Kolay Kilo Vermek için 10 Yöntem

Yağ ve kalori yakmaya yardımcı olmak için günde en az 30 dakika egzersiz yapılması tavsiye edilmektedir.
Kolay Kilo Vermek için 10 Yöntem
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Sağlıklı olmak, daha dolu bir yaşam sahibi olmak ve bizi mutlu eden bir fiziğe sahip olmak için izlenebilecek en iyi yol sağlıklı bir kilo ve iyi alışkanlıklara sahip olmaktan geçer.

Fakat dengeli bir kiloya sahip olmak oldukça zor bir iştir. Özellikle kilo almaya yatkın bir bünyemiz var ise bu iş daha da zor bir hale gelmektedir. Bu sebeple, kontrol sahibi olmayı, kendini adamayı ve disiplinli olmayı becerdiğimiz sürece kilo vermenin ve bu dengeyi korumanın en iyi yöntemlerinden biri diyet uygulamaktır.

Tabii ki etkili bir şekilde kilo vermeyi sağlayan fakat bizi mutsuz eden ve vücut fonksiyonlarının çalışmasını bozan diyetler de bulunmaktadır. Neyse ki, bu tür çileler çekmeden kilo vermemizi sağlayacak sağlıklı alternatifler bulunmaktadır. Kolay bir şekilde kilo vermenizi sağlayacak bazı yöntemleri burada sizinle paylaşacağız.

Diyetinizde çeşitlilik olsun

Alışkın olduğumuz gıdaların hepsini birden tüketmeyi bırakmamıza gerek yoktur. Bizim hedefimiz vücut metabolizmasını, yağ yakımını, toksinlerin atılmasını ve ödem oluşmasını engellemeyi hızlandıran ve aktif hale getiren gıdaları ekleyerek sağlıklı bir diyet elde etmektir.

Diyetinize meyve ve sebzeleri eklemek iyi bir fikirdir, fakat vücudun genel sağlığına katkıda bulunan diğer gıdaları tüketmeyi tamamen bırakmaya gerek yoktur. Lezzetli yemekleri tüketmenin anahtarı, bu yemekleri küçük porsiyonlar halinde tüketerek, bu yemeklerden elde edilecek olan sağlıksız ve yüksek kalorileri elimine etmektir.

Diyetiniz orta seviye bir perhizden oluşmalıdır

tavuklu salata

Birkaç haftada hızlı bir şekilde çok fazla kilo vermeyi vadeden bir diyet ilk bakışta çekici gelebilir; fakat bu diyetler fiziksel ve zihinsel sağlığınıza zarar verebilir – ayrıca bu diyetler verilen kiloların çok kısa zamanda tekrar alınmasına neden olan bir etki göstermektedirler.

Sıkı diyetler yüksek miktarda endişeye sebep olur ve bu durum kontrol altına alınmazsa strese ve hatta depresyona sebep olabilir. Orta hızda ilerleyen bir diyet, fazla kilolarınızı yavaşça vermenizi sağlar. Bu süreç boyunca gerekli besleyici maddeleri aldığınızdan ve sağlıklı bir rutini takip ettiğinizden emin olursunuz.

Gün boyunca öğünlerinizi 5 porsiyona ayırın

Hiçbir şart altında öğünlerinizi atlamamalısınız – her bir öğün size gerekli besleyici maddeleri ve enerjiyi sağlamaktadır. Tavsiye edilen uygulama, gün boyunca öğünlerinizi iki ana öğün ve aralarda yapılan üç ara öğün şeklinde ayırmaktır.

Su için

su içmek

Su vücut fonksiyonları için oldukça önemli bir maddedir ve diğer faydalarının yanı sıra kilo vermenize de yardımcı olur. Günde en az iki litre su içmek vücudun detoks yapmasına olanak sağlamasının yanı sıra, metabolizmayı aktif hale getirir ve yağ yakımını arttırır.

