Mine Çiçeği: Tanımı, Özellikleri ve Kullanımları

Şifalı bitkiler size tanıdık mı? Bu yazımızı okumaya devam etmek isteyebilirsiniz, çünkü mine çiçeğinin besinsel değerlerinden ve kullanım yollarından bahsedeceğiz.
Mine Çiçeği: Tanımı, Özellikleri ve Kullanımları
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Mine çiçeği bazı ekosistemlerde istilacı kabul edilen yabani bir şifalı bitkidir. Ruhsal durumunuzu olumlu bir şekilde modüle edebildiği için popüler tıpta pek çok uygulamaya sahiptir. Bu sebepten dolayı tekrarlayan anksiyete ve stres deneyimleyen insanlar bunu sıklıkla kullanır.

Şimdi size Avrupa’ya özgü olan bu bitkinin tüm olası kullanımlarından bahsedeceğiz. Bu şekilde, bu bitkiyi beslenme düzeninize dahil edebilir ve sağlıklı özelliklerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Mine Çiçeği: Sağlığa Yararları

Bu bitki eski çağlardan beri arındırıcı bir bitki olarak kullanılmıştır. Bununla birlikte, son araştırmalar bu bitkinin tüketilmesinin yatıştırıcı bir etkisi de olduğunu ortaya koymuştur. Bundan dolayı insanlar bunu depresyon ve anksiyete tedavisinde kullanmaya başlamıştır.

Farmakolojide Öncüler dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre mine çiçeği anksiyolitik ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Bu, sinir süreçleri ile ilişkili çeşitli patolojik tablolarda kullanılmasına izin verir.

Buna rağmen, araştırmacıların bu bitkinin reçeteli ilaçlar ile olası etkileşimini değerlendirebilmek için hala daha fazla klinik araştırma yapmaları gerekmektedir. Bu, özellikle de bu zihinsel durumların tedavisi için reçete edilen ilaçlar için geçerlidir.

Buna ek olarak, Kanıta Dayalı Bütünleştirici Tıp dergisinde yayınlanan bir makalede belirtildiği üzere bu bitkinin antispazmodik ve ishal önleyici özellikleri de bulunmaktadır. Bundan dolayı akut ishal süreçlerini iyileştirebilir, acıyı ve sıvı kaybı ile ilişkili gerçekleşen dehidratasyon riskini azaltabilir.

Son olarak, mine çiçeğinin anti-enflamatuvar özelliklere de sahip olduğunu söylemeliyiz. Hatta, diş ve ağız problemleri ile ilişkili enflamasyonu azalttığını ve şişlik ile semptomlarını da azalttığını doğrulamak adına yeterince bilimsel kanıt vardır. Sadece bununla da kalmayan bu bitki oral patolojilerin neden olduğu ağrılara karşı da etkili bir doğal çaredir.

Bir bahçede gölgede duran bir mine çiçeği.
Mine çiçeğinin anti-enflamatuvar özellikleri onu kronik ağrı için bir seçenek haline getirir.

Olası Bir Antioksidan?

Bir infüzyon olarak tüketildiğinde mine çiçeğinin antioksidan kapasitesi hakkında da spekülasyonlar bulunmaktadır. Bileşimindeki fitokimyasallar serbest radikallerin oluşumunu etkisiz hale getirebilir. Ayrıca, sağlıklı bir beslenme düzeni çerçevesinde karmaşık hastalıkların gelişme riskini de azaltabilir.

Ayrıca, yaşlanma belirtilerini geciktirmeye de yardımcı olabilir. Ancak, bilimsel literatür şu ana kadar bu yeteneğini gösterememiştir. Aslında, mine çiçeği infüzyonlarının oksidasyon üzerindeki etkilerini değerlendirmek, ölçmek ve göstermek için daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyacımız vardır.

