Palmiye Kalbi: Besin Değeri ve Faydaları

Palmiye kalbi yemenin sağlığa faydalarını hiç duydunuz mu? Palmiye kalbi vücut işleyişini optimize edebilen önemli bir besin kaynağıdır. Bu sebzeyi diyetinize nasıl dahil edeceğinize dair bazı fikirleri öğrenmek için okumaya devam edin.
Palmiye Kalbi: Besin Değeri ve Faydaları
Maria Patricia Pinero Corredor

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Maria Patricia Pinero Corredor.

Son Güncelleme: 12 Aralık, 2022

Palmiye kalbi, gurme mutfaklarda yumuşak, çok yönlü, sağlıklı ve lezzetli bir yiyecektir. Bu sebze, Güney Amerika’da yetişen çeşitli palmiye ağaçlarından elde edilir. Oradan dünyanın farklı bölgelerine ihraç ediliyor ve kesinlikle diğer ülkelerin gastronomisini zenginleştiriyor. Örneğin, bu malzeme Fransız şeflerin favorisidir.

Uzun bir hasattan sonra çiftçiler, bir grup açılmamış ham yaprağı veya palmiye ağacının kalbini çevreleyen kabuğu ve lifli tabakaları çıkarır. Doku ve lezzet hafiftir ve çeşitli Avrupa yemeklerinde sıkça kullanılır.

Agronomía Mesoamericana dergisine göre, palmiye kalbi tüketimi dünya artıyor ve bu nedenle üreticiler salamura ve konserve gibi saklama yöntemleri ile hazırlanmış halini de pazarlıyor. Bolivya Dış Ticaret Enstitüsü, Fransa’nın dünya çapında ana ithalatçı olduğunu ve onu ABD ve Arjantin’in izlediğini bildiriyor.

Palmiye kalbinin besin değeri

palmiye ağaçları

Konserve palmiye kalbinin en önemli makro ve mikro besinlerini gözden geçirelim. Bu ürünler genellikle su, tuz ve sitrik asit içerir.

Makrobesinler

Palmiye kalbi düşük kalorilidir, sıfır yağ ve yüksek su içeriğine sahiptir. Ek olarak, sindirilemeyen karbonhidratlar arasında yüksek oranda lif içerirler ve bu da onları kilo verme diyetleri için ideal kılar.

Gıda bileşimi tablosuna göre, her 100 gram palmiye kalbi aşağıdakiler bulunur:

 • Kalori: 36
 • Proteinler: %4
 • Yağ: %0.06
 • Toplam karbonhidrat: %3.6
 • Lif: %3,57
 • Su: %91

Mineraller

Aşağıfaki besin tablosu, GD olarak ifade edilen, palmiye kalbinin mineraller açısından kapladığı günlük tavsiyelerin yüzdelerini göstermektedir:

 • Bakır: GDnin %70’i
 • Potasyum: GDnin %38’i
 • Çinko: GDnin %36’sı
 • Fosfor: GDnin %20’si
 • Sodyum: 100 gram palmiye kalbi başına 357 miligram

Bu sebzedeki en önemli mineral, önerilen günlük alımın %70’ine ulaşan bakırdır. Potasyum ve çinko, önerilen alımın %30’undan fazlası ile iyi oranlardadır. Yüksek sodyum içeriği, salamura veya konserve aşamasında kullanılan tuzdan kaynaklanmaktadır.

Uluslararası Bitki Besin Enstitüsüne göre, palmiye kalplerinin vitamin içeriği, işleme sırasında aldığı ısıdan etkilenir.

Palmiye kalbi ve diyet

Palmiye kalbinin besin profili onu hastalıklara karşı harika bir müttefik yapar, faydalarına bir göz atalım.

Kilo vermek için idealdir

göbek yağlarını sıkan eller

Bazı uzmanlar toplam kalori alımını kilo kontrolü ile ilişkilendirir. Palmiye kalbinin içerdiği minimum miktarda yağ ve enerji, onları düşük kalorili diyetler için mükemmel kılar. Bir porsiyon sadece 36 kaloridir. Bu nedenle, genel olarak tahıllar, yumru ve kök sebzeler gibi yüksek kalorili yiyecekler için mükemmel bir alternatiftir.

Ek olarak, bu sebzedeki diyet lifi ve suyun doyurucu olduğuna ve düşük enerji alımı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğuna dair kanıtlar bulunmaktadır. Besin piramidine göre Palmiye kalbi %90 sudan oluşur ve içerdiği karbonhidratın neredeyse %100’ü liftir. Yani, hacmi artırarak karnımızı doyurur.

Temel besin kaynakları

Palmiye kalbi, bakır, potasyum, çinko ve fosfor gibi vücudun işleyişi için önem taşıyan bir grup mineral içerir.

Örneğin, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi, bakırın demirin emilmesine ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olduğunu beyan eder. Ayrıca kan damarları, kemikler, sinirler ve bağışıklık sistemi bakır sayesinde sağlıklı tutulur.

Bazı araştırmalar bu mineralin eksikliğinin iskemik kalp hastalığına yol açabileceğine işaret ediyor.

