Ofis Dekorasyonu İçin 8 Öneri

Ofisinizi dekore etmek bir zaman kaybı değildir. Aksine, bunu yapmak üretkenliğinizi artırır ve ruh halinize iyi gelir! Bu yazımızda sizler için 8 ofis dekorasyonu önerimiz var!
Ofis Dekorasyonu İçin 8 Öneri

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Bu ofis dekorasyonu önerileri, çalışarak saatlerinizi geçirdiğiniz alanda kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak. Ofisiniz ne kadar büyük ya da küçük olursa olsun, en önemli şey onu düzenli ve temiz tutmaktır. Bu şekilde dekorunuz öne çıkar ve size ilham verir

Düzeni ve temizliği sağlamanın yanı sıra, ışığın ve ilhamın hakim olduğu iyi bir dekorasyon zihinsel ve fiziksel sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Bu yüzden ofisinizi yenilemeyi mutlaka düşünmelisiniz!

Ofisinizi dekore etmek üretkenliğinizi nasıl etkiler?

Ofisinize girdiğinizde her yere dağılmış kağıtlar, yerde kalemler ve lambasız karanlık bir köşede kocaman eski masanızı gördüğünüzde nasıl hissedeceğinizi düşünün. Rahatsız, değil mi?

Bu, dağınıklığın ve uygunsuz dekorasyonun olumsuz bir etkisi olabileceği gerçeğiyle ilişkilidir, tıpkı doğru dekorun üretkenliğinizi artırması ve ruh halinizi iyileştirmesi gibi. Daha sonra ele alacağımız bir konu olan doğal aydınlatmanın da çok önemli olduğunu unutmayın.

Dikkate almanız gereken bir diğer husus da kokudur. Aromaterapi, tarçın gibi kokuların yorgunluğu azaltmaya ve stresi hafifletmeye yardımcı olduğunu, gülün üzüntüyle savaşmaya yardımcı olduğunu ve bergamot gibi turunçgillerin sakinlik hissini artırdığını gösteriyor.

Ofis Dekorasyonu İçin 8 Öneri

Karşınızda çalışma alanınıza zarafet kazandırmanın yanı sıra, onu biraz daha davetkar kılacak ve sizi her gün çalışmaya motive edecek sekiz ofis dekorasyonu önerisi.

ofiste esneyen kadın
Gününüzün çoğunu ofisinizde geçirdiğiniz için sıkılmış olabilirsiniz. Bu nedenle, onu yenilemeyi düşünmek sizin için harika bir fikirdir!

1. Açık renkli duvarlar

Ofisinizin duvarlarını beyaz veya krem gibi açık renklerle boyamak çalışma alanınızın daha aydınlık görünmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte, bazı araştırmalara göre, diğer renklerin de siz çalışırken yaratıcılık ve üretkenlik üzerinde etkisi vardır.

Örneğin turuncu yaratıcılık, başarı ve cesaret verme ile ilişkilendirilen bir renktir. Bu nedenle, ofisinizin duvarlarından birini turuncuya boyamak sizin için iyi bir fikir olabilir.

Öte yandan mavi, mor ve gri başarıyı simgeler. Bu renkleri dekoratif ögeler veya mobilyalarla eklemeyi deneyebilirsiniz.

2. Motivasyon ifadeleri

Seçiminiz, yaptığınız işin türüne bağlı olarak değişecektir. Bu öneri, örneğin reklam ajanslarında veya basın bürolarında çok popüler hale geliyor.

Okumayı seviyorsanız, duvarlardan birine sizi motive eden en sevdiğiniz kitaptan bir cümle yazın.Ayrıca duvar çıkartmaları veya duvar resimleri de kullanabilirsiniz.

Çalışma alanınızda buna izin verilmiyorsa, bunun yerine seçtiğiniz motivasyon ifadesini bir resim çerçevesine yerleştirebilirsiniz. Buradaki ana fikir, ilham almak için her gün o cümleyi okumanızdır.

3. Doğal ışık kaynakları, en iyi ofis dekorasyon önerilerinden biri

Doğal ışık kaynaklarının sağlığa birçok faydası vardır. Birkaç çalışma, doğal ışığa maruz kalmanın Parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıkları önleyebileceği sonucuna varmıştır.

Hatta, hayvanlar üzerinde yapılan klinik deneyler, bu tür aydınlatmaların hipokampus üzerinde etkisi olduğu için bilişsel işlevleri ve performansı iyileştirdiğini göstermektedir.

Benzer şekilde, diğer çalışmalar, özellikle sabah saatlerinde doğal ışığa maruz kalmanın, serotonin üretimini uyarıp ve D vitamini sentezini iyileştirerek zihinsel rahatsızlıkların semptomlarını azalttığını göstermektedir.

