Mısır İrmiği: Bu Harika Besin Kaynağını Tanıyın

26 Nisan, 2021
Mısır irmiği, karbonhidrat ve lif alımını artırmak için sağlıklı ve dengeli bir diyet bağlamında tüketilebilecek bir besindir. Atletler ve sporcular için harika bir tamamlayıcıdır.

Mısır irmiği, temel besin içeriğiyle karakterize edilen bir tariftir. Enerji kalitesini artırır ve sporcular için uygundur. Ayrıca yüksek kaliteli protein ve yağ içeren diğer yiyeceklerle kombine edildiği sürece dengeli bir diyet bağlamında yer alabilir.

Bu yazıda, mısır irmiğini nasıl nasıl en verimli şekilde hazırlayacağınızı ve nasıl kullanacağınızı göstereceğiz. İyi bir diyetin temelinin çeşitlilik olduğunu unutmayın, bu nedenle tüm gruplardan yiyecekler sunmayı unutmayın. Ancak o zaman vücudun günlük ihtiyaçlarını karşılayabileceksiniz.

Bunu da okuyun: Daha Az Karbonhidrat Tüketerek Fazla Yağlarınızdan Kurtulun

Mısır irmiğinin faydaları

Bu ürün, düşük glisemik indeksli karbonhidrat içeriği ile dikkat çekmektedir. Onlar sayesinde hayati fonksiyonların gelişimi için gerekli enerjinin tadını çıkarırsınız. Karbonhidratların karışması nedeniyle pankreas sağlığını tehdit etmez, bu nedenle kan şekeri seviyeleri sabit kalır.

Aynı zamanda, mısır irmiğinde önemli miktarda lif bulunur. Avrupa Halk Sağlığı Merkezi Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, bu madde uygun bağırsak sağlığını korumak için gereklidir ve kabızlık riskini azaltır.

Mısır irmiği aynı zamanda içeriğinde bol miktarda A vitamini bulunması nedeniyle göze çarpar. En son yapılan bilimsel makalelerde de görüldüğü üzere göz sağlığı konusunda koruyucu içeriğe sahip olması kanıtlanmıştır. Yeterli miktarda makula dejenerasyonunu azaltmaya yardımcı olan besin kaynağına sahiptir.

Son olarak, sodyum etkisini etkisizleştirdiği ve kan basıncını düşürmesi nedeniyle içeriğindeki potasyumun sağlığa olan faydaları göz önüne serilmiştir. Bu mineralin, kardiyovasküler sistemin işleyişinde bir tür değişiklik gösteren deneklerin diyetinde büyük öneme sahip olduğu görülmüştür.

spor
Sporcular diyetlerinde besin takviyesi olarak mısır irmiği kullanabilirler.

Mısır irmiğini nasıl tüketmek gerekir?

Garnitür olarak kullanmak normal olmasına rağmen, bu yemeği yemenin farklı yolları vardır. Yemeğin et, balık ve yumurta gibi biyolojik değeri yüksek proteinler içeren bir ürünle tamamlanması faydalıdır.

Aynı zamanda sebzeleri de beslenme programımızdan eksik etmemiz gerekir. Bunlar, vücudun düzgün çalışmasını sağlamak ve erken yaşlanmayı önlemek için gerekli mikro besinleri ve antioksidanları içerir.

Mısır irmiğinin ön planda olduğu bir yemek programı hazırlama imkanımız da vardır. Yazımızın devamında size bu tarifi nasıl hazırlayacağınızı göstereceğiz.

Bunu da okuyun: Toksinlerden Kurtulmak İçin İçebileceğiniz 6 Smoothie

İrmikli mısır çorbası

İrmikli mısır çorbası, bir sporcu için hazırlanan beslenme programının ana yemeğidir. Hareketsiz insanlar söz konusu olduğunda yapılacak en doğru şey, mısır irmiğini bir yemeğin yanında veya garnitür olarak kullanmaktır. Bunun yanında, sporcular daha yüksek bir karbonhidrat alımına ihtiyaç duyabilir.

İçerisindekiler

 • 8 yemek kaşığı irmik.
 • 5 bardak tavuk suyu.
 • 25 mililitre zeytinyağı.
 • Soğan.
 • Yarım kereviz
 • 200 gram ıspanak.
 • Biraz marul yaprağı.
 • Orta boy havuç.
 • Bir diş sarımsak.
 • Yarım çay kaşığı Hindistan cevizi.
 • Kekik.
 • Tuz ve biber.
 • İsteğe göre rendelenmiş peynir.

Hazırlanışı

Yapılacak ilk şey sebzeleri, havucu, kerevizi ve soğanı doğramaktır. Ispanak ve marulu da ince ince parçalara ayırın. Bu yapıldıktan sonra, sebze ve zeytinyağı ile bir sos hazırlayın, daha sonra tavuk suyunu ekleyin.

Orta ateşte karıştırarak, irmiği karışıma dahil edin ve daha sonra karışımın sıcaklığını kaynatmak için yükseltin. Kaynamaya başlayınca ocağı kısın ve ara sıra karıştırarak en az 15 dakika pişirin.

Pişirme bittiğinde sebzelerin yumuşak olduğundan emin olun, aksi takdirde işleme birkaç dakika daha devam etmeniz uygun olur. Bu noktada kekik ve rendelenmiş peyniri eklerken tuz ve karabiber de eklemelisiniz.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra, tatların bütünleşmesini sağlamak için kaynama noktasına geri dönmek önemlidir. Bundan sonra tarifimiz yenmeye hazır olacaktır. Yemek sıcak veya ılık olarak tüketilebilir.

mısır unu
Mısır irmiği çorbası, ilginç olmanın ötesinde sağlıklı bir yemek seçeneğidir.

Beslenme programına mısır irmiğini de ekleyin

Daha önce de anlattığımız gibi mısır irmiği, dengeli ve sağlıklı beslenme için diyet programına dahil edilebilecek yüksek karbonhidratlı bir besindir. İçerisinde yağ veya protein eksikliği olmayacak şekilde beslenme programınıza eşlik edecek besinleri iyi seçin.

Bu tahılı başlangıç ​​veya ana yemek olarak bile hazırlayabilirsiniz. Ayrıca makarna veya pilav yerine kullanabileceğinizi de unutmayın. Bununla birlikte, şeker içeriği yüksek yiyecekler grubu içinde en çok tüketilenlerin baklagiller ve yumru bitkiler olması gerektiğini unutmayın.

 • Hijova E., Bertkova I., Stofilova J., Dietary fibre as prebiotics in nutrition. Cent Eur J Public Health, 2019. 27 (3): 251-255.
 • Chmielewski J., Carmody JB., Dietary sodium, dietary potassium, and systolic blood pressure in US adolescents. J Clin Hypertens, 2017. 19 (9): 904-909.
 • Saari JC., Vitamin A and vision. Subcell Biochem, 2016. 81: 231-259.