Koyu Lekelerin Rengini Açmak İçin Beş Doğal Çözüm

Ciltte koyu lekelerin ortaya çıkması genellikle estetik bir problem olarak değerlendirilir. Ancak koyu lekelerin rengini açmak ve cilt tonunuzu eşitlemek için size yardımcı olabilecek bazı doğal çözümler vardır.
Koyu Lekelerin Rengini Açmak İçin Beş Doğal Çözüm

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Ciltte koyu lekelerin ortaya çıkması ya da hiperpigmentasyon yaygın bir estetik problemdir. Hiperpigmentasyon genellikle yaşın bir sonucu olarak ortaya çıkar ancak güneşe maruz kalmak, bazı ilaçların kullanımı ya da bazı hastalıklar dolayısıyla da ortaya çıkabilir. 

Koyu lekelerin rengini açmak için bazı doğal çözümler hakkında bilgi edinmek ister misiniz?

Eğer cevabınız evetse okumaya devam edin!

Ciltteki Koyu Lekelerin Rengini Açmak İçin 5 Çözüm

Eğer koyu lekeleriniz varsa an itibariyle cildinizdeki bu lekelerin rengini açmak için pek çok tedavi ve prosedür vardır. Ancak, bu metotların çoğu agresif ya da pahalıdır. Neyse ki, sık bir şekilde kullanıldıklarında iyi çalışabilecek doğal ilaçlar da vardır.

Koyu lekelerin rengini açmak için pek çok doğal ilaç vardır. Bunlar geleneksel ve doğal formüllerdir. Pozitif sonuçlar çoğunlukla sadece anekdot verileri olsa da Planta Medica’da yayınlanan bu çalışma gibi bazı çalışmalar bu tip doğal çözümlerin malzemelerinin hiperpigmentasyon üzerinde pozitif etkileri olabileceğini önermektedir.

Bunları bir deneyin!

1. Elma Sirkesi

Koyu lekelerin rengini açmak için kullanılabilecek bir elma sirkesi tarifi.
Sirkenin leke önleyici etkisi asetik aside dayanır, bu asit cildin bariyerini yeniden yapılandırır.

Asetik asit içeriği sayesinde elma sirkesinin topikal olarak uygulanması cildin çeşitli bölgelerinde ortaya çıkabilecek lekeleri en aza indirebilir. Ancak, şu an bu iddiayı destekleyebilecek yeterli bilimsel kanıt yoktur, bundan dolayı size uygun şekilde rehberlik edebilmeleri için bir sağlık uzmanına danışmak iyi bir fikirdir.

Ancak, eğer bu çözümü kendi sorumluluğunuz altında denemek istiyorsanız bu prosedürü takip edebilirsiniz:

Nasıl Kullanılır

 • Öncelikle, eşit miktarda elma sirkesi ve suyu karıştırın.
 • Sonrasında koyu lekelere uygulayın ve 5 dakika bekletin.
 • Son olarak, bol ılık su ile durulayın.

2. Kırmızı Soğan

Kırmızı soğan özü (Allium cepa) ciltteki yara izlerinin ve koyu lekelerin rengini açmak için olan bazı ürünlerde bulunan bir maddedir. Doğal Ürün Araştırmalarında yayınlanan bir araştırmaya göre kuru soğan kabuklarının kullanılması hiperpigmentasyonu en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Nasıl Kullanılır

Bu malzemeden faydalanmanın en iyi yolu özlerini içeren kremler kullanmaktır. Ancak kuru soğan kabuklarını da doğal ve ucuz bir çözüm olarak kullanabilirsiniz.

Basitçe kabukları zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağında bekletin ve sonrasında elde edilen ürünü etkilenen bölgelerde kullanın. Bir ilerleme fark edene kadar günlük olarak uygulayabilirsiniz.

