Kendinizi Aç Bırakmadan Kilo Vermenin Anahtarları

Kendinizi aç bırakmadan kilo vermek için, lif oranı yüksek fakat kalorisi düşük yiyecekleri seçmelisiniz.
Kendinizi Aç Bırakmadan Kilo Vermenin Anahtarları

Tarafından yazılmıştır Carmen Martín

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Kendinizi aç bırakmadan kilo vermenin çok önemli anahtarları olduğunu biliyor muydunuz? Muhtemelen diyetle ilgili Yeni Yıl kararlarınızı birkaç kez bozdunuz, ancak hazır yaz gelmişken hala umut var!

En büyük sorun, çoğu diyetin gerçekten kısıtlayıcı olması ve neredeyse bizi aç bırakmasıdır. Bununla birlikte, doktorlar ve beslenme uzmanları bu konuyu yoğun bir şekilde araştırıyor ve bu konuda daha iyi bir yol olduğunu söylüyorlar.

Çok sayıda diyet, egzersiz ve kilo verme kaynağı bulabilirsiniz. Uzmanlar, dünya nüfusunun neredeyse %40’ının aşırı kilolu olduğunu ve obezitenin 1970’lerden bu yana dünya çapında üç katına çıktığını tahmin ediyor.

Obezite sadece estetik düzeyde bir sorun değil, dünya çapında bir sağlık sorunu haline geldi. Bu yazımızda kendinizi aç bırakmadan nasıl kilo vereceğinizi açıklayacağız!

Kilo vermenin önemi

Günümüzde, aşırı kilolu insanların sayısı çok yüksek ve istikrarlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Bunun nedeni, son yıllarda yerleşik bir yaşam tarzına, işlenmiş gıdalarla dolu bir diyete ve yağ açısından zengin fast fooda adapte olmamızdır.

Sağlık kampanyaları ne kadar toplumu bilinçlendirmeye çalışsa da çoğu insan aşırı kilolu olmanın sadece estetik bir sorun olduğunu düşünüyor. Ancak,bu durum zannedilenden çok daha ciddi. Fazla kilolu olmak ve obezite bir sağlık sorunudur.

üzgün bir tartı

Her iki durum da metabolik problemler ve hastalıklarla ilgilidir. Araştırmalar, aşırı kilolu kişilerin diyabetten muzdarip olma eğiliminin daha yüksek olduğunu ve kardiyovasküler problem yaşama riskinin çok daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu, Circulation Research dergisinde yayınlanan bir makalede belirtilmiştir.

Tüm bu sebeplerden dolayı kilo vermemizi sağlayan bir diyet bulmak çok önemlidir. Ancak, sadece kilo vermek yeterli değildir, aynı zamanda verdiğimiz kiloyu korumak ve korkunç geri tepme etkisinden kaçınmak da önemlidir. Aynı şekilde, diyetinizi sürekli ve günlük egzersizle birleştirmek de önemlidir.

Kendinizi aç bırakmadan kilo vermek

Aç kalmadan kilo vermek için esas fikir, tokluk hissini artıran, ancak kalorisi çok yüksek olmayan yiyecekler bulmaktır. Örneğin elma yemek ile çikolata yemek aynı şey değildir. Elma daha az kaloriye ve daha fazla hacme sahip olduğundan daha doyurucudur.

Bu nedenle, her şeyden önce, lif açısından zengin yiyecekleri diyetinize dahil etmek önemlidir. Yüksek lif içeren yiyecekler sindirilmeden önce sindirim sisteminde daha uzun süre kalırlar. Advances in Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre bu sayede açlığımızın artması daha uzun sürüyor.

Ek olarak, bu yiyecekler oldukça büyük olma eğilimindedir, ancak elma ile örneklediğimiz gibi az kalori içerir. Tüm meyve ve sebzeler bize vitamin sağlar, bağırsak geçişini iyileştirir ve tokluğu artırır.

Öte yandan, diyetteki yağ alımını azaltmamız ve protein miktarını da artırmamız gerekiyor. Tavuk, hindi veya bazı balıklar gibi az yağlı etler, aç kalmadan kilo vermenize yardımcı olabilir.

Glisemik indeks gibi hesaba katmamız gereken başka yönler de vardır. Bu, bir besinin kan şekerini ne kadar hızlı yükselttiğini ölçen bir parametredir. Başka bir deyişle, bir gıdanın glisemik indeksi düşükse, kan şekeri zirvesi daha düşük olacaktır.

Bu, tokluk hissi ile de doğrudan ilişkili olduğu için önemlidir. Ek olarak, daha önce de belirttiğimiz gibi, aşırı kilolarıyla bağlantılı bir hastalığı olan diyabetli kişiler için de çok önemlidir.

salatasını dürten üzgün kadın
Sağlıklı bir diyet sıkıcı veya yavan olmak zorunda değildir. İşin sırrı, yiyeceklerle elde ettiğimiz denge ve enerji dengesinde.

Kendinizi aç bırakmadan kilo vermek için diyetinizi optimize edin

Kendinizi aç bırakmadan kilo vermek mümkündür. Bunu doğru bir şekilde yapmak için en ideal yol her zaman bir beslenme uzmanına veya doktora danışmaktır. Ayrıca, diyetler egzersizle birleştirilmeli ve ara sıra bir şey olarak değil bir yaşam tarzı olarak ele alınmalıdır.

Herhangi bir dengeli beslenme diyeti, meyve ve sebzeler içermelidir. Ayrıca yeterince su içmek de çok önemlidir. Bu miktar kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de günde yaklaşık 1,5 ila 2 litredir. Diyet planınızı hazırlarken yiyeceklerin kalori içeriğini ve sağlayabileceği tokluğu göz önünde bulundurmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ortega FB., Lavie CJ., Blair SN., Obesity and cardiovascular disease. Circ Res, 2016. 118 (11): 1752-70.
  • Yanchou Njike V., Smith TM., Shuval O., Shuval K., et al., Snack food, satiety and weight. Adv Nutr, 2016. 7 (5): 866-78.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.