Portakal Marmelatı Nasıl Hazırlanır?

Portakal marmelatı, turunçgillerin sağladığı lezzet ve besinlerin tadını çıkarmak için idealdir. Her deneyim seviyesine uygun bu tarifle evde portakal marmelatı hazırlamaktan daha iyi bir şey yok!
Portakal Marmelatı Nasıl Hazırlanır?
Anna Vilarrasa

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Anna Vilarrasa.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Reçeller, jöleler veya marmelatlar, meyveleri daha uzun süre muhafaza etmek için ideal olan farklı konserve türleridir. Narenciye seviyorsanız, bu portakal marmelatını hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde, en sevdiğiniz tatlılara eşlik etmek için her zaman elinizin altında olacak!

Bir dilim ekmeğin üzerine sürmek veya her türlü ev yapımı kek veya turtanın içini doldurmak için mükemmeldir. Bununla birlikte, yoğurdu tatlandırmak veya biraz peynirle birlikte yemek de iyidir.

Reçellerin ve diğer meyve konservelerinin evde hazırlanması hiç de karmaşık değildir. Aslında, şeker ve meyve, pişirme süresi uzun olmasına ve biraz sabır gerektirmesine rağmen, ihtiyacınız olan tek malzemedir.

Aynı şekilde, bu tarifi yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Çocuklarla yapmak için ideal bir yaz etkinliği ve arkadaşlarınıza ve ailenize vermek için çok özel bir hediye olabilir!

Portakal marmelatı yapmak için malzemeler

İki portakal ve bir kase portakal marmelatı.
Portakal marmeladı yapmak zor değil ama pişme süresi uzun olduğu için sabır gerektiriyor.

Aşağıda belirtilen miktarlar ile yaklaşık 4 adet orta boy kavanoz doldurabilirsiniz.

 • 1 kg portakal
 • 2 1/4 su bardağı veya 500 gram şeker; tam nihai ölçü, soyulmuş portakalların ağırlığıyla orantılı olarak hesaplanır
 • 2 portakalın kabuğu

Şeker ve meyveyi ağırlığına göre (kabuğu çıkarıldıktan sonra) aynı oranda tuttuğunuz sürece daha az ya da  daha çok marmelat yapabilirsiniz.

Portakal marmelatı hazırlanışı

 1. Pişirmeye başlamadan önce portakalları iyice yıkayın.
 2. İnce bir soyucu veya keskin bir bıçakla, 2 adet meyvenin kabuğunun sadece turuncu kısmını çıkarın. Marmelatta acı bir tat verebileceğinden beyaz kısımdan kaçınmak en iyisidir. Bu kabuğu çok ince şeritler veya küçük küpler halinde kesin.
 3. Daha sonra kalan meyveleri soyun, çekirdeklerini çıkarın ve tartın. 1 kilo portakal için, yarısı ağırlığında şekere ihtiyacınız var. Daha sonra meyveleri küçük parçalar halinde kesin.
 4. Bir tencereye portakalları koyun ve orta derecede ateşte kaynatmaya başlayın; kaynamaya başlayınca ısıyı en aza indirin. Yaklaşık 15 dakika pişmesine izin verin. Şekeri ve kesilmiş portakal şeritlerini ekleyin. İyice karıştırın ve marmelatın yapışmasını önlemek için zaman zaman göz kulak olarak her şeyi 45 dakika daha birlikte kaynamaya bırakın.
 5. Bu süreden sonra pişme noktasını kontrol edin. Bunu yapmak için, bir tabağa biraz reçel koyun ve eğin. Kolayca kayıyorsa, biraz daha pişirilmesine ihtiyaç vardır. Aksi takdirde, ocağın altını kapatın.
 6. Artık portakal marmelatınız, istediğiniz zaman kullanmanız için sterilize edilmiş cam kavanozlarda paketlenmeye hazır.

Portakal marmelatını konserve yapıp saklamanın püf noktaları

Portakal marmelatının uzun süre ve güvenle tüketilebilmesi için hazırlanması, paketlenmesi ve muhafaza edilmesi önemlidir. Bu nedenle gıda güvenliği uzmanlarının tavsiyelerine uymanız gerekmektedir.

Bu durumda cam kavanozları sıcak suyla temizlemenizi ve kullanıma hazır olana kadar bu sıcaklıkta tutmanızı öneririz. Reçel hazır olduğunda, kavanozları üstünden yaklaşık bir parmak boşluk kalacak şekilde doldurun.

Kavanozları kapatın ve su dolu bir tencereye koyun. Kaynamaya başlayınca 5-10 dakika bekleyin. Oda sıcaklığına gelmelerini bekleyin ve işte, kilerde saklanmaya hazırlar.

National Center for Home Food Preservation‘a göre, tüm bu adımları takip etmek portakal marmelatını bir yıla kadar bozulmadan tutacaktır. Kuru, serin ve karanlık bir yerde saklandığında tüm orijinal kalitesini ve lezzetini koruyabilir.

Bu süre zarfında dokuda veya renkte değişiklikler olabileceğini unutmayın. Bununla birlikte, kap iyi kapatılmışsa ve konserve gıda herhangi bir bozulma belirtisi göstermiyorsa, yine de güvenli bir gıdadır.

Portakalın faydaları

Bir kase taze portakal.
Portakal, diyetinize dahil etmek için mükemmel bir besindir.

Portakal evrensel bir meyvedir ve dünya çapında en çok yenenlerden biridir. Narenciye ailesine ait tatlı portakal ağacının ( Citrus x Aurantium ) meyvesidir.

