Viral Enfeksiyonlar İçin En İyi Dezenfektan Hangisidir?

Viral enfeksiyonları önlemek için bir dezenfektan seçerken, ürünün bazı özelliklerini dikkate almak önemlidir. Bu ürün, bir anti-bakteriyel ürünle karıştırılmamalıdır. Bu makalede daha fazlasını anlatacağız.
Viral Enfeksiyonlar İçin En İyi Dezenfektan Hangisidir?

Son Güncelleme: 20 Mayıs, 2020

Dünyadaki koronavirüs sorununun neden olduğu tüm kargaşa ile, birçok insan jel ve benzeri dezenfektan ürünleri satın almak için eczanelere ve süpermarketlere doluştu. Aslında, yüksek talep ve sonucunda oluşan eksiklik bu ürünlerin fiyatlarını önemli ölçüde artırmıştır. Ancak kendimize, viral enfeksiyonlar için doğru tip dezenfektanı seçip seçmediğimizi sormamız gerekir.

Şu anda piyasada, ellerinizi sabun ve suyla yıkamanın bir yolu olmadığında alternatif bir hijyen yöntemi sağlayan çok çeşitli anti-bakteriyel jeller var. Bununla birlikte, anti-bakteriyel ürünler, adlarından da anlaşılacağı gibi, sadece bakterilerin büyümesini ortadan kaldırma veya engelleme işlevine sahiptirler. Bu nedenle, COVID-19’un bir virüs olduğunu göz önünde bulundurarak, birçok insanın bu ürünleri seçerken ve kullanırken bir hata yapması büyük olasılıktır.

En iyi seçenek hangisi? Neleri dikkate almalıyız? Öğrenmek için okumaya devam edin!

Viral enfeksiyonlar için doğru tip dezenfektan hangisidir?

eline dezenfektan jel sıkan kişi
Viral enfeksiyonlar söz konusu olduğunda, el dezenfektanı alırken seçmemiz gereken seçenek virüsidal aktiviteye sahip olanıdır.

Piyasada birden fazla dezenfektan jel türü vardır. Bununla birlikte, COVID-19’un birçok ülkede yayılması hakkında ortaya çıkan acil durum sonucunda, bu ürünün neredeyse tüm çeşitleri tükenmeye başladı. Satış fiyatı bile astronomik rakamlara ulaştı.

Dezavantajı, birçok insanın tüm dezenfektanların virüslere karşı etkili olmadığını fark etmemesidir. Dahası, çoğu jel anti-bakteriyeldir ve bu tür enfeksiyonları önlemeye yardımcı olmaz. Bu nedenle, hem geleneksel jeller hem de parfümlü ve parlak olanlar gerçekte etkisizdir.

Peki hangi dezenfektanları seçmeliyiz?

Aynı zamanda bir cilt bakım firmasının kurucusu olan eczacı Mar Sieira, İspanyol cilt gazetesi La Vanguardia‘ya verdiği röportajda, özel koronavirüs durumunda ürünün virüs öldürme kapasitesine sahip olması gerektiğini açıklıyor. Anti-bakteriyel jel bakterileri uzaklaştırır veya aşırı çoğalmalarını önler. Bu nedenle, viral enfeksiyonlar söz konusu olduğunda, bunlar hiç etkili değildir.

COVID-19 gibi virüsleri etkisiz hale getirmek için, virüsidal özelliklere sahip, en az %70 alkol içeren jeller kullanmanız gerekir.

Bir dezenfektan, virüslere karşı etkili olmak için etanol içermelidir, Sieira’ya göre, Etanol, propanoller gibi diğer alkol türlerine kıyasla daha güçlü ve daha kapsamlı bir virüsidal aktiviteye sahiptir. Virüsidal aktivite spektrumu %95’tir, ancak klinik olarak ilgilendiğimiz çoğu virüsü kapsar.

Bu yazımız da dikkatinizi çekebilir: COVID-19 Vücudu Nasıl Etkiler

İyi bir dezenfektan nasıl seçilir

Viral enfeksiyonları önlemek istiyorsanız, genel öneri ürün etiketini okumak için birkaç dakika ayırmaktır. Anti-bakteriyel olmanın yanı sıra virüs öldürücü de olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca, üretici, kalitesini garanti etmek için ilgili Tıbbi Değerlendirme Kuruluşunun kayıt numarasını göstermelidir.

Virüsidal aktivite, etiket üzerinde UNE EN 14476 ile uyumluluğunun olup olmadığına bakılarak da kontrol edilebilir. Bu bilgiye sahip değilse, muhtemelen virüsidal değil bakterisidal bir dezenfektandır.

Bu yazımızı da okumanızı öneriyoruz: Koronavirüs: Evinizi Temizleme ve Dezenfekte Etme Önerileri

Dezenfektanlar su ve sabun yokluğunda bir seçenektir

su ve sabunla el yıkamak en iyi dezenfekte yöntemidir
Bir lavaboya erişiminiz olmadığında ellerinizi temizlemek için yararlı dezenfektanlar vardır. Bununla birlikte, mümkün olduğunda, en iyi seçenek su ve sabun kullanmaktır.

Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden alınan bilgiye göre, enfeksiyonun yayılmasını önlemek ve hastalık riskini azaltmak için en iyi yöntem ellerinizi su ve sabun ile yıkamaktır. Bu herhangi bir nedenle mümkün değilse, elinizdeki seçeneklerden biri el dezenfektanı kullanmaktır.

Bununla birlikte, bu ürünlerin tüm mikrop türlerini öldürmediği ve eller görünür şekilde kirliyse en iyi seçenek olmadığına dikkat edilmelidir. Bununla birlikte, bakterisidal veya virüsidal her vaka için doğru formülü kullanmak yardımcı olabilir.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) gibi kurumlar, tezgah üstü el dezenfektanlarının kalite standartlarını karşılamasını ve güvenli ve sıkça kullanılabilmesini sağlamak için çalışmaya devam etmektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.