Yaz Boyunca Çocukların İyi Beslenmesi İçin 7 İpucu

Yaz mevsiminde çocukların iyi beslenmelerini sağlamak çok önemlidir. Yılın bu döneminde sıcaklıkların yüksek olduğunu unutmayın. Bu da susuz kalınmaması ve sağlıklı yiyecekler yenmesi gerektiği anlamına gelir. Neleri aklınızda tutmalısınız? 
Yaz Boyunca Çocukların İyi Beslenmesi İçin 7 İpucu
Anna Vilarrasa

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Anna Vilarrasa.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Tüm ebeveynler çocuklarının ne yediği konusunda özellikle endişelenirler. Ne de olsa beslenme programı, sağlık açısından hayati derecede önemlidir. Bu nedenle artık yaz da geldiğine göre, birçok kişi çocukların iyi beslenmesi için elinden geleni yapmak ister ancak bunu nasıl yapması gerektiğini bilmez.

Neyse ki, daha fazla boş zamana sahip olmak ve taze ve sağlıklı ürünler satın alabilmek bu görevi kolaylaştırır. Peki, neleri aklınızda tutmalısınız? Bu yazıda yılın bu zamanında uygulayabileceğiniz 7 ipucundan bahsedeceğiz.

1. Yeni meyvelerle tanıştırın

Yaz mevsimiyle ilgili en güzel şeylerden biri pazarda bulabileceğiniz taze meyve çeşitliliğinin çok geniş olmasıdır. Çoğu ferahlatıcı, tatlı ve suludur. Yani çocuklar için harikadırlar.

Bu nedenle onlara daha sık meyve vermeniz için harika bir zamandır. Bazı çocuklar söz konusu yemek yemek olduğunda çok isteksiz davranırlar. Neyse ki, çocukların beslenmesine dahil olmalarını kolaylaştırmak için bu meyvelerle hazırlayabileceğiniz pek çok tarif ve yiyecek vardır.

Örneğin, karpuz, gazpaço gibi soğuk çorbalar veya kavun kreması yaz aylarında oldukça popülerdir. Bunların yanı sıra mango, ananas, elma gibi meyvelerle yapılan salatalar gibi başka sağlıklı ve lezzetli seçenekler de vardır.

meyve salatası kase

2. Sebze püreleri ve salatalar, çocukların iyi beslenmesini sağlamak için harika bir seçenek

Hafif, taze tarifler dışarısı sıcak olduğunda harikadır. Bu nedenle pişmiş sebzeler veya sıcak çorbaların yerine başka yemekleri tercih etmek uygun olabilir.

Sebzeler pek çok besin içerirler; sık sık tüketildiklerinde, yetişkinlik döneminde bazı hastalıklara yakalanma riskini düşürdükleri için bir çocuğun beslenme programında bulunmaları inanılmaz derecede önemlidir.

Gazpaço (soğuk domates çorbası) veya vichyssoise (soğuk kremalı çorba) yaz aylarında çocukların iyi beslenmesi için ideal yemeklerden ikisidir. Ayrıca salatalık veya biber gibi yeni malzemeleri makarnanın veya sebze salatalarının içine eklemeyi deneyebilirsiniz.

3. Ev yapımı dondurma

Hiç şüphesiz, çocuklar, özellikle yaz aylarında dondurma yemeye bayılırlar. Ancak dondurmaların çoğunda bolca şeker veya sağlıksız yağ mevcuttur.

Neyse ki, oldukça kolay ve hızlı bir şekilde ev yapımı dondurmanızı hazırlayabilirsiniz. Bu tarifi yapabilmek için belli aletler almanıza bile gerek yok. İşte bazı ipuçları:

 • En sevdiğiniz meyveleri ezerek lezzetli sorbeler yapabilirsiniz.
 • Eğer kremsi kıvamdaki dondurmaları seviyorsanız, onları seçeceğiniz herhangi bir süt, yoğurt ve hatta avokado ile yapabilirsiniz!
 • Ayrıca içine yapay renk vericiler veya aromalar eklemenize de gerek yoktur. Eğer yoğun aromalı olmasını istiyorsanız içine kakao, vanilya veya ezilmiş meyve ekleyebilirsiniz.

4. Mutfakta bulunmak için çocuklarınızı cesaretlendirin

Yıl boyunca, günlük yaşamın, hem çocuklar hem de ebeveynler için rutinlerle ve görevlerle dolu olduğunun farkındayız. Bu nedenle, yaz mevsimi ve tatiller, çocukların yemek hazırlama sürecine dahil olup ebeveynlerine yardım etmeleri için ideal dönemlerdir.

İş birliği yapmalarını desteklemek, yemek pişirmeye olan ilgilerini ve meraklarını uyandırır. Bunun yanında tat ve koku duyularını geliştirmelerine yardımcı olur. Yalnızca bununla da kalmaz, aynı zamanda beslenme programlarının çeşitliliği ve kalitesi artar. Gelecekte denemek isteyecekleri yeni yemeklerin sayısı da artmış olur.

Zor ve karmaşık yemek tariflerini hazırlarken onları bu süreçlere dahil etmenize gerek yok. Çok basit: Onlara sebzeleri yıkamalarını ya da humus yapmak nohutları karıştırmalarını söyleyin.