Tuz kullanmaktan kaçının

Tuz yemeklere özel bir lezzet katar, fakat tuz kullanımı mecburi değildir ve sağlığımıza zararlı olabilir. Diyetimizde tuz kullanımını kesmek bize lezzetli yemeklerin tadını çıkarma imkanı sunarken, aynı zamanda sağlıklı bir şekilde kilo vermemize de yardımcı olur.

Baskülü takıntı haline getirmeyin

baskülde tartılan kadın

Kendinizi sadece haftada bir kez tartmalısınız, bunu yaparken herhangi bir kıyafet giymeyin ve tartma işlemini sabahları gerçekleştirin. Baskül üzerindeki rakamlara takıntılı hale gelmek, hızlı bir değişim görmemeniz halinde endişe verici bir hal alabilir ve sizi daha sıkı bir perhiz uygulamaya itebilir.

Mümkün olduğunca rahat ve sağlıklı olmanın sizin için önemli olduğunu unutmayın. Boyutu ne olursa olsun, her başarıyla gurur duymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Yemeklerinizi yavaşça çiğneyin

İnsanların yemek yerken yaptıkları en yaygın hatalardan biri yemeklerini yeteri kadar ÇİĞNEMEMELERİDİR – yemekleri yeteri kadar çiğnememek sindirim işleminin düzgün şekilde işlemesine engel olur.

Yemeklerinizi daha fazla çiğnediğiniz zaman, bu yemeklerin tadını daha iyi çıkarır ve vücudunuzun bu yemekleri daha iyi sindirmesini sağlamış olursunuz. Böylece gerekli besleyici maddeler emilmiş olur ve geri kalan maddeler elimine edilir.

Egzersiz yapın

Fiziksel aktiviteler kilo vermenin ayrılmaz bir parçasıdır; çünkü yağ ve kalori yakmayı hızlandırır, ödem oluşumunu önler ve daha iyi bir görünüme sahip olmanızı sağlayacak kas dokusu oluşumuna katkıda bulunur.

Egzersiz yapmak çok kolaydır ve günde en azından 30 dakikanızı ayırmanız sizin için yeterli olacaktır. Koşun, zıplayın, yürüyüş yapın, bisiklete binin, merdivenleri inip çıkın veya kilo vermenizi ve daha iyi bir sağlığa sahip olmanızı sağlayacak dilediğiniz bir aktiviteyi gerçekleştirin.

Pozitif bir ruh haline sahip olun

gülen kadın

Pozitif bir ruh haline sahip olmak kilo vermenin anahtarıdır; çünkü sağlıklı bir diyet uygulamaya kendimizi daha iyi adarız ve bu kendini adamayla beraber gelen davranışları hedefimize ulaşmak için kullanabiliriz.

Hedeflerinizi belirleyin ve ulaştığınız her bir hedef için kendinizle gurur duyun. Acele etmeyin ve elde etmek istediğiniz sonuçları hızlı bir şekilde alamadığınızda kendinize olan güveninizi kaybetmeyin.

Stresli durumlardan kaçının

Yapılan çalışmalar stres ve kilo alma arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir, çünkü stres altındaki kişiler daha fazla yemek yeme ihtiyacı duyma eğilimindedirler. Hayatınızdaki tüm gerilimleri uzaklaştırıp sakin kalmak ve daha fazla meyve ve sebze tüketmek izlenebilecek en iyi yoldur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Alissa EM, Ferns GA. Dietary fruits and vegetables and cardiovascular diseases risk. Crit Rev Food Sci Nutr. 2017 Jun 13;57(9):1950-1962
  • Rynders CA, Thomas EA, Zaman A, Pan Z, Catenacci VA, Melanson EL. Effectiveness of Intermittent Fasting and Time-Restricted Feeding Compared to Continuous Energy Restriction for Weight Loss. Nutrients. 2019 Oct 14;11(10):2442.
  • Jeong JN. Effect of Pre-meal Water Consumption on Energy Intake and Satiety in Non-obese Young Adults. Clin Nutr Res. 2018 Oct;7(4):291-296.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.