Soğan ve Sizi Şaşırtacak 12 Kullanım Şekli

Soğan; özelliklerinden dolayı, basit bir sebze ve yemeklere çeşni olmaktan daha ötesidir. Günlük hayatınızı birçok açıdan iyileştirebilir.
Soğan ve Sizi Şaşırtacak 12 Kullanım Şekli

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Soğan en bilindik sebzelerden birisidir, hemen yemekte tercih edilir hem de alternatif tıpta yeri vardır. Antibiyotik, detoks yapıcı ve antioksidan içerikleri yüzyıllardır birçok durumda doğal tedavi olarak tercih edilmektedir.

Fakat insanların hayal ettiğinden de ötede, güzel tadı ve besleyici içeriği sayesinde evde, güzellikte ve bahçede pek çok ilginç kullanım alanı vardır.

En iyi kısım şudur ki, soğan markette satılan birçok ürünün yerini alabilir, bu da onu hem daha ucuz hem de çevre dostu bir seçenek haline getirmektedir.

Soğanın sizi şaşırtacak 12 alternatif kullanımını öğrenmek için okumaya devam edin!

1. Izgara ve tavaları temizlemek için soğan

izgara sogan

Izgaradan, tavadan veya başka mutfak eşyalarından yanmış kalıntıları çıkarmak için bu sebzenin avantajından faydalanabiliriz.

Antibakteriyel içeriği sadece kiri çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda dezenfekte eder ve kötü kokuları nötralize eder.

Çatala bir parça soğanı batırın ve temizlemek istediğiniz malzemenin üzerini ovun. Sonra ıslak bir mendille veya birazcık deterjan ile kalan kiri çıkarın.

2. Lekelerden kurtarır

Kıyafetlerdeki ter lekeleri veya yanık izleri yeni kesilmiş bir parça soğan ile rahatça çıkartılabilir. Hidrojen perokside benzer çalışır, materyale kıyafetin dokusunu zedelemeden nüfuz eder.

Direkt olarak lekeye uygulayın. Sonra kıyafetinizi soğuk suya batırın, ardından normalde nasıl yıkıyorsanız öyle yıkayın.

3. Böcek savar

sogan

Görünüşe göre, soğanın güçlü kokusu bahçelere ve odalara giren karıncalara, sivrisineklere ve birçok böceğe hiç güzel gelmiyor.

Zehirli ve zarar verici ilaçlar kullanmak yerine, bir tabağı doğranmış soğanla doldurun ve böceklerin geçtiği yola koyun. Biraz sıcak su da ekleyip oluşan sıvıyı sprey şişesine doldurup etrafa da sıkabilirsiniz.

4. Boya kokusunu giderir

Boyadan veya vernikten kalan rahatsız edici koku birazcık taze soğan ile kapatılabilir. Tüm yapmanız gereken soğanı birkaç parçaya bölmek ve kokunun en çok yoğunlaştığı bölgelere yerleştirmek.

5. Ayakkabılarınızı temizler

ayakkabi

Ayakkabılarınızdaki çamur ve çim kalıntılarını yok etmek için, çiğ soğandan bir dilim kesin ve ayakkabınızı birkaç dakikalığına bununla ovun. Kalan kiri nemli bir bezle ve gerekirse birazcık da sabunla silin.

6. Pası yok eder

Demirden yapılan birçok malzeme biriken pas yüzünden bozulur. Bunları güvende tutmak için, bir soğan ile hızlıca ovun ve temiz bir bez ile silerek parlatın.

7. Isırıkları rahatlatır

isirik

Soğanın anti-enflamatuvar ve tazeleyici özellikleri sinek ısırığından kaynaklanan iritasyon için bir tedavi olabilir. Soğandan bir parça kesin ve etkilenen bölgeye uygulayın. Aynı zamanda taze soğan suyu da kullanabilirsiniz.

Bu yazımıza da bir göz atın: Dudak Kreminin Harika 10 Alternatif Kullanımı

8. Boğaz rahatsızlıklarına iyi gelir

Soğanı kaynatarak hazırlanan su, boğazdaki enflamasyonu ve ağrıyı azaltır. Eğer tadını sevmiyorsanız, birazcık limon ve bal ekleyin.

9. Yüzeysel yanıkları tedavi eder

yanik

Güneş yanıklarından oluşan cilt enfeksiyonlarını engellemek istiyorsanız, etkilenen bölgeyi bir miktar taze soğanla ovun. Sülfürik içeriği hücrelerin yenilenmesini hızlandırır, kırmızılığı ve yanmayı azaltır.

10. Kıymık ve dikenleri çıkarır

Bir parça soğanı kıymık veya diken olan yerinize bant ile yapıştırın. 1 saat bekleyin, ardından hemen hızlıca çıktığını göreceksiniz.

11. Akneyi azaltır

sivilce

Soğanın astrenjan ve antibakteriyel özellikleri akneyi tedavi etmekte çok faydalıdır. İçeriği sayesinde aşırı yağı azaltır, güzelliğinize gölge düşüren siyah noktaları ortadan kaldırır.

Fakat bu maskeyi uygulamadan önce, alerjik bir reaksiyonunuz veya hassasiyetiniz olup olmadığını anlamak için bir test yapmanız çok önemlidir.

12. Saç dökülmesi ile savaşır

Antimikrobik içeriği kepeği durdurur ve saç uzamasını, yeni saç çıkışını destekler.  Antioksidan özellikleri de saç dökülmesini önler, güçlü ve hacimli saçların uzamasına yardımcı olur.

Tek yapmanız gereken kaynar suya soğanı koyup bir çay hazırlamak ve ardından bu çayı şampuan öncesi uygulamaktır. Soğanın böyle çok alternatif kullanımı olduğunu bu yazıdan önce biliyor muydunuz?

Eğer şimdi öğrendiyseniz, soğanın avantajlarını evde kullanmaya başlayın!

İlginizi çekebilir ...
Nanenin Kullanımını ve Özelliklerini Keşfedin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Nanenin Kullanımını ve Özelliklerini Keşfedin

Nane dünyanın her yerinde yetiştirilebilir ancak kökeni Akdeniz Bölgesine dayanır. Bu bitkinin sağlığa pek çok faydası vardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.