Veganlar için B12 Vitamini Desteği

Vegansanız beslenme eksikliklerini önlemek için B12 vitamini takviyesinin önemli olduğunu bilmelisiniz.
Veganlar için B12 Vitamini Desteği

Son Güncelleme: 21 Eylül, 2021

B12 vitamini takviyesi, veganlar için özellikle önemlidir, çünkü yeterli vitamin seviyelerini korumakta ve bunun sonucunda sağlık sorunlarını önlemekte zorlanırlar. Bunun nedeni, bitki bazlı bir diyetin besin açısından yetersiz olmasıdır.

Dengeli beslenmenin temel ilkesi çeşitliliktir. Farkında olmayabilirsiniz ama vegan beslenme çok kısıtlayıcıdır. Bu nedenle, insanlar tüm gerekli besin maddelerinin doğru şekilde alınmasını sağlamak için dikkatli bir şekilde planlamalıdır.

B12 vitamini vegan beslenmede özellikle önemlidir

Bu vitamin sadece hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunur ve eksikliği hastalığa yol açar. Aynı zamanda önemli bir mikro besindir. Bunun anlamı, vücudun onu kendi başına üretememesidir.

Gerçekten de, B12 vitamini suda çözünür ve vücudun bir miktar rezervi vardır. Bu nedenle bir eksiklik hemen sonuçlara yol açmaz. Aslında, herhangi bir semptom görülmeden önce birkaç hafta geçebilir.

B12 vitamini eksikliğinin sonuçları

Bu vitamin eksikliğinin ana sonucu megaloblastik aneminin gelişmesidir. En azından American Family Physician dergisinde yayınlanan bir araştırma buna işaret etmektedir. Bu tür bir eksiklik, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda değişikliklere neden olur ve bu da kan yoluyla yetersiz oksijen taşınmasını tetikler. Böylece yorgunluk ve kronik yorgunluk olarak kendini gösterir.

Sorunu tersine çevirmek için, kişi bu besin kaynağını beslenme yoluyla geri kazanmalıdır. Aksi takdirde semptomlar devam edecektir. Hipotiroidizm gibi diğer altta yatan durumların belirtilerini bile ortaya çıkarabilir.

Anemi hakkında bir örnek.
B12 vitamini eksikliğine bağlı anemi yorgunluk ve bitkinliğe yol açar.

Vegan bir diyetle yeterli B12 vitamini almanın yolları

Aslında bunu herhangi bir takviye olmadan yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, bu vitamini içeren takviyeli yiyecekleri günde iki veya üç kez tüketmektir. Günde üç mikrogram alım sağlamalısınız.

Veganlar için bitkisel içecekler gibi bazı ürünler bu maddeyle zenginleştirilmiştir. Aslında, porsiyon başına bir mikrogram sağlarlar, bu nedenle bu gereksinimi karşılamak için günde üç porsiyona ihtiyacınız olur.

B12 takviyeleri

Güçlendirilmiş gıdaların yanı sıra veganlar B12 vitamini takviyesine başvurmak isteyebilirler. Nutrients dergisinde yayınlanan araştırmalar, bunların anemi riskini büyük ölçüde azalttığını gösteriyor.

İdeal olarak, günde 10 mikrogram sağlayan günlük bir takviye veya 2000 sağlayan haftalık bir takviye seçin. Bu doz, bu durumu önlemek için yeterli olacaktır.

Sporcuların ihtiyaçlarının farklı olduğunu dikkate alın. En azından Journal of the International Society of Sports Nutrition’da yayınlanan bir araştırma bunu göstermiştir. Bunun nedeni, mikro besin gereksinimlerinin ter kaybı ve vücutlarının daha fazla enerji talebi nedeniyle genellikle daha yüksek olmasıdır.

Bir profesyonel ne zaman ziyaret edilir?

Vegan diyete başlamadan önce bunu doğru bir şekilde yapmak için bir uzmana danışmak önemlidir. Sadece bir B12 vitamini takviyesi eklemeniz değil, aynı zamanda diğer temel mikro besinleri de eklemeniz gerekebilir.

Ayrıca, belirgin bir sebep olmaksızın yorgunluk veya kilo kaybı yaşarsanız bir uzmana danışın. Vücudunuzdaki B12 vitamini ve diğer besin maddelerinin seviyelerini kontrol etmek için bazı teşhis testleri yapacaklardır.

Bir hastayı değerlendiren bir doktor.
Kronik yorgunluk, güç eksikliği, çevre sıcaklıklarının yanlış algılanması veya konsantrasyon eksikliği, kandaki besinleri ve mikro besinleri ölçmeyi gerektirebilir.

Veganlar için B12 vitamini takviyesi şarttır

Yukarıda belirtildiği gibi, veganlar B12 vitamini alımlarına özel dikkat göstermelidir. Aslında, beslenme uzmanları, eksiklikleri önlemek için genellikle takviyelerin dahil edilmesini önerir.

Güçlendirilmiş ürünlerin tüketilmesi yoluyla herhangi bir besini elde edebileceğiniz doğru olsa da, diyet takviyeleri günlük alım sağlamanın en iyi yoludur. Bu konuda her zaman bir beslenme uzmanına veya başka bir sağlık uzmanına danışın ve tavsiyelerine uyun.

Bunun nedeni, bu kişilerin özel ihtiyaçlarınız için en iyi eki reçete etmek için eğitilmiş ve bu nedenle kalifiye olmalarıdır. Aslında sağlığınızı riske atmayacak sağlıklı ve dengeli menüler hazırlamanıza yardımcı olabilirler.

This might interest you...
İdeal Sağlık için Her Gün Almanız Gereken 7 Takviye
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
İdeal Sağlık için Her Gün Almanız Gereken 7 Takviye

Diyetiniz önemli vitamin ve minerallerden yoksun mu? Bu yazımızda, ideal sağlık için alabileceğiniz 7 sağlıklı takviyeyi öğrenin.  • Langan RC, Goodbred AJ. Vitamin B12 Deficiency: Recognition and Management. Am Fam Physician. 2017 Sep 15;96(6):384-389. PMID: 28925645.
  • Rizzo G, Laganà AS, Rapisarda AM, La Ferrera GM, Buscema M, Rossetti P, Nigro A, Muscia V, Valenti G, Sapia F, Sarpietro G, Zigarelli M, Vitale SG. Vitamin B12 among Vegetarians: Status, Assessment and Supplementation. Nutrients. 2016 Nov 29;8(12):767. doi: 10.3390/nu8120767. PMID: 27916823; PMCID: PMC5188422.
  • Rogerson D. Vegan diets: practical advice for athletes and exercisers. J Int Soc Sports Nutr. 2017 Sep 13;14:36. doi: 10.1186/s12970-017-0192-9. PMID: 28924423; PMCID: PMC5598028.