulaf (45 g)
 • Malzemeler (sert kabuklu yemişler, tohumlar, meyveler, vs.)

Hazırlanışı

 • Öncelikle sütü yulaf ezmesiyle birlikte orta ateşte sürekli karıştırarak ısıtın.
 • Yoğun bir kıvam aldığında hazır olur.
 • Hazırladığınız karışımı bir kaseye koyun ve soğumaya bırakın.
 • Son olarak seçtiğiniz malzemeleri ekleyin. Taneli meyveleri, sert kabuklu yemişleri, chia tohumunu ya da bitter çikolata parçalarını tercih edebilirsiniz.
yulaf ezmesi kase muz
Yulaf çok yönlü bir yiyecektir. Meyve, fındık ve tohum gibi diğer sağlıklı malzemelerle çok iyi gider.

Kahvaltıda yulaf yemenin ve daha iyi sağlığın keyfini çıkarın

Kahvaltı olarak yulaf yemek, bağırsak geçişini iyileştirmek ve kronik hastalıklarla karşılaşma riskini azaltmak için idealdir. Bu yiyecek, besinsel ve enerjik değeri göz önüne alındığında güne doğru başlangıç yapmak için harika bir yoldur.

Hatta yalnızca kahvaltı için sağlıklı bir seçenek olmakla kalmaz. Ayrıca öğle yemeğinde, atıştırmalık olarak veya hafif bir akşam yemeğinin bir parçası olarak yulaf yemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

O halde neyi bekliyorsunuz? Bugünden itibaren daha fazla yulaf yemeye başlayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Rasane P, Jha A, Sabikhi L, Kumar A, Unnikrishnan VS. Nutritional advantages of oats and opportunities for its processing as value added foods – a review. J Food Sci Technol. 2015;52(2):662-675. doi:10.1007/s13197-013-1072-1
 • Jayachandran M., Chen J., Chung SSM., Xu B., A critical review on the impacts of b glucans on gut microbiota and human health. J Nutr Biochem, 2018. 61: 101-110.
 • Emmanuel A., Mattace Raso F., Neri MC., Petersen KU., et al., Constipation in older people: a consensus statement. Int J Clin Pract, 2017.
 • Gianfredi V., Salvatori T., Villarini M., Moretti M., et al., Is dietary fibre truly protective against colon cancer? A systematic review and meta analysis. Int J Food Sci Nutr, 2018. 69 (8): 904-915.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.