Nasıl Kendinizden Memnun Olabilirsiniz?

Kendinizden memnun olmak için, öz sevgiyi geliştirmeniz, korkularınızı yenmeniz ve diğer insanların fikirlerini içselleştirmeyi bırakmanız gerekir. Bu makalede yapabileceğiniz diğer şeyleri keşfedin!
Nasıl Kendinizden Memnun Olabilirsiniz?
Isbelia Esther Farías López

Yazan ve doğrulayan filozof Isbelia Esther Farías López.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Kendinizden memnun olmak hayattaki en önemli şeylerden biridir. Peki bu ne anlama geliyor? Kendinizden nasıl memnun olabilirsiniz?

Kendinizden memnun olduğunuzda ve olduğunuz kişi olarak rahat hissettiğinizde, tam olarak şimdiki zamanda yaşayabilir ve geleceğe iyimserlik ve umutla bakabilirsiniz. Başka bir deyişle, hayatla birlikte akarsınız.

Kendinizi sevmeyi, affetmeyi veya kabul etmeyi öğrenmezseniz, bunun tam tersi gerçekleşir, çünkü bu korkulara, endişelere ve kaygıya yol açar.

Peki kendinizden nasıl memnun olabilirsiniz? Bu yönergeleri izleyin! Bunu yaptığınızda, olaylara farklı bir perspektiften, kendinizi sevme perspektifinden bakmaya başlayacaksınız.

Kendinizden memnun olabilirsiniz

“Kendinden memnun olmak” her insan için farklı bir anlam ifade edebilir, çünkü herkesin mutluluğa giden yolu farklıdır. Ancak, hepimiz uyum içinde yaşamamızı sağlayan kararlar verebiliriz. Mutluluğun anlamı karmaşıktır. Bazıları şöyle düşünür:

“Mutluluk bir hedef değildir. Yolculukta, yolda bulunur.”

Bu nedenle, hepimiz benzersiz olduğumuz için her insanın farklı bir yol izleyeceğini doğrulayabiliriz. Düşünür Antonio Pérez Esclarín şunları söylemiştir:

“Dünyada yedi milyardan fazla insan var. Ama hiçbiri senin gibi değil. Birinin vücut yapısı, yürüyüşü, sesinin tonu, gülüşü, gözlerinin rengiyle sana benzemesi mümkün… Ama sen diğerlerinden farklısın. Sen eşsizsin ve tekrar edilemezsin.”

Bu nedenle, hepimizin tekrarlanamaz, benzersiz varlıklar olduğumuz ve her birimizin mutluluğa giden kendi yolumuz olduğu sonucuna varabiliriz.

Ama kendinizden memnun olmayı nasıl öğrenebilirsiniz? Bu tavsiyelere uyun!

Kendinizden memnun olmanıza yardımcı olacak yönergeler

kendini kucaklayan akdın
Kendinizden memnun olmak için olumsuz ve sınırlayıcı düşünce kalıplarını kırmalı ve öz sevgiyi geliştirmelisiniz.

Sizi mutluluğa ulaşmaktan alıkoyan bazı hataları vurgulayarak başlamalıyız. Bunlar:

 • Şimdiyi umursamamak. Bu, geçmişe veya artık hayatınızın bir parçası olmayan şeylere veya insanlara odaklandığınız zamandır. Bu durumda her yeni günün getirdiği fırsatlardan tam anlamıyla yararlanamaz veya onların keyfini süremezsiniz.
 • Sınırlayıcı inançlara sahip olmak. Örneğin, “Hayat zor”, “Değişemeyeceğim” veya “Bu benim için zor” ve benzeri diğer bilişsel çarpıtmalar bunlara örnektir.
 • Yaptığınız işten zevk almamak. Bu, işinizi sevmediğinizde veya çok çalıştığınızda, rahatlamak ve doğayla ve kendinizle bağlantı kurmak için zamanınız olmadığında ortaya çıkar.
 • Alışkanlıklar nedeniyle ve bilinmezlik korkusuyla aynı yerde veya aynı kişiyle kalmak.
 • Belki de bir başkasınınkileri desteklemek için hayallerinizi ertelemek.

