Papaya: Araştırmalara Dayalı 6 Sağlıklı Özelliği

Papaya birçok besin ve antioksidan içeren tropikal bir meyvedir. Bu yazımızda size papayanın araştırmalara dayalı sağlığa yararlı olan özelliklerinden bazılarından bahsedeceğiz.
Papaya: Araştırmalara Dayalı 6 Sağlıklı Özelliği
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Papaya güçlü bir meyvedir ve sağlığa sayısız yararları vardır. Çalışmalar papayalardaki besinlerin ve antioksidanların kanser, enflamasyon ve yaşlanma gibi süreçleri iyileştirdiğini göstermiştir. Bu yazımızda, size papayaların araştırmalara dayanan 6 sağlıklı özelliğinden bahsedeceğiz.

Papaya: Sağlığa Faydaları ve Genel Özellikleri

Ellerinde ikiye bölünmüş bir papaya tutan bir kadın.

C vitamini papayanın sağlığa temel yararlarını oluşturan şeylerden biridir. Sonuçta papaya günlük önerilen C vitamininin şaşırtıcı bir şekilde %144’ünü sağlar. Bu vitamin hem bağışıklık sistemi için harika bir uyarıcıdır, hem de serbest radikaller ile savaşan bir antioksidandır.

Papayada bulunan diğer vitaminler cildinizin, mukozanızın ve görüşünüzün sağlığı için gerekli olan A vitaminleridir (önerilen günlük miktarın %31’i). Ek olarak, bu vitamin maküler dejenerasyon ile savaşmak konusunda da özellikle etkilidir.

Papaya günlük önerilen folat miktarının %13’ünü sağlar ve iyi miktarlarda lif ve potasyum da içerir. Bunlar vücudun kalp atışlarını ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olan hücre ve gövdeler için elzem olan bileşenlerdir.

Ayrıca papayalar 212 adet aminoasit ve papain de içlerinde bulunmak üzere birkaç farklı enzimi içerir. Bu enzim midenin üzerinde anti-enflamatuvar bir etkiye sahiptir, ki bu da hazımsızlığı ve mide rahatsızlıklarını iyileştirir.

Papayaların Besin Değerleri ve Sağlığa Faydaları

  • Bir kap papaya 55 kalori içerir.
  • Papaya B grubu vitaminlerini (B1, B2 ve B3), çok fazla C vitaminini, ayrıca A ve D vitaminlerini içerir.
  • Ayrıca çok fazla lif içerirler.
  • Son olarak, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir ve çinko gibi önemli mineralleri de içerir.

Papaya: Sağlığa 6 Faydası

1. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmeye Yardımcı Olur

Papaya meyvesi ve suyu.

Papaya C vitamini bakımından çok zengindir. Yiyeceklerdeki C vitamini bağışıklık sisteminin işlevini iyileştirir, oksidatif stresi azaltır ve enflamasyon seviyelerini düşürür.  Büyük miktarlarda C vitamini içeren gıdalar kanser riskindeki düşüşler ile ilişkilendirilmiştir.

Ek olarak, bazı çalışmalar papayadaki likopenin kansere karşı etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Hatta kanserin çeşitli türlerinin engellenmesine yardımcı olabilir ve tümörlerin büyüme hızını yavaşlatabilir.

2. Papaya Güçlü Bir Antioksidandır

Oksidatif hasar kanser, kalp hastalıkları ve yaşlanma gibi şeyler için bir risk faktörüdür.

Ancak papaya farklı antioksidan bileşikler bakımından da zengindir. Bu doğal bileşenler antioksidan olarak görev yapar. Ek olarak papaya iyi bir provitamin A kaynağıdır.

3. Enflamasyonu Azaltır

Enflamasyon, vücudunuzun sizi bakteri, virüs ve diğer patojenler tarafından oluşturulan enfeksiyonlardan korumak için kullandığı doğal bir mekanizmadır. Genel olarak, antioksidan bakımından zengin olan tüm gıdalar anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir.

Yani, papaya vücudunuzdaki enflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.

4. Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Bazı çalışmalar likopenin oksidatif stresi azalttığını gösterir, çünkü serbest radikaller ile savaşır. Hatta bu kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltmaya da yardımcı olur.

Buna ek olarak papayalardaki C vitamini de antioksidan görevi görür. Bundan dolayı papaya kalp hastalıkları ve kronik hastalıklar geliştirme riskinizi azaltabilir.

5. Papaya Yaşlanmanın İşaretlerini Azaltır

Cildine papaya süren bir kadın.

Yaşlanma zaman ile birlikte gerçekleşen doğal bir süreçtir ancak oksidasyon bu süreci daha da kötüleştirir. Papayalar gibi antioksidan bakımından zengin olan gıdalar erken yaşlanmanın işaretlerini azaltabilir. Örneğin, oksidatif stres ile savaşarak kırışıklıkları ve cildinizin sarkmasını azaltabilirler.

Buna ek olarak, çalışmalar hem C vitamininin hem de likopenin cildin görüntüsünü iyileştirdiğini ve erken yaşlanma işaretçilerini azalttığını gösterir. Cildinize papaya uygulamak belirli yara ve problemlerin iyileşmesine de yardımcı olabilir.

6. Sindirime Yardımcı Olur

Sindirim problemleri olan bir kadın.

Papayanın sindirim problemlerini engelleyebileceğini gösteren bilimsel kanıtlar bulunmaktadır. Papayalı bir formül kullanmış olan bir çalışmada araştırmacılar papain dolayısıyla şişkinlik ve gaz gibi semptomların iyileştiği bulgusuna ulaşmışlardır.

Bunun nedeni papayalarda bulunan papain maddesinin sindirimi iyileştirmeye yardımcı olmasıdır.

Kontraendikasyonlar

Tüm faydalarına rağmen, eğer aşağıdaki durumlardan biri sizin için geçerli ise bu meyveyi yemenizi önermeyiz:

Genel olarak, papaya yemek kanser ya da kalp hastalıkları ile savaşmak için harika ve lezzetli bir yoldur. Papayayı beslenme düzeninize istediğiniz şekilde ekleyebilirsiniz: taze ve doğal halinde, meyve suyu ya da smoothielerde ve hatta salataların içerisinde.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Carr AC., Maggini S., Vitamin C and immune function. Nutrients, 2017.
  • Liu H., Hu M., Wang Q., Cheng L., Zhang Z., Role of papain like cysteine proteases in plan developmetn. Front Plant Sci, 2018.
  • Ning Jiang L., Bin Liu Y., Hui Li B., Lycopene exerts anti inflammatory effect to inhibit prostate cancer progression. Asian J Androl, 2018. 21 (1): 80-85.
  • Cheng HM., Koutsidis G., Lodge JK., Ashor A., et al., Tomate and lycopene supplementation and cardiovascular risk factors: a systematic review and meta analysis. Atherosclerosis, 2017. 257: 100-108.
  • Muss C., Mosgoeller W., Endler T., Papaya preparation (Caricol) in digestive disordeers. Biogenic Amines, 2012.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.