Tansiyon Problemleri Olan Kişilere Yasak 6 Gıda

Uzmanlar hem hipertansif hastaların hem de herhangi bir tansiyon problemi yaşamayı engellemek isteyen tüm insanların sağlıklı bir yaşam stili takip etmelerini önermektedir. Bu yazımızda, tansiyon problemleri olan kişiler için yasak olan gıdaları keşfedebilirsiniz.
Tansiyon Problemleri Olan Kişilere Yasak 6 Gıda
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre, her beş yetişkinden biri, komplikasyonlardan dolayı tüm dünyada her yıl 9,4 milyon ölüme neden olan bir hastalık olan yüksek tansiyon durumundan muzdariptir. Kan basıncı sorunlarını önlemenin ilk adımı uygun bir diyet uygulamaktır.

Bu nedenle, bu yazımızda size tansiyon problemi yaşayan kişiler için yasak olan yiyeceklerden bahsedeceğiz. Diyetinizin yanı sıra, sigarayı bırakmak, düzenli egzersiz yapmak, alkolden kaçınmak ve daha az tuz tüketmenin yapmanız gereken diğer önemli değişiklikler olduğunu unutmayın.

Yüksek Tansiyon Nedir ve Buna Ne Sebep Olur?

Yüksek tansiyon ya da hipertansiyon genellikle kendini açıkça göstermeyen bir durum olsa da şaka değildir. Aslında, bu durumdan muzdarip olan kişilerin çoğunun ona gerektiği kadar dikkat etmemesi endişe vericidir.

Ayrıca, hipertansiyon, yetişkin nüfus arasında en yaygın hastalıklardan biridir ve nüfusun yaklaşık %33’ünü etkiler. Tansiyon problemleriniz olduğunda, onları kontrol altında tutmak için özel bir diyet uygulamanız gerekir. Bu şekilde vücudunuzun düzgün bir şekilde çalıştığından emin olursunuz.

Yaşlanma ya da genetik, kan basıncı problemleri riskini arttıran değiştirilemeyen nedenlerden bazılarıdır. Bununla birlikte, diğer faktörler de kan basıncında bir artışa neden olabilir. Örneğin yetersiz beslenme, fazla kilolu olmak ya da fiziksel olarak aktif olmamak bunlardan bazılarıdır.

Bu yazımızı da okumalısınız: Hipertansiyonla Savaşmak İçin Doğal Yöntemler

Tansiyon Problemlerinden Muzdarip Olan Kişiler İçin Yasak Olan Gıdalar

1. Tuz Tüketiminizi Azaltın

Bir tuzluk dolusu tuz.
Yemeklerinize tat eklemek için kullandığınız tuzu baharatlar ile değiştirmeyi deneyin. Bu şekilde kanınızdaki sodyum seviyelerini düşürürsünüz.

Eğer yüksek tansiyonunuz varsa, ya yiyeceklerinize tuz eklemekten kaçınmalı ya da sodyum en büyük düşmanınız olduğu için eklediğiniz miktarı azaltmalısınız.

Günde 1000 mg’a kadar sodyum tüketebilirsiniz, bu da 2 g genel tuza eşdeğerdir. Ayrıca pek çok yiyeceğin sodyum içerdiğini unutmayın, bu yüzden çok dikkatli olun.

2. Tansiyon Sorunu Yaşayanlar İçin Yasak Gıdalardan Biri: İşlenmiş Gıdalar

İster paketlenmiş ister konserve olsun, her türlü işlenmiş gıdadan kaçınmalısınız. Bunun nedeni, tuzunun düşük olduğu iddia edilenlerin bile, sodyum benzoat gibi koruyucular ya da monosodyum glutamat gibi tatlandırıcılar nedeniyle hala sodyum kaynağı olabilmeleridir.

3. Kafein Tüketiminizi Sınırlandırın

Kahve içen bir adam.
Kahve, soda ve bazı çaylarda bulunan kafein kan basıncını yükseltebilir.

Hatta, basit bir fincan kahve bile tansiyonu yükseltebilir. Bu nedenle her gün kahve içmek hipertansiyona katkıda bulunabilir. Aslında tüm kafeinli içecekler kan basıncını yükseltebilir. Gazlı ve kafeinli içecekler en yaygın olanlarıdır.

4. Süt Ürünleri

Süt ürünleri, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller için iyi kaynaklardır. Bununla birlikte, kan basıncını yükselten doymuş yağlar bakımından da zengindirler. Süt ürünlerini seviyorsanız; az yağlı süt, yoğurt ve peynir tüketmeyi unutmayın.

5. Endüstriyel Soslardan Kaçının

Bir cam kaseye koyulmuş ev yapımı hardal.
Pek çok endüstriyel sos ve çeşni, sodyum açısından zengin bileşenler içerir. Bu nedenle, onlardan uzak durmalı ve bunun yerine baharat kullanmalısınız.

Diğerlerinin yanı sıra tavuk suyu, hardal, ketçap ve Worcestershire sosu çok miktarda sodyum içerir. Bu nedenle bunlar tansiyon problemi olan insanlar için en yasak gıdalardandır. Fesleğen, maydanoz ve limon gibi baharat ve çeşniler kullanmaktan daha iyi bir şey yoktur.

6. Yağ Tüketiminizi Sınırlandırın

Kızarmış tavuk ya da patates kızartması, sağlığınızı riske atabilecek türde cezbedici gıdalardır. Bunun nedeni, kızarmış yiyeceklerin yağ bakımından yüksek olmasıdır, bu da aşırı kilo ve yüksek tansiyona neden olabilir. Bu nedenle, tansiyon sorunu olan kişiler için fırında ya da ızgara tavuk ve fırında ya da haşlanmış patates yemek en iyisidir.

Doymuş yağın, özellikle de trans yağın kalp ve kan damarları için zararlı olduğunu unutmayın. Bunun nedeni, hipertansiyonun dolaşım sistemine çok fazla baskı yapması ve ekstra stresin yıkıcı olabilmesidir.

Kısacası, son bir ipucu olarak, uzmanların hem tansiyon sorunu olan kişilere hem de hipertansiyonu önlemek isteyen herkese sağlıklı bir yaşam tarzı takip etmelerini tavsiye ettiğini unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Farias, María Magdalena, Cuevas, Ada, & Ducci, Héctor. (2013). Más allá del sodio: cambios en la dieta y su efecto en hipertensión. Revista chilena de cardiología32(2), 141-151. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-85602013000200009
  • MIDGLEY JP, MATTHEW AG, GREENWOOD CM, LOGAN AG. Effect of reduced dietarysodium on blood pressure: a meta-analysis of randomized controlled trials. JAMA. 1996; 275: 1590-1597.
  • VOLLMER WM, SACKS FM, ARD J, APPEL LJ, BRAY GA, SIMONS-MORTON DG, et al. Effects of diet and sodium intake on blood pressure: subgroup analysis of the DASH-sodium trial. Ann Intern Med. 2001; 135: 10191028.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.