Kaslarınızı Güçlendirmek için 7 Gıda

Aşağıda açıklayacağımız 7 yiyeceği akılda tutarak, diyetiniz için lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz. Meyve ve sebzeleri sağlıklı bir beslenme programına dahil etmenin, yalnızca kaslarınızı güçlendirmenize yardımcı olmayacağını, aynı zamanda genel olarak daha sağlıklı yaşamanıza yardımcı olacağını da unutmayın.
Kaslarınızı Güçlendirmek için 7 Gıda
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Ivan Aranaga Amengual

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kaslarınızı güçlendirmek, tüm sıkı çalışmanızın sonuçlarını görebildiğiniz bir zamandır. Bu noktada, yoğun egzersizler yeterli değildir; aynı zamanda beslenme şekline de daha fazla dikkat etmelisiniz.

Zaten yağı ve unu arkanızda bıraktınız, daha sağlıklı beslenmeye ve daha iyi yemekler yapmaya da başladınız. Ancak kaslarınızı güçlendirmek, kalan tüm vücut yağlarını ortadan kaldırmak ve kasların büyümesine yardımcı olmak için belirli yiyeceklere yönelmelisiniz.

Bugün, sizi bu yiyeceklerine ne oldukları konusunda bilgi vereceğiz.

Beslenme şekline dahil etmeniz gereken yiyecek grupları

Aşağıda, kas güçlendirici beslenme programında bulunması gereken bazı besin gruplarını açıklayacağız:

Tahıl bazlı karbonhidratlar

Bunları makarnalar, pirinç, ekmek, bakliyat ve tahıllarda bulabilirsiniz. Bu besinleri sabah kahvaltılardan oranında tüketmeniz gerekir.

bir tabak pirinç

Karbonhidratı bütünüyle diyetinizden çıkaramayacağınızı unutmayın, çünkü günlük faaliyetlerinizi verimli bir şekilde geçirmeniz için gereken enerjiyi bunlar sağlar. Düşük glisemik indeksi olan, az ya da doymuş yağ içermeyen ve kolesterol içermeyenleri seçin.

Meyve ve sebzeler

Gün boyunca meyve ve sebzeleri yemek ya da atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. Sitrik meyveler, üzümler, elmalar, şeftali, kayısı ya da kırmızı meyveler gibi düşük glisemik oranı olanları seçin.

Sebzeleri seçerken havuç, soğan, bal kabağı, biber, lahana ve turbu da unutmayın.

Protein

Doğrudan kas dokusunu güçlendirip, vücuda yardımcı oldukları için, proteinler sizin için en önemli yiyecek grubu olabilir. Balık ve balık ürünlerini tüketin. Ayrıca hindi, tavuk ve tavşan gibi beyaz etleri de yiyin.

Öte yandan kırmızı etlerden kaçının. Ayda sadece iki kez yiyebilirsiniz. Bununla birlikte, her zaman beslenme programınız ile ilgili bir tıp uzmanına danışmayı unutmayın.

Bunlar, beslenme programınıza eklemeniz gereken en önemli besinlerdir. Aynı zamanda, şekerli içeceklerden ve alkolden de uzak durmak önemlidir.

Lafı daha fazla uzatmadan, artık kaslarınızı güçlendirmenize yardımcı olacak yiyecekler listemizi sunalım.

Kaslarınızı tanımlamak için 7 yiyecek

1. Dana eti

dilim dilim dana eti

Güçlendirilmiş kaslar için dana eti, en iyi beslenme seçeneklerinden biridir. Saf protein, kendisini bu alanda rakipsiz kılar. Dana eti, yağları ortadan kaldıran ve kasları geliştiren linoleik asit içerir.

Bununla birlikte, dana eti yüksek tansiyona ve antioksidan özelliklere sahip olmasına rağmen, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), kırmızı etlerin kanserojen özelliklerine karşı uyarıda bulunmaktadır. Bu nedenle haftada sadece 200 ila 225 gram arası dana eti yemenizi tavsiye ederiz.