3. Lekeleri Azaltmak İçin Çözümler: Aloe Vera

Aloe vera jeli.
Aloe vera cilt sağlığınız üzerinde ilginç faydalara sahiptir ve optimal nemlendirme sağlar.

Dermisi nemlendirmek için en çok önerilen doğal malzemelerden biri olmasının yanı sıra, aloe vera lekeleri azaltmak için çözümler arasında da öne çıkar.

Uluslararası Ecza Teknik Araştırmaları Dergisinde yayınlanan bu çalışmaya göre aloin içeriği sayesinde günlük bazda aloe vera uygulamak cildin yaşlanmasını geciktirmeye ve bazı bölgelerde aşırı pigmentasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.

Nasıl Kullanılır

 • Öncelikle bir aloe vera yaprağının jelini çıkarın.
 • Sonrasında yatmadan önce koyu lekelerinize sürün.
 • Ertesi sabaha kadar durulamadan cildinizde bırakabilirsiniz.

4. Siyah Çay

Yüksek antioksidan konsantrasyonu sayesinde siyah çay cildinizi iyileştirmek için etkili bir ilaç olabilir. Aloe verayı harici olarak uygulamak serbest radikallerin olumsuz etkilerini engellemeye yardımcı olur. Bu sayede siyah çay koyu lekelerin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Nasıl Kullanılır

 • Öncelikle bir bardak kaynar suya bir yemek kaşığı siyah çay ekleyin.
 • Sonrasında yaklaşık iki saat bekletin. İki saat sona erdiğinde çayı süzün ve elinizde sadece sıvının kalmasını sağlayın.
 • Son olarak, hazır olduğunda sıvıya bir parça pamuk batırın ve koyu lekelerinize ovalayarak uygulayın.

5. Domates: Koyu Lekelerin Rengini Açmak İçin Doğal Bir Çözüm

Domates.
Eğer koyu lekelerinizin rengini açmak istiyorsanız güçlü antioksidan etkileri domatesleri ideal bir madde haline getirir.

Domatesler ile yapılacak doğal bir macun cildinize bakmak için yararlı olabilir. Yüksek likopen içerikleri serbest radikaller ve güneş yüzünden ortaya çıkabilecek hasarlara karşı koruyucu bir etki sağlar.

Bu bilgi İngiliz Dermatoloji Dergisinde yayınlanan bir çalışma ile desteklenmektedir. Ayrıca, dokuların güçlenmesine ve erken kırışıklıkların ortaya çıkmasına yardımcı olabilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz: Koyu Lekeler İçin 5 Doğal Yöntem

Nasıl Kullanılır

Domateslerin faydalarından bu malzemeyi cildinizi iyileştirmek için kullanarak yararlanabilirsiniz! Domatesi tercihen çiğ ya da zeytinyağı ile birlikte yemeklerinizde tüketmenin yanında topikal olarak da uygulayabilirsiniz. Bu sebzeyi iyice öğüterek bir maske yaratabilirsiniz:

 • Maskeyi cildinizin problemli bölgelerine uygulayın ve yaklaşık 20 dakika bekletin.
 • Bu süreden sonra ılık su ile durulayın ve hafifçe kurulayın.

Koyu Lekelerin Rengini Açmak İçin Bu Çözümler İle İlgili

Kısaca, koyu lekelerin rengini açmak için kullanılan bu çözümlerin mucizevi olmadığını ve işe yaramalarının ve sonuçlarının ortaya çıkmasının zaman alabileceğini akılda tutmak önemlidir.

Ancak, yaşam alışkanlıklarınızda herhangi bir değişiklik yapmadan önce bir dermatoloğa danışmak her zaman en iyisidir.

Bunlara ek olarak, bu problemle savaşmak için araştırma yapmalı ve diğer seçeneklerinizi de öğrenmelisiniz. Eğer lekelerin altta yatan bir tıbbi durum ya da aldığınız ilaçlar ile ilgili olduğunu düşünüyorsanız profesyonel yardım alın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.