Koşucu Dizi Hastalığının Tedavisi İçin Ev Reçeteleri

Koşucu dizi, koşu ya da zıplamanın sıkça yapıldığı sporlarla ilgilenen kişilerde yaygın görülen bir sakatlıktır. Bu yazımızda ağrıya iyi gelebilecek bazı ev reçetelerinden bahsedeceğiz.
Koşucu Dizi Hastalığının Tedavisi İçin Ev Reçeteleri

Son Güncelleme: 19 Ekim, 2020

Koşucu dizi ya da patellofemoral ağrı sendromu sakatlık, kas zayıflığı, kas zorlanması ya da travma sonucunda oluşan ağrıya denir. İsmini sıkça koşan ve zıplayan sporcularda yaygın görülmesinden alır. 

En sık görülen semptomu dizin ön kısmında baş gösteren hafif bir ağrıdır. Bu koşarken, merdiven inip çıkarken ya da uzun süre oturunca artan bir ağrıdır. Diz üstünde ya da squat pozisyonunda durmak da ağrıyı arttırır.

Aslında hafif bir problem olsa da doğru teşhis için bir doktora veya fizyoterapiste danışmanız iyi olur. Daha sonra ise uzman rehberliğinde bir rehabilitasyon programı, ilaç ya da gerekirse ameliyat gibi tedaviler uygulanmalıdır.

Tedavinin yanı sıra, ağrıyı geçici olarak da olsa dindirebilecek bazı ev reçeteleri deneyebilirsiniz. Ancak bunların öncelikli bir seçenek olmaktan çok ufak tefek sıkıntıları hafifletmek için kullanılması gerektiğini unutmayın. Koşucu dizi için kullanabileceğiniz bu ev reçeteleri hangileridir? Size aşağıda anlatacağız.

Koşucu dizi için ev reçeteleri

Open Access Journal of Sports Medicine‘den edindiğimiz bilgiye göre, koşucu dizi vakalarının hepsi birbirinden farklıdır. Bu sebeple, evde kendiniz herhangi bir tedavi denemeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Ağrının kaynağı fiziksel muayene, röntgen, tomografi ya da emar çekilerek belirlenir. Sebebine indiğiniz zaman doktorunuz dinlenmenizi, fiziksel terapi seansları almanızı, ağrı kesici kullanmanızı, atel takmanızı hatta gerekirse ameliyat olmanızı önerebilir.

Bu konuyu netleştirdiğimize göre artık koşucu dizi için deneyebileceğiniz ev reçetelerine geçebiliriz. Tıbbi tedavide de olduğu gibi bunların yanı sıra dinlenmeli ve fazla efor gerektiren aktivitelerden kaçınmalısınız.

Buz torbası

dizine buz torbası koyan adam

Koşucu dizinin sebep olduğu ağrı konusunda yapmanız gereken ilk şey enflamasyonu azaltmaya çalışmaktır. Bunun için soğuk bir şeyler kullanmak işinize yarayacaktır. Buz torbası ya da herhangi bir beze buz koyarak dizinize uygulayabilirsiniz.

Physical Therapy in Sport‘da bulunan sistematik bir incelemeye göre, buz terapisi dizdeki şişkinliği azaltmada etkili bir çözümdür. Ancak koşucu dizine ne gibi bir etkisi olduğu hakkında daha fazla kanıt elde etmemiz gereklidir.

Bu yüzden, buz torbasını tek başına tedavi amaçlı kullanmak işe yaramayacaktır. Elbette bunu da kullanırken dikkatli olmalısınız çünkü yanlış kullandığınız zaman bazı problemler yaratabileceğini gösteren araştırmalar var. Örneğin, buz torbasını çok uzun süre tutarsanız cildinizde yanık oluşabilir ya da sinirleriniz zarar görebilir.

Ne zaman buz torbası uygularsanız buzları mutlaka bir bez ya da özel bir torbanın içine koyun. Buna ek olarak, kısa süreli uygulamalar yapın. Kötü bir reaksiyon gösterirseniz hemen uygulamayı bırakın.

Zencefil kökü

Geleneksek tıpta zencefil kökü birçok farklı problem için kullanılır. Hatta güncel bilimsel literatür de zencefilin faydalı özelliklerini destekliyor.

The Journal of Strength and Conditioning Research dergisinde yayınlanan bir araştırma, zencefilin anti-enflamatuvar ve ağrı kesici özellikleri sayesinde koşucu dizi için faydalı olabileceğini söylüyor. Hatta etkileri steroid olmayan entienflamatuar ilaçlar (NSAIDs) ile benzerdir fakat bu ilaçların aksine yan etkisi yoktur.

