Mürver İle Gribi Hızla Rahatlatın

Mürver ile gribi hızla rahatlatabileceğinizi biliyor muydunuz? Aşağıdaki yazıda bundan bahsedeceğiz. 
Mürver İle Gribi Hızla Rahatlatın

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Grip, kolayca hızlanıp bir kişinin solunum yollarını etkileyen bulaşıcı bir hastalıktır. Bugün çok özel bir bitki olan mürver ile gribi rahatlatma sürecini nasıl hızlandırabileceğimizi keşfedeceğiz.

Bu yazıda bu bitkinin grip belirtilerini nasıl hızlı bir şekilde rahatlatabileceğiyle ilgili ayrıntılardan bahsedeceğiz. Böylece bir dahaki sefere hasta olduğunuzda, kısa sürede daha iyi hissetmek için bu doğal çareye başvurabilirsiniz.

Mürver ile gribi hızla rahatlatın

mürver çiçeği çayı
Mürver çiçeği, grip belirtileri rahatlatma konusunda büyük faydalar sunan doğal anti-enflamatuvarlar içerir.

Mürver ile gribi hızla rahatlatmak için öncelikle bu bitkinin çiçekleriyle bir infüzyon hazırlamanız gerekecek. Bu, optimal sonuçları getirecek çeşitli maddeleri gerektirir.

Mürver çiçekleri, tıpkı bu yazıda açıklandığı gibi sundukları yararlı özellikler sayesinde fitoterapide yaygın olarak kullanılır.

Önceden hazırlanmış mürver çayı satın alabilirsiniz ancak en iyisi bizzat hazırlamanızdır. Bunu yaparsanız söz konusu gribi rahatlatmak olduğunda bu bitkinin sunduğu maksimum faydaları elde edebileceksiniz.

Malzemeler

 • 1/2 bardak mürver meyvesi.
 • 1 parça zencefil.
 • 1/2 limonun suyu.
 • 1 yemek kaşığı bal.
 • 2 bardak su.

Hazırlanışı

 • Bir tavanın veya çaydanlığın içinde ocakta su ısıtın.
 • Su kaynamaya başladığında zencefil ve mürveri ekleyin.
 • Demlenmesi için 15 dakika bekleyin.
 • Süzün ve sonra balı ve limon suyunu ekleyin.

Bu infüzyonu hazırladıktan sonra semptomları hızla rahatlatmak için kullanabilirsiniz. Şimdi mürver ile gribin semptomlarını azaltabileceğiniz başka yöntemler tavsiye edeceğiz.

Gribi rahatlatmak için çeşitli seçenekler

ateş hasta
Mürver çayı içmenin yanı sıra genizinizi temizlemenize yardımcı olması için bir lapa da kullanabilirsiniz.

1. Mürver infüzyonunu için

Yaptığınız infüzyonu içmek, mürver ile gribi hızla rahatlatmanın en kolay yoludur. Eğer grip belirtileriniz varsa bunu bir denemenizi öneririz. Bu infüzyonu günde en az iki kez içmenin sunabileceği yararlara bakın:

 • Öksürüğü rahatlatma: Mürverin antitussif (öksürük kesici) özelliklere sahip olduğu göz önüne alınarak bu infüzyonu içmenin boğazdaki rahatsızlığı ve öksürük ataklarını azalttığı söylenebilir.
 • Ateşi azaltmaya yardımcı olma: Bu bitkinin sunduğu özelliklerden biri de vücudun terlemesini sağlamasıdır. Böylece vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olur.
 • Toksinleri yok etme: Son olarak, mürver bitkisi grip toksinlerinin ortadan kaldırılmasını sağlar. Bu nedenle onu bir infüzyon olarak içmek, iyileşme sürecini hızlandırmada çok etkilidir çünkü daha hızlı bir şekilde daha iyi hissetmenizi sağlar.

2. Hızlı rahatlama sağlamak için mürver lapasıyla griple savaşın

Mürver ile gribi rahatlatmayı hızlandırmanın bir başka yolu bir lapa oluşturmaktır. ‘Cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan iyileştirici bitkiler’ makalesinde belirtildiği gibi lapa kullanmak çok etkilidir çünkü meyvenin lokal olarak uygulanabilmesini sağlar.

Yani tek yapmanız gereken mürver kullanarak yukarıda tarif ettiğimiz infüzyonu hazırlamaktır. Bu durumda isterseniz zencefil ekleyebilirsiniz ancak şart değildir. Hatta onun yerine nane ekleyebilirsiniz.

İnfüzyonu hazırladıktan sonra karışımı süzün ve sonra mürver meyvesini ve naneyi örneğin bir kompresin içine yerleştirin. İyi bir şekilde kapladığınızdan emin olun ve sonra lapayı göğsünüzün veya burnunuzun üzerine yerleştirin.

Bu, genizinizi temizlemenizi sağlayacak. Böylece deneyimlediğiniz rahatsızlığı azaltacak. Kontrendikasyon olmadığı için bunu günde üç ya da dört kez yapabilirsiniz.

Ne zaman doktora görünmeli?

doktor hasta ateş
Eğer grip ilerlemeye devam ederse, doktor sizin durumunuza göre en iyi tedaviyi sunacaktır.

Semptomlarınız düzelmezse, ateşiniz azalamazsa ya da rahatsızlığınız artarsa o zaman bir doktora gitme vakti gelmiş demektir. Tıp uzmanı, sizin durumunuza uygun en iyi tedavi yöntemini belirlemek için bir dizi test gerçekleştirecektir.

Ancak, bizim, bugünkü yazımızda önerdiğimiz doğal çözümler olumlu sonuçlar getirme konusunda genellikle etkilidir.

Hiç doğal bir çözüm olarak mürveri kullandınız mı? Ya da grip belirtilerini rahatlatmak için başka doğal çözümler denediniz mi? Umarız yukarıdaki tavsiyeyi uygularsınız ve işe yarayıp yaramadığını bize yazarsınız!

İlginizi çekebilir ...
Gribi Atlatmak İçin Size Yardımcı Olabilecek 6 Alışkanlık
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Gribi Atlatmak İçin Size Yardımcı Olabilecek 6 Alışkanlık

Viral bir problem olduğu için gribi atlatmak ilaçlarla mümkün değildir, ancak semptomları hafifletmek için uygulayabileceğiniz şeyler vardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Angulo, A., Rosero, R., & Gonzales, M. (2012). Estudio etnobotánico de las plantas medicinales utilizadas por los habitantes del corregimiento de Genoy, Municipio de Pasto, Colombia. Rev Univ Salud14(2), 168-85.
 • Madaleno, I. M. (2007). Etno-farmacología en Iberoamérica, una alternativa a la globalización de las prácticas de cura. Cuadernos geográficos de la Universidad de Granada41(2), 61-95.
 • Sánchez, Ester, García, Dinah, Carballo, Caridad, & Crespo, Maritza. (1996). Estudio farmacognóstico de Mentha x piperita L. (toronjil de menta). Revista Cubana de Plantas Medicinales1(3), 40-45. Recuperado en 25 de marzo de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1028-47961996000300009&lng=es&tlng=es.
 • Villena Ferrer, Alejandro, Téllez Lapeira, Juan Manuel, Ayuso Raya, Mª Candelaria, Ponce García, Isabel, Morena Rayo, Susana, & Martínez Ramírez, Miriam. (2009). Cinco preguntas clave en la Gripe: una Revisión de Guías. Revista Clínica de Medicina de Familia2(8), 412-425. Recuperado en 25 de marzo de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1699-695X2009000300007&lng=es&tlng=es.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.