Tatlı Zaafı ve Onu Dindiren 5 Gıda

Tatlı Zaafı ve Onu Dindiren 5 Gıda
Sofía Quintana Alonso

tarafından incelendi ve onaylandı. fizyoterapist Sofía Quintana Alonso.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Tatlı zaafı dindirme gücüne sahip olan hatırı sayılır bir grup yiyecek vardır.

Şekerin uzun zamandır insanoğlunun beslenmesinin bir parçası olmasına rağmen artık insanlar sağlıklarına negatif etki ettiği için onu azaltmayı tercih etmektedir.

Fakat bir gecede azaltmak kulağa geldiği kadar kolay olmayabilir. İrade oldukça önemli olmasına rağmen bunu deneyen insanlar genellikle tekrar tatlı yemek için güçlü bir duygu hissederler. Bu nedenle tatlı zaafı ile savaşmak için bir stratejiye ihtiyacınız var. Hangi gıdaların dostunuz olduğunu biliyor musunuz?

Bugün en iyi 5 seçenekten bahsedeceğiz.

Tatlıya neden bu kadar düşkünüm?

tatlı zaafı ve mini tatlılar

Tatlı zaafınız harekete geçer çünkü vücudunuz günün belli saatlerinde kan şekerinde düşüş yaşar. Sonrasında beyniniz bedeninize şekeri yenilemesi için sinyal yollar.

Sonuç olarak da tatlı zaafı tetiklenir; tatlı olan her şeyi yemek istersiniz.

Bu tip yiyecekleri aşeriyor olmanızın sebebi ise şekerin anlık bir glukoz kaynağı ve dolayısıyla beyninizin mutluluk kaynağı olmasıdır.

Tatlı zaafı tetikleyen bir başka şey de strestir. Stresli durumlar içindeyken daha fazla kortizol salınımı yapılır, bu da sizi tehlikeye tepki göstermeye hazırlayan hormondur. Dolayısıyla, vücudunuz daha fazla enerjiye ihtiyaç duyacağı için tekrar glukoz ister. Peki bu ne anlama gelir?

Canınız tatlı yiyecekler çeker.

Tatlı yediğimde vücudumda neler gerçekleşir?

tatlı zaafı olan kadın

Beyniniz şeker aldıktan sonra bir iyilik veya hiperaktiflik hissi üretir çünkü daha fazla endorfin üretmiştir aynı zamanda. Fakat bu oldukça kısa süren bir etkidir çünkü rafine şeker içeren gıdalar hızlıca emilen karbonhidratlar içermektedir.

Kanınızdaki fazla şeker hiperglisemiye neden olur, sonrasında ise vücudunuz insülin üreterek reaksiyon gösterir. Bu süreç glukoz seviyenizi düşürerek sizi başladığınız yere geri götürür.

Buradaki sorun ise bunun bir kısır döngü olmasıdır. Zaman içerisinde insülin, kandaki glukoz seviyelerini dengelemede daha az etkili hale gelir. Bunun sonucu olarak da insülin direnci, diyabet veya obeziteyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Tatlı zaafını dindirme gücüne sahip gıdalar

Bazı sağlıklı gıdaların besin yapısı sağlığınıza zarar vermeksizin tatlı zaafınızı dindirmeye yardımcı olabilir. Hatta, kandaki glukozu düzenlemeye yardımcı olarak rafine şeker tüketimiyle ilişkilendirilen sorunların ortaya çıkış riskini düşürürler.

1. Tarçın

tarçın

Bu harika baharat vücudunuzu birçok bozukluk ve hastalığa karşı koruyan esansiyel yağlar ve antioksidanlar içerir.

Uzun bir süre boyunca insanlar tarçının diyabeti ve diğer metabolik hastalıkları engelleme yeteneğinden haberdar. Bu nedenle tatlı zaafı yaşadığınızda tarçın çayı içmenizi öneriyoruz.

2. Balkabağı

balkabağı

Hem balkabağı posası hem de çekirdekleri güçlü bir şekilde tatlı aşerdiğinizde bununla savaşabilir. Ana sebep ise oldukça yüksek seviyelerde besinsel lif içermeleridir, besinsel lifler karbonhidrat emilimini yavaşlatır ve glukozunuzun yükselmesini engeller.

3. Havuç

havuç

Ünlü havuç aslında aşermeler için mükemmeldir. Havuç sadece şekerin vücudunuzda birikmesini engellemekle kalmaz; aynı zamanda hücrelerinizi şekeri enerji olarak kullanması için cesaretlendirir.

4. Yulaf

yulaf

Her beslenme için en besleyici gıdalardan biri de yulaftır. Hatta bazı insanlar yulafa besleyici niteliğinden ötürü “tahılların kraliçesi” bile demektedir.

Kahvaltıda veya atıştırmalık olarak yulaf yemek size enerji verecektir fakat aynı zamanda tatlı zaafınızı da dindirecektir.

5. Kuruyemişler

kuruyemiş

Ceviz, badem ve her tür kabuklu yemiş besinsel lif ve protein sağlar. Bu nedenle ölçülü bir şekilde kuruyemiş tüketmek şeker aşermeleriyle baş etmek için iyi bir yöntemdir. Ayrıca, kabızlığı da engellerler, kolesterolü düşürürler ve kilo vermenize yardımcı olurlar.

Tatlı zaafınızı kontrol etmekte zorluk mu çekiyorsunuz? Çok fazla şeker mi tüketiyorsunuz? Bu gıdaları beslenmenize ekleyin. Ne kadar besleyici ve lezzetli olduklarını göreceksiniz, ve şekerinizin yükselip düşmesine neden olmak yerine glukoz seviyelerinizi de düzenlerler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • DiNicolantonio JJ., O’Keefe JH., Wilson WL., Sugar addiction: is it real? a narrative review. Br J Sports Med, 2018. 52 (14): 910-913.
  • Seo EH., Kim H., Kwon O., Association between total sugar intake and metabolic syndrome in middle – aged korean men and women. Nutrients, 2019.
  • Rebello CJ., O’Neil CE., Greenway FL., Dietary fiber and satiety: the effects of oats on satiety. Nutr Rev, 2016. 74 (2): 131-47.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.