Protein Frapeleri Neden Yararlı?

Protein frapeleri, sağlıklı bir beslenme programı takip etmenize yardımcı olur. Yine de, herhangi bir sorun ile karşılaşmamak adına, bir uzmanın tavsiyelerini izlemenizde fayda var. Ek olarak, doğru miktarı aldığınızdan da emin olmalısınız.
Protein Frapeleri Neden Yararlı?
Sofía Quintana Alonso

tarafından incelendi ve onaylandı. fizyoterapist Sofía Quintana Alonso.

Tarafından yazılmıştır Ivan Aranaga Amengual

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Neyse ki, her geçen gün sağlığına ve fiziksel aktivitesine dikkat eden insan sayısı artıyor. Bu nedenle, protein frapelerinin ne kadar yararlı olduğunu öğrenme ihtiyacı da artıyor.

Bu makalede, bu frapelerin kilonuzu ve atletik performansınızı nasıl etkileyeceğinizi göstereceğiz.

Proteinlerden Bahsedelim

kadın yeşil protein frapesi içiyor

Proteinler, vücuttaki amino asitler tarafından oluşturulmuş makro besinlerdir. Peptik bağlar olarak adlandırılan zincirler ile birleşmiştir. Proteinler, dokuların oluşması ve yenilenmesi ile görevlidir. Bu görevleri, diğerlerine ek olarak, kemiklerinize, kaslarınızda, organlarınızda ve cildinizde gerçekleştirirler.

Bu molekülleri genellikle besinler aracılığı ile alırsınız. Ek olarak, vücudun normal bir şekilde işlev görmesi adına da önemli bir role sahiptirler.

Şunlardan oluşurlar:

  • Hidrojen
  • Karbon
  • Nitrojen
  • Oksijen
  • Ek olarak, büyük oranda sülfür

Proteinler, vücuttaki dokuların yarısının ağırlığından sorumludur. Benzer şekilde, vücuttaki her bir hücrede de bulunur. Ek olarak, vücuda giren her bir biyolojik sürece de katılırlar.

Protein Frapeleri

kadın frape yapıyor

Protein frapeleri pek sevilen bir içecek türü olmamıştır.

Birçok insan, aşırı kaslı insanlar için yapıldığına inanır. Yine de, diyet hedeflerinize ulaşmaktan daha da çok işe yararlar. Ek olarak, spor salonunda elde edebileceğiniz sonuçları en üst seviyeye çıkarmak için de yardımı olurlar.

Bu frapeler de yüksek oranda protein bulunur. Ana fonksiyonları, kas gelişimi için vücudun ihtiyaç duyduğu yeteri molekülü sağlamaktır. 

Şu an için, birçok insanlar düzenli olarak spor yapmaktadır. Formda kalmak için, sağlıklı bir egzersiz programı tutturmaları gerektiğinin farkındadırlar. Ek olarak, karbonhidrat, mineral ve protein açısından da zengin bir beslenme programı takip etmeniz gerekir.

Yine de, bu gereksinimler kendinize koyduğunuz hedefe ulaşmada her zaman için yeterli olmaz. Her ne kadar tüketmiş olduğunuz besinler içerik açısında zengin olsa da, bazen ek protein desteğine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bu nedenle, protein frapeleri çok önemli bir rol oynayabilir. Size bu moleküllerden ekstra bir demet sunabilir. Bu ek maddeler farklı aroma ve şekillerde tüketilebilir.

Peki Neden Yararlıdırlar?

kadın sağlıklı besleniyor

Protein frapelerini genellikle sporcular tüketir. Bunun nedeni ise ağır idmanlar yapmaları ve her zaman formda kalmaları gerektiğidir. Bu nedenle, bu ek protein desteklerine egzersiz sonrası ihtiyaç duyarlar. Bu sayede tüketilen enerjiyi geri alırlar.

Bu bağlamda, protein frapeleri her gün yeterli olarak protein almanızı garanti eder. Tabi, dengeli bir beslenme programını takip ettiğiniz sürece bu durum geçerlidir. Hedef koyduğunuz kiloya böylece daha kolay ulaşabilirsiniz.