Mine Çiçeği Tüketmenin Yolları

Mine çiçeği özel mağazalarda şifalı bir bitki olarak bulunabilir. Bunu içilebilir bir infüzyon yapmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca kuru bitkiyi kapsüllerde bulunduran takviyeler de vardır. Bitkiyi yüksek dozlarda kullanmak istediğinizde bu sunum biçimi en uygun olanıdır. Ya bunlar için, ya da örneğin diş eti iltihabının neden olduğu ağrının azaltılması için kullanılabilir.

Ancak mine çiçeği çeşni ya da yemek baharatı olarak nadiren kullanılır. Bunun nedeni çok lezzetli olmaması ve Batı gastronomisi ile pek uyumlu olmamasıdır.

Her şeye rağmen, pek çok markette içeriğinde bu bitki de bulunan bitki karışımları alabilir ve bunlarla infüzyonlar yapabilirsiniz.

İlaç Etkileşimleri

Mine çiçeğinin reçeteli ilaçlar ile etkileşimleri hakkında pek bir şey bilmiyoruz. Durum ne olursa olsun, bitkinin becerileri göz önüne alındığında, antidepresan kullanıyorsanız tüketiminden kaçınmanız en iyisi olacaktır.

Mevcut tıbbi literatür bitkinin etken maddeleri hakkında pek fazla bilgi sunmamaktadır. Bu nedenle, ilaçlar ile karıştırıldığında ne kadar güvenli olacağını değerlendiremiyoruz, bu nedenle her zaman dikkatli olun.

Yapabileceğiniz en iyi şey, kronik bir durumunuz ya da ciddi bir patolojiniz olmaması durumunda, bitkiyi beslenme düzeninize eklemenizdir. Her zamanki gibi, yaşıyor olabileceğiniz herhangi bir şüpheyi giderebilecek bir doktora danışmak her zaman en iyisidir.

Mine çiçeğinin yağını içeren şişeler.
Mine çiçeğinin diğer ilaçlar ile etkileşimi hakkında pek fazla bir şey bilmiyoruz, bu yüzden bu bitkiyi dikkatli bir şekilde tüketin.

Mine Çiçeğinin Tıbbi Özellikleri

Mine çiçeği özellikle de enflamatuvar nitelikte olanlar olmak üzere spesifik patolojileri tedavi edebilen belirli özellikleri olan yabani bir şifalı bitkidir.

Son olarak, mine çiçeğinin akut ishal semptomlarını da azaltabileceğini bilin. Ancak, bu bitkinin gerçek potansiyelini, kullanım çerçevesini ve sınırlamalarını değerlendirmek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini de unutmayın.

An itibariyle bitkinin anti-enflamatuvar ve ishal önleyici özelliklerinden yararlanmak için doğal formuna alışmalı ve onu bir infüzyon olarak içmeliyiz. Unutmayın, herhangi bir kontrendikasyon olmadığından emin olmak için her zaman bir doktora danışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Khan AW., Khan AU., Ahmed T., Antioconvulsant, anxiolytic, and sedative activities of verbena officinalis. Front Pharmacol, 2016.
  • Sisay M., Bussa N., Gashaw T., Evaluation of the antispasmodic an antisecretory activities of the 80 % methanol extracts of verbena officinalis L: evidence from in vivo antidiarrheal study. J Evid Based Integr Med, 2019.
  • Grawish ME., Anees MM., Elsabaa HM., Abdel Raziq M., et al., Short term effects of verbena officinalis Linn decoction on patients suffering from chronic generalized gingivitis: double blind randomized controlled multicenter clinical trial. Quintessence Int, 2016. 47 (6): 491-8.
  • Etou Ossibi, A. W., et al. “Anti-oxidative stress potentiality of aqueous extract of the leaves of Lippia multiflora Moldenke (Verbenaceae).” Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry 5.6 (2016): 254-258.
  • da Silva, Alessandra P., et al. “Tyrosinase inhibitory activity, molecular docking studies and antioxidant potential of chemotypes of Lippia origanoides (Verbenaceae) essential oils.” PloS one 12.5 (2017): e0175598.
  • Almeida, Milene C., et al. “Genetic diversity and chemical variability of Lippia spp.(Verbenaceae).” BMC research notes 11.1 (2018): 725.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.