Önemli olan eğlenmek ve yaşlarına uygun olacak şekilde becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak. İsterseniz kontrolü hayal gücünüze bırakıp kolay ama ilginç yemek kombinasyonları yapmalarını sağlayabilirsiniz.

aile yemek hazırlama çocukların iyi beslenmesi

5. Çocuklarınızla yemekleri paylaşın

Yaz aylarında çocukların iyi beslenmesi için bir başka iyi ipucu da ailedeki herkesin çocuğa örnek olacak kadar güzel bir beslenme programının olmasıdır. Genel olarak konuşmak gerekirse, ebeveynler, çocuklardan ve ergenlerden daha fazla sebze yeme eğilimindedirler.

Bu nedenle, söz konusu sağlıklı beslenme olduğunda onlara örnek olmanız önemlidir.

Bu noktada bazı yönleri hesaba katmak önemlidir.

 • Çocuklarınızla yemek yemek için birlikte oturun. Onlarla yeterince zaman geçirin – yemeği keyifli bir ana dönüştürün.
 • Geniş sağlıklı gıda seçenekleri (özellikle meyve ve sebzeler) önlerinde hazır bulunsun.
 • Belli yiyecekleri yemeleri için onları zorlamayın. Bu, sonraki günlerde nefret etme davranışını tetikleyebilir. Yapabileceğiniz en iyi şey onlara teklifte bulunmaktır. Bazı sebzelerin faydalarından bahsetmek iyi bir fikirdir. Böylece onları yeme konusunda cesaretlendirilmiş hissederler.

Onlara örnek olmak, çocukların sağlıklı gıda seçimleri yapmalarını sağlamak için harika bir yoldur.

6. Çocukların iyi beslenmesini sağlamak için hafif yiyecekler

Yaz aylarında çocuklar zamanlarının çoğunu oyun oynayarak ve açık hava aktiviteleri yaparak geçirirler. Bu, iştahlarını azaltabilir. Gerçekten de yüksek sıcaklıklar, yemek yeme isteğinde, metabolik hızda ve sindirimle ilgili enzim aktivitesinde azalma ile ilişkilendirilmiştir.

Sonuç olarak, birkaç sos kullanılan, az yağ içeren, kolay sindirilebilecek şekilde pişirilen yemek tariflerini seçmek daha iyidir. Fındık, balık, baklagil veya kepekli tahıl eklemek, hafif yemekleri çok besleyici seçeneklere döndürür.

7. Yeterince sıvı içtiklerinden emin olun

Sıcaklıklar, yaz aylarında aşırı derecede yükselebilir. Bu nedenle, sıvı tüketimi göz ardı edilmemelidir. Çocukların vücut sıvısı oranı yetişkinlere kıyasla daha yüksektir ve bu sıvıların daha düzenli şekilde tazelenmesi gerekir.

Sağlık uzmanları, her zaman, gün boyunca su içmenin öneminden bahsederler. Çocuklar yılın bu döneminde açık hava aktiviteleri yapmayı severler ve biraz dinlenmek ve sıvı almak için eve girmeyi unutmaya meyillidirler.

Ebeveynlerin çocuklarının hidrasyonuna dikkat etmeleri çok önemlidir. Söz konusu vücudun hidrasyonunun sağlanması olduğunda, tüm içeceklerin aynı olmadığını da belirtmeliyiz.

 • Su veya süt öncelikli olmalıdır.
 • Soda veya meyve suyu gibi şekerli içeceklerin genellikle şeker oranları yüksek, besin oranları düşüktür. Bunun yanında, bu ürünlerin tüketimi, obezite ve diş çürüklerinde artışla ilişkilendirilir.
 • Enerji içeceklerini unutun. Onların içinde bulunan maddeler çocuklar için uygun değildir.
bir bardak su

Yaz boyunca çocukların iyi beslenmesini sağlamanın anahtarları

Yaz boyunca çocukların iyi beslenmesi için onları meyve, sebze ve çeşitli taze yiyecekler yemeye teşvik etmek çok önemlidir. Öğünlerinizi planlı tutmayı ve taze ve hafif tarifler hazırlayıp onlara teklif etmeyi unutmayın. Çocuklarınız size teşekkür edecekler!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • De Ruyter J.C, et al. A Trial of Sugar-free or Sugar-Sweetened Beverages and Body Weight in Children. The New England Journal of Medicine.Octubre 2012. 367:1397-1406.
 • Fineberg HV. Healthy foods for healthy kids. Medscape General Medicine. Octubre 2007.9(4):20.
 • Grimm KA, et al. Fruit and vegetable intake during infancy and early childhood. Pediatrics. Setiembre 2014. 134 Suppl 1(Suppl 1):S63-S69.
 • Kenney EL, et al. What Do Children Eat in the Summer? A Direct Observation of Summer Day Camps That Serve Meals. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics. Julio 2017. 117(7):1097-1103.
 • Pearson N, et al.Family correlates of fruit and vegetable consumption in children and adolescents: a systematic review.Public Health Nutrition. Febrero 2009. 12(2):267-283.
 • Van der Horst K, et al. Involving children in meal preparation. Effects on food intake. Appetite. Agosto 2014;79:18-24.
 • Zheng G, Li K, Wang Y. The Effects of High-Temperature Weather on Human Sleep Quality and Appetite. International Journal of Environmental Research and Public Health. Enero 2019.16(2):270.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.