Karbonat Egzersize Nasıl Yardımcı Olur

Karbonat kilo vermek ile ilişkilendirilebilir mi? Evet, bu madde kilo vermeyi hem doğrudan hem de dolaylı yoldan etkileyebilir.
Karbonat Egzersize Nasıl Yardımcı Olur

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Sodyum ve karbonik asidin bir kimyasal kombinasyonu, karbonat adı verilen bir tuz türü ile sonuçlanır. Bu, yemek pişirirken bir malzeme olmaktan kötü kokulardan kurtulmaya yaramaya kadar pek çok kullanım alanına sahiptir. Pek çok faydası arasında, romatoid artriti hafifletmek için yararlı olan anti-enflamatuvar özellikleri de vardır.

Bu arada, bu madde kilo kaybı ile bağlantılı olabilir mi? Evet, kilo kaybını doğrudan ve dolaylı olarak etkileyebilir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Fiziksel Egzersize Katkılarda Bulunur

Koşu yapan bir kadın.
Karbonat, yüksek yoğunluklu egzersizden sonra fiziksel bitkinliği azaltabilir.

Karbonatın kilo vermeyi teşvik ettiği dolaylı yollardan biri de fiziksel vücut idmanlarıdır. Yoğun egzersiz sırasında vücudunuzun oluşturduğu laktik asidi azaltır ve nötralize eder.

Laktik asit, antrenman sırasında vücudunuzu ağrıtabilir. Avrupa’da yapılan bir araştırma, bir grup sporcuda belirli yiyecek ve içeceklere karbonat eklemenin etkisini test etmiştir. Sonuçlar laktik asitte bir düşüş göstermiştir. Bu nedenle, öğünlerinize karbonat eklemek kilo vermek için yaptığınız antrenmanlar sırasında daha iyi sonuçlar almanızı sağlamalıdır..

Bu yazımızı da ilginç bulabilirsiniz: Egzersiz Yaptıktan Sonra Yemeniz Gerekenler

İştahınızı Kontrol Eder Ve Sindirim Sistemini Düzenler

Bikarbonat, mide asitlerini geçici olarak etkisiz hale getirdiği için mide yanması ile mücadelede iyidir. En önemlisi, ekmek ya da kurabiye gibi yiyeceklere ölçülü bir şekilde eklendiğinde:

  • İştahı azaltır
  • Tok hissettirir
  • Bağırsak hareketlerini düzenler.

Bu, aşağıdaki deneyle kolayca doğrulanabilir: karbonat ile sirke gibi asidik bir şeyi karıştırmak, su (nötr pH) ve karbondioksit üretecektir. Bunun daha ılımlı bir versiyonu mide asidi ile gerçekleşir.

Bu yazımızı da ilginç bulabilirsiniz: Bağırsak Hareketleri İçin Faydalı Olabilecek 10 Yiyecek

Diyet Ve Enerji İçeceklerinde Faydaları

Birinden bir enerji içeceği alan bir kadın.
Daha iyi bir egzersiz için enerji içeceklerinizin içine karbonat karıştırın.

Enerji içeceklerine bikarbonat soda eklemek kilo verme egzersizlerinize yardımcı olacaktır.

Bu, vücuttaki kaslar ve sinirler için gerekli olan elektrolitleri arttırır. Ayrıca obezite ile mücadele için harika olan ve hatta karın kaslarını dahi sıkılaştıran çeşitli diyet çaylarına da eklenebilir.

Kilo Vermekten Daha Fazlası İçin Karbonat Tüketmek

Bahsedilen tüm faydalara rağmen karbonat kullanırken dikkatli olmalısınız. Karbonat mide ve kaslar için iyi olabilir ama kalp için değildir. Sonuç olarak, ölçülü tüketildiği sürece tüm insan vücuduna fayda sağlayabilir. Romatizmal eklem rahatsızlıkları gibi bazı hastalıkların tedavisine bile yardımcı olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Requena B, Zabala M, Padial P, Feriche B. Sodium bicarbonate and sodium citrate: ergogenic aids?. J Strength Cond Res. 2005;19(1):213-224. doi:10.1519/13733.1
  • Burke LM. Practical considerations for bicarbonate loading and sports performance. Nestle Nutr Inst Workshop Ser. 2013;75:15-26. doi:10.1159/000345814
  • McNaughton LR, Siegler J, Midgley A. Ergogenic effects of sodium bicarbonate. Curr Sports Med Rep. 2008;7(4):230-236. doi:10.1249/JSR.0b013e31817ef530
  • Al-Abri, S. A., & Olson, K. R. (2013). Baking soda can settle the stomach but upset the heart: case files of the Medical Toxicology Fellowship at the University of California, San Francisco. Journal of medical toxicology : official journal of the American College of Medical Toxicology, 9(3), 255–258. https://doi.org/10.1007/s13181-013-0300-4
  • Antunes C, Curtis SA. Gastroesophageal Reflux Disease. In: StatPearls. StatPearls Publishing, Treasure Island (FL); 2019.
  • Examen del ácido láctico. MedlinePlus. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/003507.htm#:~:text=El%20%C3%A1cido%20l%C3%A1ctico%20se%20produce,niveles%20de%20ox%C3%ADgeno%20son%20bajos.
  • McNaughton L, Dalton B, Palmer G. Sodium bicarbonate can be used as an ergogenic aid in high-intensity, competitive cycle ergometry of 1 h duration. Eur J Appl Physiol Occup Physiol. 1999;80(1):64-69. doi:10.1007/s004210050559

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.