Bunlar, onları çok sağlıklı bir gıda yapan bazı besinlerin ve diğer bileşiklerin varlığı ile öne çıkıyor. Aşağıda ana özelliklerinden bazılarını açıklayacağız.

Hafif ve besleyicidirler

Portakal ve meyveler genel olarak hafif ve nemlendirici yiyeceklerdir çünkü ağırlıklarının büyük bir kısmı sudan oluşur. Ayrıca az miktarda doğal şeker, lif, C vitamini, tiamin ve potasyum içerirler.

Portakal önemli bir C vitamini kaynağıdır

Günlük önerilen 3 porsiyon meyveden biri önemli miktarda C vitamini sağlamalıdır. Bunlara sadece portakallar değil, aynı zamanda ananas, kivi, mandalina, çilek ve papaya da dahildir.

Bu vitamin kolajen üretimi, yara iyileşmesi, demir emilimi ve bağışıklık sisteminin düzgün çalışması gibi birçok vücut fonksiyonu için gereklidir.

Kalp koruması

Bitkisel gıdaların bol olduğu bir diyet, kalp ve damar sağlığı için faydalıdır. International Journal of Epidemiology tarafından yayınlanan çalışmaların bir incelemesine göre, “meyve ve sebze alımı, daha düşük kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkilidir”.

Günlük minimum 800 gram sebze alımı ile olumlu sonuçlar gösterilmiştir. Portakal, elma, armut, yeşil yapraklı sebzeler ve turpgiller ile birlikte olumlu etkisi olan meyveler arasındadır.

Antioksidan

Narenciye meyvelerinin antioksidan kapasitesi son yıllarda bilimsel ilgi uyandıran özelliklerinden biridir. Araştırmalar, bu tür meyvelerin bu yeteneğe sahip çeşitli bileşenlerin iyi bir kaynağı olarak kabul edilebileceğini göstermektedir.

Antioksidanlar, çeşitli kronik ve dejeneratif hastalıkların önlenmesi ile ilgili oldukları için günlük diyette bulunması gereken ilginç bileşiklerdir.

Cilt koruması

C vitamini eksikliği genellikle iyileşme güçlüğü, ciltte kuruluk veya hassasiyet gibi cilt problemleriyle kendini gösterir. Bu, uzmanların C vitamininin diyetteki varlığının bu konuda faydalı olabileceğine inanmalarına neden oldu.

Şu anda araştırmalar meyve ve sebzelerden zengin bir diyetin cilt yaşlanmasını önlediğini ve görünümünü iyileştirdiğini gösteriyor. Kısmen, bu C vitamini sayesinde olabilir.

Ayrıca portakalda bulunan beta-karoten ve diğer fitokimyasalların güneş ışınlarının neden olduğu hasara karşı koruma sağladığı gösterilmiştir. Bu, American Journal of Clinical Nutrition tarafından 2012’de yayınlanan bir araştırmadan çıkarılan sonuçtur.

Bu nedenle, antioksidan maddelerin (beta-karoten dahil) temini radyasyona karşı dermal savunmayı arttırır, uzun süreli koruma sağlar ve cilt sağlığına katkıda bulunur. Ancak kullanımı, güneş koruyucuların kullanımı kadar etkili değildir.

Portakal marmelatı meyvenin yerini tutmasa da iyi bir eşlikçidir

Portakal ve narenciye ile tatlı kombinasyonunu seviyorsanız, bu marmelat tarifi tam size göre. Portakalın vücuda sağladığı sayısız fayda ve aroması sayesinde küçük bir hazine.

Bununla birlikte, reçeller ve diğer meyve bazlı konserveler önemli miktarda şeker içerir. Bu nedenle, taze meyve alımını bu tür ürünlerle değiştirmek iyi bir fikir değildir.

Çok yüksek miktarda ilave şeker tüketiminden kaçınmak için, ara sıra veya küçük miktarlarda yemek için saklamanızı öneririz. Ek olarak, ilave şeker varlığını azaltmak isteyenler, diğer düşük şekerli reçel türlerini deneyebilirler.

Bu meyveyi ve bu tarifi beğendiyseniz, özellikle portakallar en iyi durumdayken hazırlamanızı öneririz. Bu sayede çok daha ekonomik bir fiyata tüm lezzetiyle en yüksek kalitede bir reçele sahip olacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Aune D, et al. Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cancer and all-cause mortality – a systematic review and dose-response meta-analisys of prospective studies. International Journal of Epidemiology. Junio 2017. 46(3): 1029-1056.
 • National Center for Home Food Preservation. Making jams and jellies. Octubre 2005.
 • National Institutes of Health. Office of Dietary Supplements. Vitamina C. Diciembre 2018. US Department of Health & Human Services.
 • Pullar J.M, et al. The roles of vitamin C in skin health. Nutrients. Agosto 2017. 9(8):866.
 • Schafer W, et al. Making jams, marmalades, preserves and conserves. 2018. University of Minnesotta Extension.
 • Stahl W, Sies H. Beta-carotene and other carotenoids in protection from sunlight. American Journal of Clinical Nutrition. Octubre 2012. 96(5): 1179S-1184S.
 • Zou Z, et al. Antioxidant activity of Citrus fruits. Food Chemistry. Abril 2016. 196: 885-896.
 • University of Minnesota Extension. Home canning basics. https://extension.umn.edu/preserving-and-preparing/home-canning-basics
 • USDA. Oranges. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169918/nutrients

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.