Karmin Otu: Özellikleri, Kullanımı ve Kontrendikasyonları

Karmin bitkisinin yaprakları, geleneksel tıpta romatizma ve artrit semptomlarını yatıştırmak için bir adjuvan olarak kullanılmıştır. Ancak, bazı raporlar bunun belirli yan etkilere neden olabileceği konusunda uyarıda bulunuyor, bu yüzden daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!
Karmin Otu: Özellikleri, Kullanımı ve Kontrendikasyonları
Franciele Rohor de Souza

tarafından incelendi ve onaylandı. Eczacı Franciele Rohor de Souza.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Şekerciboyası otu (Phytolacca americana) olarak da bilinen karmin otu, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa ve Asya’nın çeşitli yerlerinde bulunan otsu bir bitkidir. “Amerika üzümü” veya “kanser kökü” olarak da bilinir, tıbbi ve gastronomi amaçlı kullanılmıştır.

Buna rağmen, uzmanlar, çalının bazı kısımlarının, yalnızca titiz bir pişirme işlemiyle elimine edilen toksik bileşenlere sahip olduğunu belirtmektedir. Bu nedenle dikkatli kullanmalı ve olası yan etkilerini önceden düşünmeliyiz.

Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Karmin otunun özellikleri

Tarihsel verilere göre, karmin otu, Kızılderililer tarafından kusmayı teşvik etmek, vücudu temizlemek ve romatizma semptomlarıyla mücadele etmek için kullanılan ilaçların temeliydi. Günümüzde bile, bazı kültürler bu uygulamaları kullanmaya devam ediyor.

Görünüşe göre popülaritesi, 19. yüzyılın sonlarında yazılan ve bitkinin cilt hastalıklarını ve eklem ağrılarını tedavi etme potansiyelinden bahseden King’s American Dispensary adlı bir kitaba dayanıyor. Öyle olsa bile, şu anda kanıtlar oldukça sınırlıdır.

Karmin otu bileşenleri

bir bardak karmin otu çayı
Bu tür infüzyonlar sağlık için iyidir.

Germplasm Resources Information Network (GRIN)” ve “Bitkisel Çin Tıbbı – Materia Medica” gibi kaynaklar, karmin otunun farmakolojik potansiyele sahip çok çeşitli kimyasal bileşiklere sahip olduğunu belirtir. En belirgin bileşenler şunlardır:

 • Fitolakosit A, B, C, D, E, F, G
 • Fitolaccagenin
 • Jaligonik asit, fitolakojenik asit ve oleanolik asit
 • Triterpen alkoller: α-spinasterol, α-spinasterol-β-D glikozit, 6-palmitoil-Δ7-stigmasterol-Δ-D glikozit, 6-palmytytyl spinasteril-6-D glikozit
 • Astragalin
 • Lektinler
 • Taninler
 • Nişasta
 • PAP-R proteini

Günümüzde insanlar bu bitkinin çok çeşitli sağlık özellikleri olduğunu iddia ediyor  ancak, etkinliğini değerlendiren güvenilir klinik araştırmalar henüz yok. Her durumda, bazıları antiromatizmal, antitümör, antienflamatuar, analjezik ve emetik aktiviteye sahip olduğunu söylüyor.

Karmin otunun potansiyel faydaları ve kullanımları

Karmin otu toksisitesi hakkındaki bilgilere rağmen, bazı kültürler bademcik iltihabı, larenjit, akne, uyuz, bazı tümör türleri ve AIDS gibi hastalıklara karşı bir adjuvan olarak kullanımını savunmaya devam ediyor. Bunun için herhangi bir kanıt var mı?

Şimdilik, bitki laboratuvar ve hayvan çalışmalarında bazı tıbbi faydalar sergiledi. Bununla birlikte, insanlar üzerindeki etkileriyle ilgili çalışmalar eksiktir. Ek olarak, pokeweed antiviral proteinin (PAP, karmin otu antiviral proteini) bitkinin birçok özelliğinden sorumlu olduğuna inanılmaktadır. Öyle olsa bile, tam bir kesinlik yoktur.

1. Ağız hastalıkları

Bilim insanları, diş hastalıklarını önlemek için olası takviyeler olarak karmin otu özlerini araştırdılar. Özellikle BMC Tamamlayıcı Tıp ve Tedaviler’de bildirilen bir laboratuvar çalışması, bitkinin ağız sağlığını desteklemeye yardımcı olan antibakteriyel bileşenlere sahip olduğunu buldu.

