Cevizin 10 Harika Özelliği

Ceviz, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek ve hastalanmanızı önleyerek vücudunuzun doğru bir şekilde gelişmesine yardımcı olan bir vitamin deposu ve besin kaynağıdır.
Cevizin 10 Harika Özelliği

Son Güncelleme: 24 Mayıs, 2019

Ceviz çeşitlerinin pek çoğu, Avrupa ve Anadolu’ya özgü olan ceviz ağacıdan gelmektedir. Çiğ olarak veya yemeklere ve tatlılara eklenen bir malzeme olarak tüketilebilir.

Bu yazımızı okuyarak cevizin inanılmaz özelliklerini keşfedin!

Cevizin ortasında ve kenarlarında ince kahverengi bir kabuk, dışında ise kalın ve sert kahverengi bir kabuk vardır. Cevizin içerdiği bazı besin maddeleri aşağıdaki gibidir:

 • Protein
 • Sağlıklı yağlar
 • Lif
 • Antioksidanlar
 • Sterols
 • Mineraller (sodyum, potasyum, fosfor, demir, çinko, magnezyum, kalsiyum)
 • B ve E Vitaminleri

Sert kabukları nedeniyle küçük ve bazen açılması zor olan ceviz, vücudunuzun sağlıklı gelişimi için çok sayıda faydası olan lezzetli bir yiyecektir.

Bu yazımızda size cevizin 10 harika faydasından ve özelliğinden bahsedeceğiz.

1. Anti-inflamatuardır

kabuklu ceviz

Pek çok kuru yemişin benzer özelliği olan bu durum, onları inflammasyona semptomlarını hafifletmede güçlü bir müttefik haline getirir.

2. Kardiyovasküler hastalıkları önler

Kardiyovasküler hastalık riski olanlar veya daha önce kalp krizi geçirmiş kişiler için, ceviz tüketmek oldukça faydalı olacaktır.

Cevizde bulunan amino asitler, damar tıkanıklığını ve kalp krizini önlemeye yardımcı olmaktadır. Ceviz tüketmek, kalp sağlığını korumanın doğal bir yoludur.

3. Dolaşım sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar

kan dolaşımı

Bu vitamin, vücudunuzdaki kan akışını hızlandırır. Bunun sonucunda da, kalp hastalıklarına yakalanma riskiniz azalır.

4. Vücuttaki yağı azaltır

Ceviz kalbiniz için oldukça faydalıdır ancak bunun yanı sıra, özellikle karın bölgenizdeki inatçı yağları yakmaya da yardımcı olur.

Ceviz yemek iştahınızı azaltır ve daha az karbonhidrat tüketme ihtiyacı hissedersiniz. Buna ek olarak, cevizde bulunan lif sindirim sisteminizi iyileştirerek kabız olmanıza engel olur.

5. Sinir sistemini geliştirir

virüsler ve bakteriler

Ceviz ayrıca, çocuklar ve gençler için gerekli olan öğrenme kapasitesini geliştirir ve hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur.

6. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Kimse hasta olmayı sevmez bu yüzden vücudunuza nasıl bakacağınız ve sağlığınızı nasıl koruyacağınız oldukça önemlidir. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak hastalıklardan korunmada kilit rol oynar.

Cevizde bulunan E vitamini ve antioksidanlar, hastalıklara neden olan bakterileri, parazitleri ve virüsleri azaltmaya yardımcı olan antikorların üretimini teşvik eder.

7. Karaciğer sorunlarını tedavi eder

karaciğer sağlığı

Hangi yiyeceklerin karaciğerinizi temizlediğini ve hasar görmesini önlediğini bilmek oldukça önemlidir.

İçerdiği antioksidanlar ve gerekli yağ asitleri sayesinde, ceviz karaciğeri korur ve temizler.

8. Osteoporozu önler

Kemiklerinizin incelmesine, güçsüzleşmesine ve kırılganlaşmasına neden olan, kemik kütlesindeki azalmaya osteoporoz denir. Eğer vücudunuzda bakır eksikliği varsa, osteoporoz hastası olma riskiniz oldukça yüksektir.

