Tembel Keto Diyeti Nedir ve Riskleri Nelerdir?

Size, belirli durumlarda sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilecek, çok düşük karbonhidrat alımına sahip alternatif bir diyet olan "tembel keto" diyetinin ne olduğunu göstereceğiz. Okumaya devam edin.
Tembel Keto Diyeti Nedir ve Riskleri Nelerdir?
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Tembel keto diyeti, belirli faydalar elde etmek için karbonhidrat alımını mümkün olduğunca azaltmayı amaçlayan çok kısıtlayıcı bir ketojenik diyet türüdür. Ancak, bu diyet yaklaşımı herkes için uygun değildir. Uyum sağlamak her zaman olası değildir ve bu, orta vadeli takibi şart koşabilir ve geri tepme etkisini artırabilir.

Aynı zamanda düşük karbonhidratlı diyetlerin belirli kişiler, özellikle de sporcular için uygun olmayabileceği unutulmamalıdır. Bu durumlarda karbonhidratlar, yüksek yoğunluklu aktiviteler için ana enerji substratıdır.

“Tembel keto” diyeti neye dayanıyor?

Diğer daha esnek ketojenik diyet protokollerinin aksine, tembel keto diyeti günlük maksimum 20 gram (0.8 oz) karbonhidrat alımına izin verir. Bu şekilde, karaciğerin amino asitler ve yağ asitleri gibi diğer elementlerden glikoz ürettiği sabit bir ketoz durumu sağlar.

Bu versiyonda kaloriler sayılmaz. Önemli olan 20 gram karbonhidrat sınırını kontrol etmektir.

Bunun tip 2 diyabet gibi bazı patolojilerin tedavisinde olumlu etkileri olabilir. Bu, Journal of Medical Internet Research’te yayınlanan araştırmayla kanıtlanmıştır.

Aslında, bu tip diyet, ilaca dirençli epilepsi durumunda olduğu gibi, merkezi sinir sistemi ile ilişkili hastalıkların yönetimini iyileştirmek için popüler hale geldi. Bu yaklaşımın nöbetlerin yoğunluğunu ve sıklığını önemli ölçüde azalttığına dair çok sayıda kanıt var. Bu hastalar için arzu edilen bir alternatif olabilir.

Şimdi vücut kompozisyonunu iyileştirmek için kullanılıyorlar. Ancak, bunun artıları ve eksileri vardır.

Diğer iyi alışkanlıklarla birlikte; metabolik bir patoloji varsa, çalışabilirler. Ancak sadece fazla kilolu kişilerde zamanla daha fazla uyum sağlayacak daha az kısıtlayıcı seçenekler vardır.

elinde salatasıyla koltukta oturan mutlu kadın
Uzun süreli uyum sağlamak için kilo verme diyetleri kabul edilebilir olmalıdır.

“Tembel keto” diyetinin riskleri

Tembel keto diyetinin riskleri sınırlıdır. Bazı kısa vadeli yan etkiler üretebilmesine rağmen, sağlığa güvenli bir yaklaşımdır.

Çoğu, kabızlık gibi gastrointestinaldir ve bu diyetle birlikte gelen lif eksikliğinden kaynaklanır. Sonuçta bu madde bolus hacmini artırmak ve sindirim sisteminde geçişi kolaylaştırmak için gereklidir.

İlk birkaç gün içinde ketojenik grip olarak bilinen bir durumla da karşılaşabilirsiniz. Bu, Frontiers in Nutrition dergisinde yayınlanan bir makalede anlatılmaktadır.

Halsizliğe, bazı durumlarda baş ağrısına ve yorgunluğa neden olur. Günler geçtikçe azalmakla birlikte, bazı kişilerde aşırı rahatsızlığa neden olabilir. Yaklaşıma aşamalı bir giriş, bu sorunun yoğunluğunu azaltacaktır.

Ama belki de asıl risk egzersiz pratiğiyle ilişkilidir. Ketozis koşullarında fiziksel aktivite yapmak performansta düşüşe neden olacaktır.

Ve kuvvet çalışması hakkında konuştuğumuzda, kas yaralanmalarının insidansı da artabilir. Bu nedenle yoğun spor şu anda tavsiye edilmiyor.

Amaç vücut kompozisyonunu iyileştirmekse, hafif aerobik egzersiz eşliğinde de olsa tembel bir keto diyeti uygulamak mümkündür. Yüksek protein alımı, katabolizmadan kaçınarak yağsız dokuyu korumada etkili olacaktır. Buna karşılık, ketoz durumu yağların mobilizasyonunu ve oksidasyonunu teşvik edecektir.

Keto diyeti.
Ketojenik diyetler, insanlara yol gösterecek beslenme uzmanları tarafından reçete edilmelidir. Özellikle nasıl egzersiz yapmaları gerektiği konusunda.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz: Ketojenik Diyet: Faydaları ve Dezavantajları

Aşırı ve takip edilmesi zor bir versiyon

Gördüğünüz gibi tembel keto diyeti, ketojenik diyetin aşırı bir versiyonudur. Yiyeceklerin katı bir şekilde kısıtlanmasını gerektirdiğinden, çoğu insan için uygulaması kolay değildir.

Sebep olabileceği gastrointestinal etkileri bir kenara bırakarak monoton ve tekrarlayıcı hale gelebilir. Bu nedenle, bağlılık genellikle iyi değildir.

Son olarak, amaç genel sağlığı iyileştirmekse, sadece diyeti optimize etmenin yeterli olmayacağını unutmayın. Bir dizi alışkanlığı bir bütün olarak uygulamak gerekli olacaktır.

Örneğin, özellikle kuvvet çalışmasını vurgulayarak, düzenli olarak fiziksel egzersiz uygulamasını teşvik etmek esastır. Bu sayede iç inflamasyon kontrol altında tutulur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Saslow, L. R., Mason, A. E., Kim, S., Goldman, V., Ploutz-Snyder, R., Bayandorian, H., Daubenmier, J., Hecht, F. M., & Moskowitz, J. T. (2017). An Online Intervention Comparing a Very Low-Carbohydrate Ketogenic Diet and Lifestyle Recommendations Versus a Plate Method Diet in Overweight Individuals With Type 2 Diabetes: A Randomized Controlled Trial. Journal of medical Internet research19(2), e36. https://doi.org/10.2196/jmir.5806
  • Ułamek-Kozioł, M., Czuczwar, S. J., Januszewski, S., & Pluta, R. (2019). Ketogenic Diet and Epilepsy. Nutrients11(10), 2510. https://doi.org/10.3390/nu11102510
  • Bostock, E., Kirkby, K. C., Taylor, B. V., & Hawrelak, J. A. (2020). Consumer Reports of “Keto Flu” Associated With the Ketogenic Diet. Frontiers in nutrition7, 20. https://doi.org/10.3389/fnut.2020.00020

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.