Spesifik olarak, inflamatuar periodontal hastalıklardan ve diş çürüklerinden sorumlu Porphyromonas gingivalis ve Streptococcus mutans gibi bakterilerdeki önemli enzimleri inhibe etmektedir. Ancak, bilim insanlarının kesin bir bildirim yapabilmeleri için daha fazla kanıta ihtiyacı var.

2. Bademcik iltihabı

Bademcik iltihabı semptomlarını yatıştırmaya yönelik pek çok homeopatik ilaç, eser miktarda karmin otu içerir.

Bazı kişiler, diğer doğal bileşenlerle birlikte boğazın mukoza zarını kayganlaştırdığına ve, ağrı ve iltihabı azalttığına inanıyor. Ancak, bunu kanıtlayacak herhangi bir klinik çalışma yoktur.

3. Cilt bozuklukları

Kuşkusuz, karmin bitkisinin ana uygulamalarından biri cilt bozuklukları ile ilgilidir. Halk hekimliğinde insanlar bu bitki sedef hastalığı, egzama ve boyun tüberkülozuna karşı bir müttefik olarak kullanırlar.

Anti-inflamatuar özellikleri, bu koşullarda şişlik ve ağrıyı azaltmaktan sorumlu olacaktır.

Bununla birlikte, ironik bir şekilde bitkinin kökü, gövdesi veya yaprakları ile doğrudan temas, zehirli sarmaşığa benzer kabarcıklı döküntülere neden olabilir. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır. Ancak, bu konudaki çalışmalar oldukça yetersiz ve güncelliğini yitirmiştir.

4. Kanserli tümörler ve AIDS

Ne karmin otu ne de diğer bitkisel takviyeler kanser veya HIV/AIDS gibi kronik durumları tedavi edemez. Faydaları hakkındaki popüler iddialara ve bazı klinik deneylerin sonuçlarına rağmen, onu bu hastalıkların tedavisi için kullanmamalısınız.

Şu anda, kanıtlar, bitkiden elde edilen özlerin, bu koşulların tedavisini destekleyecek gelecekteki ilaçları tasarlamak için umut vaat ettiğini gösteriyor. Örneğin, Fitoterapi Araştırmasında bildirilen bir çalışma, karmin otu ekstraktlarının gen ekspresyonunu değiştirerek kolon kanseri hücrelerine karşı hareket edebileceğini belirledi.

Ayrıca, Toxins dergisi, karmin otunda bulunan PAP’ın bir immünotoksin olma potansiyeline sahip olduğunu bildirdi. Başka bir deyişle, tümörlerin veya hücrelerin varlığına yanıt vermek için bağışıklık hücrelerinin aktivitesini uyarabilir.

5. Diğer kanıtlanmamış kullanımlar

el eklemlerinde ağrı
Artrit ağrısını hafifletmesi muhtemeldir.

Karmin otu tıbbi uygulamalarının çoğu, anekdot verilerinden gelir. Yani, herhangi bir etkililik düzeyine sahip olduğunu destekleyecek herhangi bir çalışma yoktur. Ek olarak, özlerini veya takviyelerini nasıl güvenli bir şekilde uygulayacağımızı bilmiyoruz. Bu kullanımlar nelerdir, aşağıdakilere bir göz atın:

 • Romatizmal eklem iltihabı
 • Frengi nedeniyle kemik ağrısı
 • Gastrointestinal rahatsızlıklar
 • Enfeksiyonlar
 • Mastitis
 • Miyomlar
 • Akne
 • Büyümüş tiroid

Riskler ve kontrendikasyonlar

Karmin bitkisinin tüm parçaları toksik olarak kabul edilir. Meyveleri, özellikle yeşil olduğunda çok zehirlidir. Özellikle hem insanlarda hem de hayvanlarda sindirim sistemini tahriş eden “fitolasin” adı verilen bir madde üzerinde yoğunlaşırlar. Tüketimleri aşağıdaki olumsuz etkilere neden olabilir:

 • Kramplar ve karın krampları
 • Ağız, boğaz ve yemek borusunda yanma hissi
 • İshal ve kusma
 • Nefes almakta zorlanma
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Kalp ritmi bozuklukları

