Kalamarlı Nohut: Basit ve Sağlıklı Bir Tarif

Diyetinize iyi bir protein ve lif kaynağını nasıl ekleyeceğinizi biliyor musunuz? Yapması kolay bu kalamarlı nohut tarifini size göstereceğiz!
Kalamarlı Nohut: Basit ve Sağlıklı Bir Tarif
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bu kalamar ile nohut tarifi, yüksek oranda temel besinleri sağlamayı başarır, bu nedenle sağlıklı bir diyet bağlamında önerilir.

Deniz ürünleri belirli bir sıklıkta tüketmek önemlidir. Baklagiller de uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Dikkate alınması gereken şey, sağlıklı beslenmenin temel direklerinden birinin çeşitlilik olmasıdır. Tanıttığınız gıdaların yelpazesi ne kadar genişse, o kadar iyidir. Bu, temel besin maddelerinin eksikliği riskini azaltır ve vücudunuzu mükemmel durumda tutmanıza yardımcı olur.

Kalamar ile nohut

Tarifin nasıl yapılacağına geçmeden önce tüketiminden elde edilen faydalardan bazılarına değinelim. Öncelikle düzenli olarak bakliyat tüketmenin ne kadar olumlu olduğunu vurgulamamız gerekiyor. Bu ürünler yüksek kalitede karbonhidrat sağlar.

Ek olarak, nohutlar, içlerinde lif zenginliği ile karakterize edilir. Bu madde iştahı düzenler, böylece azaltır. Bu, Avrupa Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma ile kanıtlanmıştır. Bu şekilde, vücut ağırlığının etkin bir şekilde kontrol edilmesini sağlayan düşük kalorili bir plan önermek daha kolaydır.

Öte yandan, baklagiller mikro besin maddelerindeki konsantrasyonları ile öne çıkıyor. Bunların arasında demir, anemiyi önlemek için kilit bir unsur olduğu için öne çıkıyor. Bununla birlikte, özellikle lifle birlikte alındığında emilimi sınırlıdır. Bu nedenle, JAMA’da yayınlanan araştırmaya göre , kullanılabilirliğini artırmak için C vitamini ile birlikte tüketilmesi önerilir.

Kalamarda biyolojik değeri yüksek proteinlerin varlığı vurgulanabilir. Bu besinler uygun doku iyileşmesi için gereklidir.

Ek olarak, çoğu deniz ürünü önemli miktarda iyot sağlar. Bu mineral tiroid bezinin fizyolojisinde belirleyici bir rol oynar. Bu, Biological Trace Element Research dergisinde yayınlanan bir makale ile doğrulanmıştır.

Leblebi.
Nohut, gastronomide düşündüğünüzden daha çok yönlüdür. Diğer malzemelerle karıştırılırlar, yahnilerin, çorbaların bir parçasıdırlar ve hatta atıştırmalık olarak fırınlanmış olarak yenebilirler.

Daha fazla bilgi için: Diyetinize Eklemeniz Gereken İyottan Zengin Yedi Gıda

İçindekiler

  • 2 adet patates
  • Balzamik sirke
  • 300 gram nohut
  • Sızma zeytinyağı
  • 1/2 kilo temizlenmiş kalamar
  • Baharatlar: Defne yaprağı, kekik, tuz, maydanoz, sarımsak tozu ve safran

Adım adım talimatlar

Nohutları 24 saat suda bekleterek başlamalısınız. Diğer seçenek ise konserve ve kullanıma hazır olarak satın almaktır.

Suda bekletmeyi bitirdikten sonra, baklagilleri valfin yükseldiği andan itibaren 15 veya 20 dakika boyunca bir düdüklü tencereye koymalısınız. Sonra nohutları ve et suyunu bir kenara almalısınız.

Daha sonra, kalamarlar orta boy dilimler halinde kesilir ve sızma zeytinyağı ile bir tencerede sotelenmek üzere baharatlanır. Renk almaya başlayınca nohutu, birkaç defne yaprağını, isteğe göre sarımsağı, bir tutam safranı ve birkaç kaşık sirkeyi ekleyin.

Nohutlar haşlanırken çıkan suyu nohutların üzerine tencerenin içindekileri kaplayacak şekilde dökün. Patatesleri soyun ve küçük parçalar halinde kesin, onları da pişirme kabına alın. Düdüklü tencereyi kapatın ve valf kalktığı andan itibaren yaklaşık 4 dakika pişirin. Geleneksel bir tencerede pişiriyorsanız, yarım saat daha pişirme süresi eklemek gerekecektir.

Zaman geçtikten sonra kalamarlı nohutlar tüketime hazırdır. Besin değeri yüksek olduğu için ana yemek olabilirler. Başlangıç olarak bir sebze yemeğinin ardından ikinci bir tabak olarak da yenebilirler.

Otlar ve zeytinyağı ile bir tabakta pişmiş kalamar.
Deniz ürünleri pişirmek söz konusu olduğunda kalamarlar her zaman hane halkının seçimi değildir, ancak zaman zaman onları dahil etmek iyidir.

Kalamar ile nohut hazırlayın

Kalamar ile nohut hazırlamak basittir. Düdüklü tencereniz varsa çok uzun sürmeyecek çok besleyici bir kombinasyon!

Ayrıca, her zaman önceden pişirilmiş ve konserve edilmiş nohutları satın alma seçeneğiniz de vardır. Bu durumda, tatların bütünleşmesi için tüm içeriği yaklaşık 5 dakika kısık ateşte bırakarak pişirme işleminin sonunda dahil edilmeleri gerekir.

Uzmanların diyetinize baklagillerin ve denizden elde edilen ürünlerin dahil edilmesini şiddetle tavsiye ettiğini unutmayın. Bu yiyecekleri haftada en az birkaç tüketmek iyidir.

Son olarak, kalamarın mürekkep balığı veya bebek kalamar gibi diğer benzer yiyeceklerle değiştirilebileceğini unutmayın. Nihai sonucun tadı biraz değişecektir, ancak daha küçük parçaların daha kısa pişirme süresi gerektirmesi dışında süreç aynıdır. İlginizi çekebilir ...

Lezzetli Paella Tarifine Hazır mısınız?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Lezzetli Paella Tarifine Hazır mısınız?

Bu makalede size paella yapmanın iki lezzetli yolunu anlatacağız. Böylece siz de en ikonik İspanyol tariflerinden birinin tadını çıkarabilirsiniz.  • Warrilow A, Mellor D, McKune A, Pumpa K. Dietary fat, fibre, satiation, and satiety-a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr. 2019 Mar;73(3):333-344. doi: 10.1038/s41430-018-0295-7. Epub 2018 Aug 30. PMID: 30166637.
  • Li N, Zhao G, Wu W, Zhang M, Liu W, Chen Q, Wang X. The Efficacy and Safety of Vitamin C for Iron Supplementation in Adult Patients With Iron Deficiency Anemia: A Randomized Clinical Trial. JAMA Netw Open. 2020 Nov 2;3(11):e2023644. doi: 10.1001/jamanetworkopen.2020.23644. PMID: 33136134; PMCID: PMC7607440.
  • Luo J, Hendryx M, Dinh P, He K. Association of Iodine and Iron with Thyroid Function. Biol Trace Elem Res. 2017 Sep;179(1):38-44. doi: 10.1007/s12011-017-0954-x. Epub 2017 Feb 3. PMID: 28160243.