Bu özellikleri zencefilin özünden edinebilirsiniz; yağ halinde bölgesel uygulayabilir ya da zencefil çayı olarak tüketebilirsiniz. Bir yemek kaşığı zencefili bir bardak sıcak suya karıştırarak çay elde edebilirsiniz.

Not:  Yakın zaman önce yapılan araştırmalar, zencefil çayını çok nadir kullanmanın yan etkileri olabileceğini fakat çok tüketmenin de mide ağrısına yol açabileceğini söylüyor.

koşucu dizi için zencefil ve toz zencefil

Zerdeçal

Zerdeçal gibi baharatlar da koşucu dizine iyi gelebilir. İlk seçenek olarak değil fakat ağrı ile enflamasyona yardımcı olması için takviye olarak alınabilir.

European Journal of Applied Physiology‘de yer alan bir araştırmada, zerdeçalın aktif bileşeni olan kurkuminin sitokin adındaki enflamatuvar kimyasalları azalttığı keşfedilmiştir. Bu sayede de egzersiz sonrası kas ağrısını azaltmaya yardımcıdır.

Ayrıca medikal dergi Drug Design, Development and Therapy de kurkuminin eklem ağrısını rahatlatan anti-enflamatuvar etkisinden bahsediyor. Bu sebeple, fiziksel fonksiyonu ve yaşam kalitesini de arttırıyor.

Zerdeçalı az miktarda çorbalara, smoothielere ve çeşitli yemek tariflerine ekleyebilirsiniz. Buna ek olarak, kapsül şeklinde de alabilirsiniz. Fakat öncesinde, özellikle hamile ya da hastaysanız doktorunuzla konuşmanızı öneririz. Tüketimi güvenli kabul edilse de bazı insanların bünyesine uygun olmayabilir.

Koşucu dizi ağrısını rahatlatmak için başka ne yapabilirim?

Bahsettiğimiz ev reçeteleri dışında doktorunuza da danışarak uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bunlar arasında dengeli beslenmek ve sosis, kırmızı et, işlenmiş gıdalar gibi enflamatuvar besinlerin tüketimini en aza indirmek sayılabilir. Diğer yandan, su tüketiminizi ihmal etmeyin ve sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan kaçının.

İlk başta dinlenmek iyi gelecektir, sonrasında ise fiziksel aktivitenize orta şiddette devam edebilirsiniz. Bunu güvenli bir şekilde yapmak için bir fizyoterapistle görüşmeli ve onun önerilerini dikkate almalısınız. Eğer problemin devam ettiğine dair belirtiler varsa en kısa sürede bir doktora baktırmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Halabchi F, Abolhasani M, Mirshahi M, Alizadeh Z. Patellofemoral pain in athletes: clinical perspectives. Open Access J Sports Med. 2017;8:189–203. Published 2017 Oct 9. doi:10.2147/OAJSM.S127359
  • Martimbianco, A. L. C., Gomes da Silva, B. N., de Carvalho, A. P. V., Silva, V., Torloni, M. R., & Peccin, M. S. (2014, November 1). Effectiveness and safety of cryotherapy after arthroscopic anterior cruciate ligament reconstruction. A systematic review of the literature. Physical Therapy in Sport. Churchill Livingstone. https://doi.org/10.1016/j.ptsp.2014.02.008
  • Markert, Summer. (2011). The Use of Cryotherapy After a Total Knee Replacement. Orthopaedic nursing / National Association of Orthopaedic Nurses. 30. 29-36. 10.1097/NOR.0b013e318205749a.
  • Wilson, P. B. (2015, October 1). Ginger (Zingiber officinale) as an analgesic and ergogenic aid in sport: A systemic review. Journal of Strength and Conditioning Research. NSCA National Strength and Conditioning Association. https://doi.org/10.1519/JSC.0000000000001098
  • Nikkhah Bodagh M, Maleki I, Hekmatdoost A. Ginger in gastrointestinal disorders: A systematic review of clinical trials. Food Sci Nutr. 2018;7(1):96–108. Published 2018 Nov 5. doi:10.1002/fsn3.807
  • Nicol, L. M., Rowlands, D. S., Fazakerly, R., & Kellett, J. (2015). Curcumin supplementation likely attenuates delayed onset muscle soreness (DOMS). European Journal of Applied Physiology115(8), 1769–1777. https://doi.org/10.1007/s00421-015-3152-6
  • Chin, K. Y. (2016, September 20). The spice for joint inflammation: Anti-inflammatory role of curcumin in treating osteoarthritis. Drug Design, Development and Therapy. Dove Medical Press Ltd. https://doi.org/10.2147/DDDT.S117432

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.