2. Yumurta

Bu, beslenme programınızda mutlaka olması gereken bir besindir. Yumurtalar biyolojik değer açısından en yüksek proteinine sahip olan yiyecektir.

bir tabak yumurta

Buna ek olarak, yumurta sarısı vücudunuza önemli miktarda demir, sodyum, selenyum, fosfat ve çinko sağlar. Ayrıca A, B2, B12, D ve E gibi vitaminleri de barındırır. Egzersiz yapmadan önce bunları yiyebilirsiniz. Çünkü vücudunuz bunları hızlı bir şekilde sindirebilir.

3. Tavuk göğsü

ızgara et göğüs

Bu bize bol miktarda protein veren ve her 100 gram için 120 kalori içeren bir et kaynağıdır. Bir porsiyonu size 30 gram protein sağlayabilir, bu nedenle beslenme programınıza dahil ettiğinizden emin olun.

4. Somon

kızartılmış somon

Somon, yemek programınıza güvenle ekleyebileceğiniz bir balıktır. Çok sağlıklı olan ve eklemlerinize fayda sağlayabilecek yağ asitleri içerir. Buna ek olarak, balık omega-3 sağlar ve sonuç olarak kolesterol seviyenizi düşürmenize de yardımcı olur.

Somon, herhangi bir yağ eklemeden, ızgara ya da fırında pişirmeniz gereken harika bir proteindir.

5. Ton balığı

bir kase ton balığı

Bu kesinlikle kaçırmaması gereken bir besindir. Ton balıklarında oldukça fazla protein bulunur ve vücudunuz bunları çok hızlı bir şekilde metabolize edebilir. Izgarada veya kendi suyunda pişirebilirsiniz. Ana yemek olarak ya da salata malzemesi olarak yemenizi öneriyoruz.

Bir porsiyon makarna veya pilav ile servis edip, antrenmandan önce veya sonra da yiyebilirsiniz.

6. Kuru yemiş

Bu gıda grupları lif, mineral ve sağlıklı yağlar sağlar. Kinoa gibi tahıllar, protein listemizdeki diğer yiyecekler gibi takdire şayandır.

bir avuç kuruyemiş

Yulaf, ceviz, badem – bir kaç örnek olarak- çok da pahalı olmayan seçeneklerdir. Kaslarınızı güçlendirmek için, bunları bir salataya ya da fiziksel aktiviteler yapmadan önce ya da sonra et yemeklerinin yanında tüketin. Ayrıca, iştahınızı kapamaya da yardımcı olur.

7. Yeşil çay

yeşil çay seti

Yeşil çay, beslenme programındaki diğer yiyeceklerin faydalarıyla birlikte harika bir etki yaratan, mükemmel bir sıvıdır. Kaslarınızı güçlendirmek için çabalarken, vücut yağınızı azaltmanıza yardımcı olur.

Aynı zamanda, idrar söktürücüdür, sizi serbest radikallerden korurken, kas dokusunun gelişimini de en iyi seviyeye çeker.

Bu 7 yiyeceği akılda tutarak beslenme programınız için lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz. Meyve ve sebzeleri sağlıklı bir şekilde tüketmenin sadece kaslarınızı güçlendirmekle kalmayacağını, aynı zamanda daha sağlıklı bir yaşam sürmenize de yardımcı olacağını unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
Kas Kütlenizi Artırmanızı Engelleyen 6 Hata
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kas Kütlenizi Artırmanızı Engelleyen 6 Hata

Kas kütlenizi arttırmak çaba gerektiren uzun ve sıkıcı bir süreçtir; diyet disiplini kadar fiziksel çaba da gerektirir. Bazıları için başarı daha k...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rebello CJ., O’Neil CE., Greenway FL., Dietary fiber and satiety: the effects of oats on satiety. Nutr Rev, 2016. 74 (2): 131-47.
  • Stokes T., Héctor AJ., Morton RW., McGlory C., et al., Recent perspectives regarding the role of dietary protein for the promotion of muscle hypertrophy with resistance exercise training. Nutrients, 2018.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.