4. Pratik bir masa satın alın

Seçtiğiniz masa çok önemlidir. Ferahlığı seviyorsanız, en iyisi geniş olduğundan biraz daha uzun bir masa seçmektir. Bu sayede masanız, iri bir masadan daha az yer kaplar.

Çalışma eşyalarınızı saklamak için dikey çekmeceli bir mobilya seçmek, ofisiniz küçükse mevcut alanı optimize etmenize yardımcı olabilir.

Küçük ofisler için bir diğer öneri de katlanır masa seçmektir. Bu şekilde, özellikle evden çalışıyorsanız, iş günü sona erdiğinde masanızı katlayarak yer kazanırsınız.

5. Ofis dekorasyon önerileri: Katlanır sandalyeler

Bu ipucu bir öncekine benziyor. Günümüzde katlanır bir sandalyeyi, çalışmak için çok rahat hale getirebilecek çeşitli aksesuarlar bulabilirsiniz. Bu tarz sandalyeler biraz daha fazla alan kazanmanızı sağlar.

Bu tür sandalyeleri satın almanın bir başka yararı da, geleneksel ofis sandalyelerine hiç benzemeyen modern ve renkli olanları bulabilmenizdir. Ancak en önemli noktanın rahatlık olduğunu unutmayın.

6. Her şeyi düzenlemek için raflar kullanın

Raflar çok kullanışlıdır. Çok sayıda kağıdınız, klasörünüz veya iş eşyanız varsa, raflar her şeyi toplu ve düzenli tutmak için ideal seçenektir.

Çok sayıda bölümü olan dikey rafları tercih etmenizi öneririz. Bu, her eşya türüne bir alan atamayı kolaylaştırır ve ihtiyacınız olan her şeyi çok daha hızlı bulmanızı sağlar. Bu sayede ortalığı dağıtmaktan kaçınabilirsiniz.

üç farklı raf örneği
Raflar çok fazla yerden tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Evden çalışıyorsanız, bir tane almayı ciddi olarak düşünmelisiniz.

7. Dikey dosya dolapları

Dikey dosya dolapları, önemli belgeler ve klasörler için en iyi seçeneklerdir. Yerden tasarruf sağlarlar ve belgeleri ve diğer önemli dokümanları depolamak için harika yerlerdir. Bu tür mobilyaları köşeye yerleştirmek harika bir fikir olacaktır.

8. Kendi kişisel dokunuşlarınızı ekleyin

Bu son ofis dekorasyonu önerimiz en önemlisidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, insanlar ofislerinde çalışarak çok fazla zaman harcarlar.

Bu nedenle, ofisinizi kişiselleştirmeyi düşünmelisiniz. Ailenizin veya evcil hayvanlarınızın bir resmini çerçeveyle yerleştirebilirsiniz. Kendi kalemliklerinizi veya kaktüs gibi kolay bakılan bitkileri dekorasyonunuzda kullanabilirsiniz.

Bu ofis dekorasyonu önerileri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bunları ofisinizde veya evdeki çalışma alanınızda uygulayacak mısınız?

Artık ofisinizi doğru şekilde dekore etmenin estetik ve trendlerin ötesinde, sağlığınızı, üretkenliğinizi ve ruh halinizi olumlu yönde etkileyeceğini biliyorsunuz. Bu nedenle, işe koyulmanız sizin için iyi bir fikirdir!

Ofisinizi, motivasyon ve keyifle çalışmak istediğiniz bir alana dönüştürmeniz gerektiğini unutmayın. Bunun için seçtiğiniz tüm aksesuarlar ve eşyalar, günlük iş hedeflerinize ulaşmanız için size ilham vermelidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Zhou Z, Zhou R, Zhang Z, Li K. The Association Between Vitamin D Status, Vitamin D Supplementation, Sunlight Exposure, and Parkinson’s Disease: A Systematic Review and Meta-Analysis. Med Sci Monit. 2019 Jan 23;25:666-674. doi: 10.12659/MSM.912840. PMID: 30672512; PMCID: PMC6352758.
  • Joel E. Soler Alfred J. Robison Antonio A. Núñez Lily Yan. Light modulates hippocampal function and spatial learning in a diurnal rodent species: A study using male nile grass rat (Arvicanthis niloticus). Hippocampus, 2017. https://doi.org/10.1002/hipo.22822.
  • Lewy AJ, Bauer VK, Cutler NL, et al. Morning vs Evening Light Treatment of Patients With Winter Depression. Arch Gen Psychiatry. 1998;55(10):890–896. doi:10.1001/archpsyc.55.10.890

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.