Ayrıca, bitki yaralı deri ile temas ederse benzer belirtilere neden olur. Phytolacca americana ile doğrudan temas, bazı insanlarda kontakt dermatite neden olur. Ağır vakalarda, bitki ile zehirlenme aşağıdaki komplikasyonlara yol açar:

 • Konvülsiyonlar
 • İshal ve kanlı kusma
 • Solunum felci
 • Ölüm (nadir vakalar)

Birçok aktar ve benzeri mağaza, karmin otu içeren takviyeler ve sağlıklı gıda ürünlerini satar. Ancak, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) daha bu bitkinin ve özünün kullanımını onaylamadı veya güvenliğini değerlendirmedi.

Ayrıca, antikoagülanlar, antihipertansif ve diüretikler gibi ilaçlarla olası etkileşimlere karşı uyarır. Hamile kadınlar, çocuklar veya herhangi bir özel sağlık durumu olan kişiler için önerilmez.

Karmin otunun sunumları ve dozajları

Karmin otu ve türevlerinin güvenli kullanımı hakkında tanımlanmış herhangi bir yönerge yoktur. Genel bir kural olarak, taze bitkinin herhangi bir temasından ve yutulmasından kaçınmalısınız. Bu nedenle, takviyeler tentürler, özler, kapsüller, yağ ve merhemler şeklinde satılır.

Onları alırken, FDA tarafından düzenlenmediklerini unutmamak önemlidir. Üreticiler genellikle ürün ambalajında önerilen dozu belirtirler. Önerilen bu doz asla aşılmamalıdır.

Karmin otu hakkında neleri hatırlamalısınız?

Phytolacca americana, geleneksel tıpta bazı hastalıkların semptomatolojisini iyileştirmek için yardımcı olarak kullanılmıştır. Ancak günümüzde toksik bileşik içeriğinden dolayı kullanımının riskleri konusunda uyarılar bulunmaktadır.

Sonuç olarak, tıbbi bir çare olarak etkinliğini kanıtlayacak somut bir kanıt yoktur. Bu nedenle, herhangi bir tıbbi tedavinin yerini almamalıdır. Hamile kadınlar, çocuklar ve herhangi bir ciddi hastalığı olan kişiler kullanmaktan kaçınmalıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Kim YO, Johnson JD, Lee EJ. Phytotoxicity of Phytolacca americana leaf extracts on the growth, and physiological response of Cassia mimosoides. J Chem Ecol. 2005 Dec;31(12):2963-74. doi: 10.1007/s10886-005-8407-y. Epub 2005 Dec 18. PMID: 16365717.
 • Phytolacca americana. (s.f.). En Wikipedia. Recuperado el 15 de abril de 2021 de https://es.wikipedia.org/wiki/Phytolacca_americana
 • King’s American Dispensary. JAMA. 1898;XXXI(19):1126–1127. doi:10.1001/jama.1898.02450190052023
 • Chinese Herbal Medicine, Materia Medica 3rd Edition. Bensky, Dan; Steven Clavey, Erich Stoger. Eastland Press, 2004.
 • «USDA GRIN taxonomy». Archivado desde el original el 20 de febrero de 2014.
 • Han H-Y, Han K-H, Ahn J-H, et al. Subchronic Toxicity Assessment of Phytolacca americana L. (Phytolaccaceae) in F344 Rats. Natural Product Communications. July 2020. doi:10.1177/1934578X20941656
 • Patra JK, Kim ES, Oh K, Kim HJ, Kim Y, Baek KH. Antibacterial effect of crude extract and metabolites of Phytolacca americana on pathogens responsible for periodontal inflammatory diseases and dental caries. BMC Complement Altern Med. 2014;14:343. Published 2014 Sep 20. doi:10.1186/1472-6882-14-343
 • Maness L, Goktepe I, Chen H, Ahmedna M, Sang S. Impact of Phytolacca americana extracts on gene expression of colon cancer cells. Phytother Res. 2014 Feb;28(2):219-23. doi: 10.1002/ptr.4979. Epub 2013 Apr 4. PMID: 23553997.
 • Domashevskiy AV, Goss DJ. Pokeweed Antiviral Protein, a Ribosome Inactivating Protein: Activity, Inhibition and Prospects. Toxins. 2015; 7(2):274-298. https://doi.org/10.3390/toxins7020274

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.