Bağırsak Geçişini İyileştirmek

Bazı sağlıklı alışkanlıklar edindiğiniz sürece bağırsak geçişini iyileştirmek mümkündür. Bu esas olarak diyet ve egzersiz ile ilgilidir. Bu ipuçlarını uyguladıktan sonra herhangi bir gelişme olmazsa bir uzmana danışın.
Bağırsak Geçişini İyileştirmek

Son Güncelleme: 22 Haziran, 2021

Bağırsak geçişini iyileştirmek bazı insanların düşündüğü kadar zor değildir. Aslında, bunu başarmak için abartılı önlemlere veya aşırı fedakarlıklara gerek yoktur. Genelde, basit alışkanlıklar edinmek ve onları uygulamak yeterlidir.

Kabızlık günümüzde yaygın bir sorundur ve tahminler her on kişiden üçünün bu sorunu yaşadığını göstermektedir. Ancak, kabızlık çoğunlukla kadınları etkiler. Çoğu insan daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsediğinde bağırsak geçişini iyileştirmeyi başarır.

Ayrıca, birçok kişi kabızlık sorunlarını kontrol altına almak için müshil ve laksatiflere başvurur, ancak bu yan etkiler nedeniyle çok önerilmez. Bağırsak geçişini iyileştirmek ve böylece sorunu çözmek için özel önlemler almak çok daha iyidir.

Bağırsak geçişi

mide ve smoothie

Bağırsak geçişi; yiyeceklerin, sindirim sisteminin başlangıcından (yani ağızdan), sindirim sisteminin sonuna (yani anüse) kadar ulaşması için geçen süredir. Tipik olarak, toplam işlem 30 ila 40 saat sürer. Özellikle kadınlarda 72 ila 100 saat aralığı da normal kabul edilir.

Sindirim 100 saatten fazla sürdüğünde bağırsak geçişi yavaş kabul edilse de süreler kişiden kişiye büyük ölçüde değişir. Kabızlığa neden olan budur. Buna karşılık, geçiş çok hızlı olduğunda kişi ishal olur. Her iki koşulun da istenmediğini unutmayın.

Bağırsak geçişini iyileştirmek, temel olarak kabızlıkla gelen rahatsızlıktan kaçınmak için bağırsak geçiş hızını artırmak anlamına gelir. Buradaki fikir, bağırsak hareketlerinin sıklığını arttırmaktır.

Bağırsak geçişini iyileştirmek için diyet

Bu, bağırsak geçişini iyileştirmenin en iyi yoludur. Bu diyetler sizi bir şeyden mahrum bırakmak yerine, sindirimi hızlandıran bazı yiyecekleri beslenme düzeninize dahil etmeyi amaçlar.

Profesyoneller lif tüketimini artırmayı tavsiye eder, bu nedenle tam tahılları tercih edin. Tam tahıllar faydalıdır çünkü lif bolluğu bağırsak geçişini iyileştirmenin anahtarıdır. Meyve, sebze, bakliyatlar ve kuru yemişler de lif bakımından yüksektir.

Ayrıca, probiyotikler ve prebiyotikler de eklemelisiniz. Bunun nedeni, bunların kabızlık gibi sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olan lactobacillus acidophilus bakterilerini içermesidir. Ek olarak, dışkıların kolondan geçişini kolaylaştıracağı için günde en az bir buçuk litre su içmeye çalışın.

Özel egzersizler

spor yapan kadın

Egzersiz genel olarak sağlığınız için faydalıdır ve teşvik ettiği şeylerden biri de bağırsak geçişidir. Aerobik egzersizler, mekik ve kalça hareketliliği özellikle kabızlığın önlenmesinde etkilidir ve neredeyse anında sonuç gösterir.

Bunun nedeni, egzersizin karın kaslarını harekete geçirmesi ve bağırsak hareketini teşvik etmesidir. En çok önerilen aerobik egzersiz, her gün otuz dakika tempolu yürümektir. Karın egzersizlerine gelince, bunları haftada üç kez yapın ve her seansta üç set on beş egzersiz yapın.

Bunları yapmak için yere yatın ve dizlerinizi yavaşça göğsünüze doğru çekin, bu pozisyonda on beş saniye tutun. Ayrıca rotasyonlar, esnemeler ve bu bölgeyi harekete geçiren diğer egzersizler gibi kalça hareketliliği egzersizleri de yapabilirsiniz.

Diğer öneriler

Bağırsak geçişini iyileştirmek için en iyi önlemlerden biri bağırsağı yeniden eğitmektir. Amaç, bağırsak hareketlerinin her zaman aynı saatlerde gerçekleştiği bir rutin oluşturmaktır. Bu nedenle, size uygun bir zaman seçin ve her gün yaklaşık on dakika tuvalette oturun.

Ayrıca, ihtiyaç hissettiğiniz anda tuvalete gidin ve ihtiyacınızı gidermek için çok ıkınmayın. Saat yönünde karın bölgesine yapılan bir masaj, bağırsak geçişini hızlandırmanın harika bir yoludur. Saat yönünde karın masajını beş dakika boyunca yapmalısınız.

Dar kıyafetlerin bağırsak hareketlerini engellediğini ve bu nedenle tavsiye edilmediğini unutmayın. Ayrıca kahve, çay, rafine unlar, tütün, eski peynir türleri ve basit şeker tüketimini azaltın. Her yemekten sonra sindirime iyi gelen bitkilerle yapılan bir çay içmek de hem sindirime hem de bağırsak hareketlerine yardımcı olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Klinger, J., & Klinger, J. (2001). Síndrome de intestino irritable. Revista médica de Chile, 129(5), 576-580.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.