Bilimsel bir inceleme çinkonun sadece hücre bölünmesi, yara iyileşmesi ve bağışıklık fonksiyonu ile ilgili olmadığına işaret ediyor. Çinko eksikliği ayrıca hamilelik ve bebeklik döneminde büyüme ve gelişmeyi etkileyebilir ve enfeksiyon riskini (ishal ve zatürree) artırabilir.

Advances in Nutrition dergisi, güçlü dişleri ve kemikleri desteklediği ve dokuları onaran proteinlerin üretimine katıldığı için fosforun önemini bildiriyor.

Ayrıca, Hipertansiyon dergisi, potasyumu yüksek tansiyonun önlenmesi ve tedavisi ile ilişkilendirir. Palmiye kalpleri bu mineralin yüksek bir konsantrasyonuna sahiptir.

Antioksidan kapasitesi

Brezilya’daki farmasötik uzmanlar, mükemmel antioksidan aktiviteye sahip palmiye kalplerinde yüksek miktarda polifenol buldu. Bazı kaynaklar, antioksidanların hücresel düzeyde oksidatif hasar üreten serbest radikalleri nötralize ettiğini açıklar.

Heim ve diğer araştırmacılar, polifenollerin antioksidan kapasitesinin, yaşlanmaya ve bazı hastalıklara karşı tedavi edici ve önleyici bir beslenme stratejisi olarak kullanılabileceğini belirtiyor. Alimentación, Nutrición y Salud dergisi, polifenollerin kardiyovasküler bozukluklar, nörodejeneratif bozukluklar ve diyabet üzerindeki olumlu etkisini yineliyor.

Palmiye kalbi yemenin yolları

Palmiye kalbini, paketlenmiş veya taze geleneksel formlarında bulabilirsiniz. Bunları salatalara, deniz mahsullerine, soslara, ızgaralara eklemek ve baharatlayarak meze olarak hazırlamak yaygındır, hatta doğrudan paketten bile yiyebilirsiniz.

Bazı kişiler palmiye kalplerini vegan ve vejeteryan diyetlerinde et yerine kullanırlar. Eğer bu şekilde tüketecekseniz dikkatli olun, sadece dokusu eti anımsatır ve protein yüklü bir besin değildir. Palmiye kalbi balık çubukları, vegan carnitas, kalamar ve taco dolgularının bir parçası olarak kullanılabilir.

Üç basit tarif

 • Palmiye kalbi dip sos. İlk olarak, palmiye kalplerini ince ince doğrayın ve biraz sarımsak ve limon kabuğu rendesi ekleyin. Her şeyi zeytinyağı ile karıştırın ve ağız tadınıza göre biber ekleyin.
 • Avokadolu palmiye kalbi. Orta boy doğranmış palmiye kalplerini avokado ile birleştirin ve bu lezzetli salataya mayonez sosu ekleyin.
 • Palmiye kalpli vegan yengeç. Palmiye kalplerini taze yengeç eti gibi olana kadar parçalayın. Ardından vegan mayonez ve Dijon hardalı ile tatlandırın. Bu, lezzetli olduğu kadar basitfir.

Palmiye kalbinin çok yönlülüğü

Kısacası, palmiye kalpleri, birçok sağlık yararı sağlayan mineraller ve antioksidanlarla dolu basit lezzetli sebzelerdir. Ek olarak, kilo vermek için idealdirler. Kalori alımı düşük ve lif değeri yüksek olduğu için oldukça tatmin edicidir.

Son olarak, mutfağınızda bu çok yönlü bileşenden bir kavanoz veya kutu bulundurup ve bunları balık ve deniz ürünlerinin dokusunu elde etmek için, onların yerine kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Hindistan Cevizi Yağının Güzelliğiniz İçin 10 Faydası
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Hindistan Cevizi Yağının Güzelliğiniz İçin 10 Faydası

Güzellik ürünleri oldukça pahalı olabilir ve bazı durumlarda beklediğiniz etkiyi yaratmazlar. Hindistan cevizi yağı ise size birçok fayda sağlayabi...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Heim KE, Tagliaferro AR, Bobilya DJ. Flavonoid antioxidants: chemistry, metabolism and structure-activity relationships. J Nutr Biochem. 2002, (10):572-584.
 • Chaimsohn, F.,  Asunción-Romero, R.,  Mora-Urpí , J., Villalobos-Rodríguez, E. Calidad del palmito en función de la fertilización y del acondicionamiento poscosecha. Agronomía Mesoamericana. 2009, 20(2):195-209.
 • Howell S, Kones R. “Calories in, calories out” and macronutrient intake: the hope, hype, and science of calories. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2017;313(5).
 • Barberán, T. Los polifenoles de los alimentos y la salud. Alimentación. Nutrición y Salud. 2003, 10 (2), 41-53.
 • DiNicolantonio, J. J., Mangan, D., & O’Keefe, J. H. (2018). Copper deficiency may be a leading cause of ischaemic heart disease. Open heart, 2018, 5(2).Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6196933/
 • Pham-Huy, L. A., He, H., & Pham-Huy, C. Free radicals, antioxidants in disease and health. International journal of biomedical science : IJBS, (2008), 4(2), 89–96.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.