Bu hatalara ek olarak başkaları da sizi kendinizden memnun olmaktan alıkoyabilir. Aşağıda, bu konuda neler yapabileceğinizi göreceksiniz.

Mutluluk kuralları

koltukta rahatlayan huzurlu kadın
Korkularınızdan kurtulmak, hayallerinizi başkalarının sizden beklediklerinin üzerine koymak ve kendinizi şımartmak mutluluğa giden yol gösterici ilkelerdir.
 1. Korkularınızı bırakın ve kendinizi uzaklaştırma pratiği yapın. Maddi şeylere veya insanlara aşırı bağlılık hissetmek endişeye yol açabilir ve refahınızı etkileyebilir.
 2. Kendi yuvanız olduğunuzu kabul edin. Dolayısıyla “eviniz”, yaşadığınız ev veya çalıştığınız bina gibi fiziksel bir yer değildir. Bunu anlarsanız, her yerde huzurlu hissedersiniz.
 3. Kendinize güvenin. Sırf onlar mutlu olsun diye başkalarının suyuna gitmeyin. Kendi sınırlarınıza saygı duymalısınız.
 4. Mükemmel olmadığınız için hatalarınızı affedin. Aslında kimse mükemmel değil! Hepimiz hata yaparız. Bu nedenle, kendinizi affetmeyi öğrenmek anahtardır.
 5. Kendinizi şımartın. Başarılarınızı, her gün ulaştığınız o küçük hedefleri ödüllendirin. Biraz dondurma yiyin, bir kitap alın, şehir dışına çıkın. Mutlu olmak için kendinize izin verin.
 6. Projelerinizi ertelemeyin. Zaman şimdi! Başka bir kişinin hayallerine ulaşmasına yardımcı olmak için hedeflerinizi takip etmekten vazgeçmeyin. Ana projeniz ve yatırımınız sizsiniz. Hayallerinizi ertelemeye devam ederseniz, sonunda hayal kırıklığına uğrayacaksınız, çünkü korkularınızı yenseydiniz ne kadar çok şey başarabileceğinizi anlayacaksınız.
 7. Kendiniz hakkında mümkün olan en iyi şekilde konuşun. Kendinize fazla yüklenmekten kaçının. Nitelikleriniz hakkında başkalarıyla konuşun. Kendinize karşı şefkatli ve cömertseniz, kendinizi huzurlu hissedeceksiniz.
 8. Çevrenizi iyi seçin. Kendinizi toksik insanlarla veya sürekli şikayet edenlerle çevrelemekten kaçının. Kendinizi yalnızca olumlu duygular ileten ve sizi coşkulu hissettiren insanlarla kuşatın.
 9. Mekanlarınızı dekore edin. Evde rahat hissetmek için beğendiğiniz herhangi bir dekoratif ögeyi kullanın. Mutluluk fiziksel yapılara bağlı olmasa da evinizi düzenli tutmak sakin hissetmenize yardımcı olabilir. Renkler de enerjiyi ilettikleri için önemlidir.
 10. Olumlu bir tutum sergileyin. Öfke ve kırgınlığı bırakın ve olayları kişisel algılamaktan kaçının. Hepimizin içsel durumlarımızın bir yansıması olduğumuzu unutmayın. Bu nedenle, insanların size söylediği bazı şeyler sadece kendilerinin yansımalarıdır.

Hala zorlanıyor musunuz?

Benlik saygınız kırıldıysa, bu yönergeleri uygulayın. Kimseye bağımlı olmadan kendinizden memnun olabileceğinizi görmenize yardımcı olacaklar!

Ayrıca kesinlikle hayatınızı değiştirecek önemli kararlar almaya başlayacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Aguado, M., Calvo, D., Dessal, C., Riechmann, J., González, J. A., & Montes, C. (2012). La necesidad de repensar el bienestar humano en un mundo cambiante. PAPELES de Relaciones Ecosociales y Cambio Global.
 • Margot, J.-P. (2011). LA FELICIDAD. Praxis Filosófica.
 • Chopra, D. (1999). El camino hacia el amor. Biblioteca de Bolsillo.
 • S, J. I. (2006). Sobre el amor. Fragmentos Del Libro «Al Margen de La Ciencia».
 • Savater, F. (1995). Ética Como Amor Propio. Libro de Mano.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.