Tiroid Bezi Üzerinde Olumsuz Etkisi Olabilecek 8 Ürün

Diş macunu ve antibakteriyel temizleyiciler belli başlı mikroorganizmaları temizleyen içerikler barındırırken, aynı zamanda tiroit fonksiyonunuz için çok zararlı olabilmektedir.
Tiroid Bezi Üzerinde Olumsuz Etkisi Olabilecek 8 Ürün
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Tiroid bezi, küçük, kelebek şeklinde bir bezdir, boynunuzun ön alt kısmında bulunur ve vücudunuzun metabolik fonksiyonlarında çok önemli bir rolü bulunmaktadır.

Tiroid bezinizde değişiklik olduğunda, bu vücudunuzdaki pek çok organı da etkilemektedir, hatta bazı hastalıkların öncüsü olarak bunları tetikleme ihtimali bile vardır. Vücutta biriken toksinler tiroid bezi ile artmakta olan problemlerin ana sebeplerinden birisidir.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek kesinlikle doğrudan vücudunuzdaki toksinlerin etkisini azaltmaktadır, fakat aynı zamanda tiroid fonksiyonunu etkileyen ama genellikle dikkate alınmayan bir çok alışkanlık ve faktör vardır.

Evde kullanılan bazı ürünlerin tiroid bezi problemlerini etkileyerek bunlara öncülük ettiği bulunmuştur, çünkü bu maddeler aşırı derecede toksin ve kimyasal yüklüdür. Evde bu maddeleri kullanmaktan vazgeçmek veya en azından kullanma sıklığını azaltmak bu problemlerden muzdarip olma riskinizi düşürebilmektedir.

Tarım ilaçları

ilaç

Bir çok çalışma göstermiştir ki tarım ve böcek ilaçları ile herhangi bir şekilde bağlantısı olan insanların tiroid problemleri yaşama riski diğer insanlara oranla daha yüksek olmaktadır.

Bir çalışma şunu bulmuştur; tarım ve böcek ilaçları ile içli dışlı oldukları bir işte çalışan erkeklerle evli kadınlar tiroid problemleri bakımından daha büyük bir risk sergilemektedir.

Diğer bir çalışma ise, günümüzde kullanılan bu ilaçların %60’ı tiroid bezinde değişiklikler yapabilme ihtimaline sahip olduğu konusunda bizi uyarmıştır.

Şüphesiz ki, bitki öldürücü kimyasallar, böcek ilaçları ve mantar önleyici gibi ilaçlara sık ve sürekli olarak maruz kalmak veya kullanmak tiroidiniz için çok zararlı olabilir.

Şuna da bir göz atın deriz: Hipotiroidizmle Başa Çıkmanın 3 Kolay Yolu

Alev geciktirici

Alev geciktiriciler ve polibromine edilmiş difenil eterler (PBDEs) tiroid fonksiyonunuzda değişikliklere sebep olabilir. Bu tipteki ürünler televizyon setleri ve bilgisayarların ekranlarında, mobilya ve halıları dolduran köpüklerde bulunmaktadır.

Sadece bunlar yetmiyormuş gibi, PBDE’ye maruz kalmak davranışsal ve gelişimsel problemlerle de ilişkilendirilmektedir.

Plastik

plastik şişe

Vücudunuzda negatif bir etkisinin zaten olmasının yanı sıra, plastik, tiroid fonksiyonunuz için de aşırı tehlikeli olabilir. Günümüzde sağlıkla ilgili en büyük endişe yaratan durumlardan birisi, plastik şişelerden yiyeceğe ve suya geçebilen antimuan olarak bilinen kimyasaldır.

Kopenhag Üniversitesi’ndeki (Danimarka) bilim adamları, plastik şişelerde saklanan meyve suları ve normal suların antimuan seviyesinin normal sağlıklı bir sudan 2.5 kat daha fazla olduğunu bulmuşlardır. Ayrıca, bazı plastik şişelerde bulunan ftalatın da tiroid fonksiyonunuzu etkileyebileceği de kanıtlanmıştır.

Yapışmaz yüzeyler

Perfloroktanoik asit (PFOA) adı verilen kimyasal ile yapılmış yapışmaz maddeleri, evinizde sıkça kullandığınız teflon, yiyecek saklama kapları ve diğer malzemerin içinde bulabilirsiniz.

Bu kimyasal madde, çok az bir miktarına maruz kalsanız bile tiroid fonksiyonunuzu etkileyebilir, bu yüzden en güzeli yapışmaz yüzeylerle kaplanmış malzemeleri kullanmaktan kaçınmaktır.

Triklosan içeren diş macunları

Günümüzde en popüler türdeki bazı diş macunlarının içinde triklosan adı verilen bir madde bulunmaktadır, bu da tiroid fonksiyonunu, testosteron ve östrojen seviyelerini ve bazı antibiyotiklerin yararlarını etkileyebilmektedir.

Anti bakteriyel ürünler

nemlendirici

Bazı antibakteriyel sabunlar, jeller ve losyonlar da triklosan içermektedir. Triklosan ayakta, ellerde, dişte ve vücudun diğer kısımlarında üreyebilen bakterileri kontrol eden bir antibiyotik gibi davranmaktadır. Fakat, üstte de bahsettiğimiz gibi, tiroid gibi diğer vücutsal fonksiyonlar için zararlıdır.

Ağır metaller

Evde yaygın olarak kullanılan malzemelerin çoğunda bir miktar cıva, kurşun ve alüminyum gibi ağır metaller bulunmaktadır ve bunlarla savaşmak için üretilen antikorlar, Hashimoto ve Graves hastalığı gibi otoimmun tiroid bozukluklarına yol açabilmektedir.

Soya

Soya ürünleri proteinlerinin yanında pitoöstrojenler içermektedir, bu da tiroid bezinin peroksidaz üretimini engelleyebilir. Normal tiroid fonksiyonu bölündüğünde, vücut iyot üretemez hale gelir ve bütün tiroid hormonları da bu şekilde üretilmektedir.

Soya ürünlerinin diğer bir dezavantajı ise şudur; bunların büyük bir çoğunluğunun genellikle genetiği değiştirilmiştir (GDO), ve genetiği değiştirilmiş organizmalar da insan sağlığını büyük oranda negatif olarak etkilemektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.