Sırt Ağrısını Hafifletmek İçin 4 Tavsiye

Bu yöntemler, çok şiddetli olmayan sırt ağrılarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Eğer ağrılarınız kronikse mutlaka bir doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz.
Sırt Ağrısını Hafifletmek İçin 4 Tavsiye
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Ivan Aranaga Amengual

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Çoğu yetişkin, yaşamı boyunca en az bir kez bel ağrısı çekmiştir. Sırt ağrısını hafifletmek için vereceğimiz 4 tavsiyeyi uygulayarak, biraz olsun ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Bu ağrı omurgada, özellikle de bel ve kalça bölgesi arasındaki baskılar nedeniyle meydana gelir. Genel olarak, gripten sonra dünyadaki en yaygın hastalıklardan bir tanesidir.

Özellikle hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan ve çok fazla egzersiz yapan kadın ve erkeklerde eşit derecede görülür. Gençlerde bu ağrılar sırt çantalarının ağırlığı, yanlış oturma ve yanlış bir duruş nedeniyle görülebilir.

Sırt ağrısının sebepleri

Sırt ağrısının bazı spesifik nedenleri aşağıdaki gibidir:

Ağır yük kaldırmak

tartılan kadın

Ağır bir şey kaldırırken biri fiziksel kabiliyetinizi aştığınızda, kaslar aşırı gergin hale gelir ve alt sırt bölgesinde yoğun bir ağrıya neden olur.

Ters hareketler yapmak

Ters bir hareket yapmaktan kaynaklanan sırt ağrısı, tedaviye gerek kalmadan kaybolma eğilimindedir. Buradaki sorun, kısa sürmesine rağmen vücutta güçlü bir etkiye neden olmasıdır.

Omurilik enfeksiyonu

Disk iltihabı, osteomiyelit (kemik iliği iltihabı) ve apse gibi sağlık sorunları da bu ağrılara neden olabilir.

Skolyoz

Skolyoz, omurga, boyun ya da sırttaki omurganın şeklinin bozuk olmasıdır. Bu hastalık herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ancak semptomları yetişkinlikte ortaya çıkma eğilimi gösterir.

Fıtık

bel fıtığı

Fıtık da aynı zamanda bir şekil bozukluğu türüdür ve alt omurga diskleri yerinden oynadığında bel ağrısına neden olur. Böyle durumlarda bu diskler omurilik sinirlerine bile baskı uygulayabilirler.

 • Şiddetli vakalarda bu rahatsızlığı tedavi etmek için en etkili çözüm ameliyattır.
 • Ayrıca, bazı insanlar ağrıyı azaltmak için steroid içermeyen fizyoterapi, rehabilitasyon ve antienflamatuar ilaçlara yönelirler.

Sırt ağrısını hafifletmek için evde uygulayabilecğiniz bazı yöntemler

Neyse ki, hafif vakalarda sırt ağrısını hafifletmek için aşağıdaki egzersizleri ve ev yapımı ilaçları kullanabilirsiniz:

1. Bir top ile masaj yapmak

Bu uygulama oldukça basittir.

 • Sadece düz bir yüzeye uzanmanız ve kalçanızın altına elinize sığacak boyutta küçük bir top yerleştirmeniz yeterlidir.
 • Daha sonra yavaş ve derin hareketlerle bir yandan diğer yana doğru hareket edin.
 • Daha fazla alan üzerinde çalışmak için pozisyonu değiştirin ve egzersizi rutin haline getirdikçe yan taraflara daha fazla uzanmaya çalışın.

Bu masaj, duruşumuzdan dolayı sürekli baskıya maruz kalan bir alan olan kalça bölgesini tedavi etmenize yardımcı olur. Bazen çok fazla oturduğunuzdan ve fiziksel olarak kendinizi zorladığınızdan bu bölgenizi fazla yoruyor olabilirsiniz.

Sırt ağrısını hafifletmek için tercih edebileceğiniz bu yöntem, aynı zamanda ağrıyı tetikleyen noktaları ve trapez (yamuk) kas ve piramidal sendrom gibi diğer sorunları da önler.

2. Bir çubuk yardımıyla kendinize sırt masajı yapın

fizik terapi
 1. Yapmanız gereken ilk şey, sırtınızın her yerine ulaşabilecek kadar uzun bir çubuk bulmaktır. Süpürge sapı kullanabilirsiniz.
 2. Çubuğu sırtınızda yavaş ve derin hareketlerle yukarı ve aşağı hareket ettirin.
 3. Sonra bütün gücünüzü bir alana verin ve çubuğu ortadan dışa doğru hareket ettirin. Ardından tam tersini yaparak dıştan içeri doğru hareket ettirin.

Bu egzersiz, sırt kaslarını rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Bel ağrısı sorunları için bir tedavi olarak kullanılabilir. Masajı derinden ve yoğun olarak yapmayı unutmayın. Çubuk, elinizle uygulayamadığınız basıncı uygulamak için kullanılır.

3. Lahana ve süt

Kulağa garip gelse de, lahana sizi rahatlatmaya yardımcı olabilir. Soğuk bir sebze olduğu için, bileşenleri bir kas gevşetici olarak kullanılır.

 • Bel ağrısını hafifletmek için, lahanayı süt ile dolu bir kaba koyup en az 5 dakika boyunca bekletmeniz gerekir.
 • Bu karışımı uygulamadan önce alt sırt bölgesini iyice temizleyin, daha sonra lahanayı tüm alana yayın ve 15 dakika boyunca bekleyin.
 • Ardından, rahatlamak için ılık suyla duş alın.

4. Tuzlu maydanoz

maydanoz suyu
 • Bir bardak ılık su koyun. Ardından birkaç dal maydanoz ve birkaç çay kaşığı tuz ekleyin.
 • Ardından maydanozları ağrı olan kısma yerleştirin ve 20 dakika bekleyin.
 • Maydanoz kalıntılarını bir peçete yardımıyla temizleyin ve sırtınızı izopropil alkolle rahatlatın.
İlginizi çekebilir ...
Sırt Ağrısını Rahatlatmak İçin Esneme Hareketleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sırt Ağrısını Rahatlatmak İçin Esneme Hareketleri

Bu esneme rutini sırt ağrısını rahatlatmak bir yana dursun, bunu önlemeye yardımcı olacak ve kasların gerginliğini azaltacak.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.