Tavuklu Cannelloni Tarifi

Lezzetli bir tarif olmanın yanı sıra, tavuklu cannelloni, çok yönlülüğü ve bunu yapmak için gereken süreden dolayı öne çıkıyor.
Tavuklu Cannelloni Tarifi
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bugün, tavuklu cannelloni yapmak hakkında birkaç şey öğreneceksiniz.

Sonuçta, kültürler, diller ve yıllar boyunca etrafta olan bir et türü varsa, o da kesinlikle tavuktur.

Çok ilginç bir gerçek ise, tavuğu pişirmenin inovasyon, yaratıcılık konusunda ilham vermesi ve lezzetli ve çok sağlıklı bir şey yapma arzusu gerektirmesidir. Bu tarifte bulunan özellikler hem biraz zaman öldürmenize hem de iyi beslenmenize yardımcı olacak özellikler.

Bunun nedeni, çok fazla sorumlulukla eve döndüğünüzde günlük stres ve yükümlülüklerinizden dolayı, yeni şeyler üstlenecek enerjiniz kalmamasıdır. Bu durumla savaşmayı öğrenmelisiniz. Bunu yapmak için, tavuklu cannelloni hazırlamaktan daha iyi bir şey var mı?

Ayrıca, bu tarifle ilgili en çarpıcı ve sıra dışı şeylerden biri de, tavuklu cannelloni yaparken, onu gerçekten en çok sevdiğiniz şeylerle doldurabilecek olmanız. Bu yemeğinizi daha da iştah açıcı kılar, çünkü bunun içine ekleyemeyeceğiniz bir malzeme yok.

Bu düşünceyi anlatan bir örnek, içeriğinde genellikle sebzeler, diğer et türleri, balıklar ve hatta buzdolabında ne yapacağınızı bilmediğiniz her türlü yemek kalıntısının bulunabilecek olmasıdır.

Bundan dolayı ve sağlığınız için iyi olduğundan, bugün Sağlığa Bir Adım’da bu yemeği yapmanızı öneriyoruz. Bu tarifin lehine birkaç önemli nokta var: yapmak kesinlikle zor değildir, karmaşık adımlar içermez ve malzemeleri toplamak ve masaya oturmak için sadece 30 dakikaya ihtiyacınız olacak.

Denememek için bahane yok. Tavuk göğsü ile yapabileceğiniz her şeyi düşünün ve onları kızartılmış, kavrulmuş ya da başka bir şekilde yapmak yerine, şeritler halinde kesin ve çok yönlü, eşsiz ve çok lezzetli bir yemeğe dönüştürün.

Tavuklu cannelloni’yi hazırlamak için ne yapmalısınız?

tavuk göğsü

Şimdi, bu tavuklu cannelloni tarifinin faydalarına bakmak için bir dakikamız var. Eğer iyi beslenmenin önemini vurguluyorsak, yediğiniz şeyler hakkında bilgi sahibi olmanız da gereklidir.

Bu yemekte, beyaz soğan, domates, Hindistan cevizi ve karabiber gibi tatlı ve tuzlu gıdalar bulacaksınız. Bunlar vücudunuz üzerinde etkisi olan ve karıştırıldığında, kalori, vitamin ve protein sağlayan maddelerdir.

Bu yüzden, açlığınızı bastırmak ve farklı ve lezzetli bir yemek yediğinizi hissettirmenin yanı sıra, vücudunuza ihtiyaç duyduğu besinleri de verecektir.

Eğer yakından bakarsanız, ideal miktarlarda sebze, hayvansal protein ve süt ürünleri tüketeceksiniz. Bu sindirimin normal işlemesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, daha iyi bir yaşam tarzı sürdürebilmek için daha sonra ihtiyaç duyacağınız enerji biriktiriyor olacaksınız.

Yemek için oturduğunuzda, herkesin sağlıklı beslendiğini bileceksiniz. İyi bir aşçı olun ve tavuklu cannelloni’yi nasıl yapacağınızı öğrenin.

Böylece, bunun gibi lezzetli ve yenilikçi yemekler yapmak sadece sizin için değil, aynı zamanda aileniz için de faydalı olacaktır.

Malzemeler

 • 10 cannelloni kabuğu
 • 3 büyük soğan
 • 6 yemek kaşığı zeytinyağı (90 mL)
 • 2 büyük tavuk göğsü
 • 5 yemek kaşığı rendelenmiş beyaz peynir (100 g)
 • 1 çorba kaşığı tuz (15 g)
 • Dilimlenmiş 2 kırmızı domates
 • 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi (30 g)
 • 1 paket beşamel sos (125 gr)
 • 1 çorba kaşığı kıyılmış beyaz biber (15 g)
bir tabak cannelloni

Hazırlık

 1. Orta boy bir tencereyi ocağa koyun ve içine su koyup kaynatın.
 2. Kaynamaya başladığında, kesilmiş soğan, tuz ve Hindistan cevizini ekleyin.
 3. Başka bir küçük tencerede, beşamel sosunu hazırlayın ve yakında tutun. Kısa zamanda kullanacaksın.
 4. Bir tavaya zeytinyağı dökün.
 5. Daha önce kesilmiş tavuk göğsü filetolarını tavaya yerleştirin ve biraz kızartın.
 6. Yumuşamaya başladıklarında soğanları alın.
 7. Tavuk biraz piştiğinde, ocağı kapatmalısınız.
 8. Biraz pişmiş soğan ve peynirle marine edin.
 9. Tavuğu ekleyin ve her şeyi iyi karıştırın. Son olarak doğranmış domatesleri ekleyin.
 10. Şimdi, cannelloni’leri hazırladığınız karışımla doldurun.

Son olarak unutmamanız gereken bir ayrıntı: Bu tarif sadece bu malzemelerle sınırlı değildir. Sahip olduğunuz başka malzemeler ekleyebilir ve bu tavuklu cannelloni tarifini daha da lezzetli hale getirebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Wikipedia, la enciclopedia libre. (Consulta 2018). CANELONES. Online [https://es.wikipedia.org/wiki/Canelones_(comida)].
 • Wikipedia, la enciclopedia libre. (Consulta 2018). CARNE DE POLLO. Online [https://es.wikipedia.org/wiki/Carne_de_pollo].
 • Wikipedia, la enciclopedia libre. (Consulta 2018). ACEITE DE OLIVA. Online [https://es.wikipedia.org/wiki/Aceite_de_oliva].
 • Marangoni F, Corsello G, Cricelli C, et al. Role of poultry meat in a balanced diet aimed at maintaining health and wellbeing: an Italian consensus document. Food Nutr Res. 2015;59:27606. Published 2015 Jun 9. doi:10.3402/fnr.v59.27606
 • Duthie SJ, Duthie GG, Russell WR, et al. Effect of increasing fruit and vegetable intake by dietary intervention on nutritional biomarkers and attitudes to dietary change: a randomised trial. Eur J Nutr. 2018;57(5):1855–1872. doi:10.1007/s00394-017-1469-0

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.