Bakır, kemiklerdeki mineral yoğunluğunu artırır. Eğer vücudunuzda yeterince bakır olmazsa, kemikleriniz gücünü kaybedebilir.

Cevizde bulunan minerallerden bir tanesi de bakırdır ve bu da kemik sağlığı için ceviz tüketimini gerekli kılar.

9. Ruh halinizi iyileştirir

ruh hali

Cevizde bulunan doğal şeker, vitaminler ve antioksidanlar ruh halinizi iyileştirir. Günde bir porsiyon ceviz yemek stresi azaltmaya yardımcı olur.

10. Cildiniz için çok faydalıdır

Yumuşak, genç görünen ve sağlıklı bir cilt için E vitamini çok önemlidir. Cevizde E vitamini bulunduğu için, cevizden yapılan maskeler ve yağlar cildinizi derinlemesine besleyecektir.

Erken yaşlanma belirtilerini yok etmek ve cildi daha sağlıklı ve yumuşak göstermek için ceviz tüketmek çok önemlidir.

Çok fazla ceviz tüketmenin riskleri

Tıpkı diğer yiyeceklerde olduğu gibi, cevizi de kararında tüketmek gerekir. Günlük olarak ne kadar ceviz tüketeceğinize karar vermek için ilk olarak bir beslenme uzmanıyla konuşmak iyi bir fikirdir.

Eğer çok fazla ceviz tüketirseniz, içerdiği oksalik asit nedeniyle böbrek taşı oluşmasını tetikleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Ceviz Tüketmenin Mideye Sağladığı Faydalar
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ceviz Tüketmenin Mideye Sağladığı Faydalar

Cevizin mide adına da çok faydası vardır. Ceviz tüketmenin yararları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yazıyı okumaya devam edin! • Ros E. Health benefits of nut consumption. Nutrients. 2010;2(7):652–682. doi:10.3390/nu2070652
 • Chorba TL, Holman RC, Strine TW, Clarke MJ, E. B. D. the frequency and preventability of adverse drug reaction-related, & Study., admissions to an I. U. H. a cross-sectional. (n.d.). Pubmed_Result. Retrieved from http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9414630
 • Grosso, G., & Estruch, R. (2016, February 1). Nut consumption and age-related disease. Maturitas. Elsevier Ireland Ltd. https://doi.org/10.1016/j.maturitas.2015.10.014
 • Lee, Y. J., Nam, G. E., Seo, J. A., Yoon, T., Seo, I., Lee, J. H., … Kim, N. H. (2014). Nut consumption has favorable effects on lipid profiles of Korean women with metabolic syndrome. Nutrition Research34(9), 814–820. https://doi.org/10.1016/j.nutres.2014.08.011
 • Mattes, R. D., & Dreher, M. L. (2010, March). Nuts and healthy body weight maintenance mechanisms. Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition.
 • Morgillo S, Hill AM, Coates AM. The Effects of Nut Consumption on Vascular Function. Nutrients. 2019;11(1):116. Published 2019 Jan 8. doi:10.3390/nu11010116
 • Haider, S., Batool, Z., Tabassum, S., Perveen, T., Saleem, S., Naqvi, F., … Haleem, D. J. (2011). Effects of Walnuts (Juglans regia) on Learning and Memory Functions. Plant Foods for Human Nutrition66(4), 335–340. https://doi.org/10.1007/s11130-011-0260-2
 • Gupta V, Mah XJ, Garcia MC, Antonypillai C, van der Poorten D. Oily fish, coffee and walnuts: Dietary treatment for nonalcoholic fatty liver disease. World J Gastroenterol. 2015;21(37):10621–10635. doi:10.3748/wjg.v21.i37.10621
 • Plawecki K, Chapman-Novakofski K. Bone health nutrition issues in aging. Nutrients. 2010;2(11):1086–1105. doi:10.3390/nu2111086
 • Ros, E. (2010). Health benefits of nut consumption. Nutrients, 2(7), 652–682. https://doi.org/10.3390/nu2070652