Yine de, tükettiğiniz her bir protein frapesinde ne kadar protein olduğunu bilmeniz gerekir. Fazla protein iyi bir şey değildir.

Ayrıca, protein frapelerini yemekler yerine tüketemezsiniz. Bu ek maddeler, vücudun düzgün bir şekilde işlemesi adına size ekstra besin sağlar. Bu nedenle, size önerilen dozu aşmayın.

Sağlığınızı Güçlendirebilir

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalara göre frapeler, kemik erimesinden mustarip olan insanlar için de yararlı olabilir. Frape içerisinde bulunan protein özellikle peynir altı suyundan yapılmış ise bu durum geçerlidir. Yine de, çok fazla protein kemiklerde zayıflamaya neden olabilir. Bu nedenle, gerekli miktarı almak önemlidir.

Ayrıca, yaralandığınız zaman iyileşme sürecini de hızlandırır. Genel olarak proteinler ve ek maddeleri bağışıklık sistemini güçlendirir.

Tüm bunlara ek olarak, protein frapeler kardiovasküler performansı da arttırabilir ve kolesterol seviyesini düşürebilir.

Bununla beraber, bu frapeleri içtiğiniz zaman her şeyin güllük gülistanlık olmayacağını da hatırlatmak isteriz. Ayrıca, bir doktorun size vermiş olduğu reçeteyi bırakıp, frapelere yönelmeniz sizin açınızdan iyi olmaz. Aksine, tüm bunları bir potada eritmek en iyi seçenek olur.

Eğer bu mineralleri doğru oranda tüketirseniz istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Aksi taktirde, fazla protein, kardiovasküler ya da kolesterol sorunlarına yol açabilir.

Peki Hiç Kötü Bir Yanı Yok Mu?

Bu protein frapelerini tüketerek elde edeceğiniz artıları zaten açıkladım. Bu nedenle bu içeceklerde bulunan bazı eksileri de ifade etmekte yarar var.

Uzun vadede, size uygun olan miktarı almaz ya da bu miktarı geçerseniz, vücuttaki kalsiyum miktarı yeteri kadar protein üretemez.

Bu nedenle, böbrek taşı oluşumu görülebilir. Ek olarak, vücutta çok fazla element birikimi de olabilir. Vücuttaki tüm elementler arasında, özellikle nitrojen yükselir. Bu durum, proteinin idrar yolu ile elde ettiği tüm zararlı maddeleri vücuttan atmak için daha fazla çaba sarf edilmesine neden olur.

Benzer şekilde, kandaki nitrojen seviyesi de yükseldiği için, tavsiye edilen su tüketim miktarı azalır. Bu durumda vücut susuz kalabilir.

Bu protein frapelerini günlük beslenme diyetinizin bir parçası haline getirmek istiyorsanız bir uzman ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede size en uygun yol haritası çizilmiş olur. Unutmayın, sağlıklı beslenme planlı bir süreçtir.

İlginizi çekebilir ...
Peynir Altı Suyu Proteini Nedir ve Bunu Kimler İçmelidir?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Peynir Altı Suyu Proteini Nedir ve Bunu Kimler İçmelidir?

Peynir altı suyu proteini, çok faydalı bir üründür. Hakkında bilgi edinmek ve doğru ürünü seçebilmek için makalemizi okuyun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • McGlory C., Devries MC., Phillips SM., Skeletal muscle and resistance exercise training; the role of protein synthesis in recovery and remodeling. J Appl Physiol, 2017. 22 (3): 541-548.
  • Davies RW., Carson BP., Jakeman PM., The effect of whey protein supplementaion on the temporal recovery of muscle function following resistance training: a systematic review and meta analysis. Nutrients, 2018.
  • Naseeb MA., Volpe SL., Protein and exercise in the prevention of sarcopenia and aging. Nutr Res, 2017. 40: 1-20.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.