Uçuş Sırasında Stres ve Rahatsızlıktan Nasıl Kaçınılır?

Uçuş sırasında stres ve rahatsızlık yaşayanlar gereksiz sıkıntı yaşarlar. Bunun nedeni, hava yolculuğunun aslında diğerlerinden daha güvenli olmasıdır! Aslında, bir kaza olasılığı, araba ile seyahat ettiğinizde olduğundan daha azdır. Konu hakkında bilgilenmek çok önemlidir. Uçmakla ilgili olumsuz düşüncelerinizi beslemeyin.
Uçuş Sırasında Stres ve Rahatsızlıktan Nasıl Kaçınılır?

Son Güncelleme: 06 Temmuz, 2021

Birçok insan uçuş sırasında stres ve rahatsızlık yaşar. Ancak bunun nedeni akıllarının onları çoğu zaman yanıltmasıdır. Bu, esas olarak uçmaya alışkın olmayanlarda olur, ancak sık uçan yolcular olmalarına rağmen bu sorunu yaşayanlar da vardır.

Uçuş sırasında stres ve rahatsızlık değişen derecelerde ortaya çıkabilir. Bazı insanlar sadece korku yaşar ve tekrar yere inene kadar kendilerini rahat hissetmezler. Diğerleri için mesele çok daha karmaşıktır ve feleğin çemberinden geçiyormuş gibi hissetmeye başlarlar.

Bu tür vakalar ciddiye alınmalıdır çünkü etkilenenler uçuş sırasında gerçekten acı çekerler. İyi haber, bu tür stres ve rahatsızlıkların üstesinden gelmenin yollarının olmasıdır. Aslında, oldukça etkilidirler ve sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olabilirler.

İlginizi çekebilir: Agorafobi Belirtileri Nelerdir?

Uçuş sırasında stres ve rahatsızlık

İnsanlar karasal varlıklar olduğu ve sağlam zeminde kendilerini çok daha rahat hissettikleri için, uçağa binerken biraz gergin olmanız normaldir. Ayrıca türbülans sırasında tedirgin hissetmemiz de normaldir.

Sıkıntı, bu korku çok belirgin olduğunda ve daha şiddetli semptomlara yol açtığında başlar. Terleyen eller, huzursuzluk hissi, gergin kaslar, hızlı nefes alma ve sürekli iç çekme korktuğumuzun işaretleridir.

Uçuş sırasında stres ve rahatsızlık da daha yüksek seviyelere ulaşabilir ve aşağıdakiler gibi daha yoğun semptomlara yol açabilir:

  • Kaygı ve huzursuzluk
  • Taşikardi
  • Boğulma hissi
  • Baş dönmesi
  • Terleme
  • İshal
  • Kusma

Bu durumlarda artık korkudan değil bir fobiden bahsediyoruz.

ağrıyan başını tutan adam
Semptomlar uçuş sırasında yoğun olabilir ve bir fobiye dönüşebilir.

Neden oluşur?

Uçuş sırasındaki stres ve rahatsızlık çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. En yaygın olarak, bilgi eksikliğinin ve yanıltıcı inançların sonucudur. Birincisi, uçakların nasıl çalıştığı ve pilotların uçmak için yerine getirmesi gereken prosedürler ve formaliteler konusundaki bilgi eksikliği ile ilgilidir.

Anlaşılmaz uyaranların kombinasyonu, uçağa biniş sırasında ve uçuş boyunca gerginliğe neden olur. Herhangi bir sebep olmaksızın paniğe neden olabilecek bir dizi uyarı işareti ve olay vardır. Koltuklarda kalma ya da emniyet kemerlerini takma emri, ışıkların sönmesi ve benzeri şeyler insanların kafasını karıştırabilir.

Bununla birlikte, yanlış anlamalar, uçak kazalarının haberlerde çok fazla yer almasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, insanlar uçmanın trajedi ile eş anlamlı olduğunu düşünme eğilimindedir. Aynı şekilde konuyla ilgili bu korkuları besleyen birçok film de vardır.

Ayrıca, her şey hakkında endişe duyan ve uçmayı stres listelerinde olan bir madde olarak gören insanlar da vardır. Benzer şekilde, bazıları uçuş sırasında gerçekten olumsuz deneyimler yaşamıştır ve bu korkuları sonraki uçuşlarında yeniden yaşamaya başlarlar.

gün batımı ve uçak kanadı
Uçma korkusu, uçaklar ve kazalar hakkındaki yanlış anlamalardan beslenmektedir.

Uçuş sırasında kaygıdan kaçınmanın yolları

Bir uçuş sırasında stres ve rahatsızlıktan kaçınmanın anahtarı, yolculuk için önceden hazırlık yapmaktır. Uçağa binmeden kısa süre önce, hala eşyalarınızı toparlamayı bitiremediyseniz veya seyahatinizin ayrıntılarını uçmadan kısa bir süre önce ayarlıyorsanız, uçuş deneyimine yıpranmış sinirlerle başlayacaksınız. Bu nedenle, seyahatten en az bir veya iki gün önce her şeyin hazır olması en iyisidir.

Bilgilenmek, gerginliği azaltmanın başka bir yoludur. Uçuştan önce ve uçuş sırasında olacak her şeyin zihinsel bir resmini çizin. Bu, check-in’leri, güvenlik kontrollerini, uçağa biniş güvenlik önlemlerini ve benzerlerini içeren rutin protokolleri bilmenizi ve anlamanızı sağlar.

Öğrenecekleriniz ayrıca hava taşımacılığının güvenlik derecesi gibi konuları da kapsamalıdır. Örneğin, bilmiyor olabilirsiniz ama size yıldırım çarpma olasılığı bir uçak kazasında ölmekten daha yüksektir.

Aynı şekilde, bir hava kazasına dahil olmaktansa piyangoyu kazanma ihtimalinizin daha yüksek olduğunu unutmayın. Ayrıca, ticari bir havayolu ile uçtuğunuzda bu yüzdeler büyük ölçüde azalır.

Son olarak, önceden hafif bir yemek yemeye çalışın ve kafein veya alkol tüketmeyin. Uçuş sırasında zihninizi meşgul etmek için yanınıza bir kitap veya başka bir eğlence ürünü alın. Ayrıca başkalarıyla seyahat etmeye çalışın ve hislerinizi ifade etmekten korkmayın. Bunun nedeni, onları yüksek sesle söylediğinizde korkuların genellikle dağılmasıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rivera, B. O., Botella Arbona, C., & Quero Castellano, S. (2001). Tratamiento mediante realidad virtual para la fobia a volar: un estudio de caso. Clinical and Health, 12(3), 391-404.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.