Yemek ve Egzersiz: Dergilerde Gördüğünüz Vücuda Sahip Olmanın Yolları

Kilo vermenin, vücudunuzu güçlendirmenin ve dergilerde gördüğünüz vücuda sahip olmanızın yolu dengeli beslenme ile sağlıklı bir egzersiz rutininin kesişiminden geçiyor.
Yemek ve Egzersiz: Dergilerde Gördüğünüz Vücuda Sahip Olmanın Yolları
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Sağlıklı yiyecekler ve egzersiz, hayalini kurduğunuz bedene kavuşmanız için oluşturmanız gereken harika bir kombinasyon. Obezite tedavisinde kullanılan inceltici ürünler ve popüler “mucize” diyetler geride kaldı.

Günümüzde bu alışkanlıkların ne kadar önemli olduğunun anlaşılması için çok fazla çaba sarf ediliyor. Bu alışkanlıkların hayat tarzınız haline gelmesi ne kadar zor olsa da, bu alışkanlıkları edinmek hem bedeniniz hem de sağlığınız için faydalı olacaktır.

Ayrıca, bu konuyla ilgili birçok söylenti bulunsa da beslenme ve egzersiz dengesini sağlayabilenler daima tatmin edici ve kalıcı sonuçlar elde edeceklerdir.

Bunu başardınız mı? Vücudunuzu geliştirmeye mi çalışıyorsunuz? Başarısız sonuçlarla karşılaşmamak için dikkat etmeniz gereken şu hususları keşfedin.

Dengeli beslenme

atıştırmalık yiyen kadın

Sağlıklı bir vücuda kavuşabilmek için dengeli beslenme olmazsa olmaz. Beslenme sayesinde metabolizma ve sindirim sistemi aktiviteleri gibi kilo vermeye engel olan süreçlerin üstesinden gelinir.

Bu yüzden dengeli beslenmek, kalorilerimizi kontrol etmek ve vücudun günlük ihtiyacını karşılayacak kadar besin maddesini aldığımızdan emin olmak çok önemlidir.

Neden sınırları zorlayan diyetler yapmamalısınız? Hızlı kilo vermenize sebep olsalar da daha sonra “geri teperek” kısa sürede verdiğimiz kiloları yeniden almamıza sebep olurlar.

Önemli besin maddelerini içermezler ve sağlığımıza zarar verirler, özellikle de diyet yapan kişinin özel bir hastalığı varsa.

Dengeli beslenmeyi nasıl keyifli bir hale getirirsiniz?

Dengeli beslenme vücut için gerekli olan mikro ve makro besin maddelerinin yeterli kombinasyonuyla mümkündür. Bunun için kişinin sağlık durumu, vücut ağırlığı ve genel olarak yaşam tarzı göz önünde bulundurulmalıdır.

Ana özellikleri şunlardır:

 • Çeşitli ve sağlıklı yiyecekler
 • Günde beş ya da altı ufak öğün
 • Her öğün için belirli bir saat
 • Doymuş yağların, trans yağların, şekerin ve sodyumun az tüketilmesi ya da hiç tüketilmemesi
 • Günlük kalori gereksiniminin %25’ine denk gelecek şekilde dolgun kahvaltı
 • Daha çok meyve, sebze ve tahıl tüketimi
 • Günlük su ve sağlıklı içecek (meyve suları, çeşitli çaylar, vb.) tüketimi
 • Yağda kızartma yerine buharda ya da fırında pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemlerinin kullanılması

Fiziksel egzersiz

spor salonunda kadın

Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki diyeti desteklemek için en etkili yöntem sportif aktivitelerde bulunmak. Hatta, bu aktiviteler kilo vermeye, fiziksel ve ruhsal sağlığı geliştirmeye yarıyor.

Fiziksel aktiviteler vücut yağlarından kurtulmanın en etkili yolu. Günlük egzersizler enerji harcamasını artırırken vücudu şekillendiriyor ve hayati organların fonksiyonlarını optimize ediyor.

Mayo Clinic’in elde ettiği veriye göre konu kalori yakmaya gelince en etkili yöntem aerobik egzersizleri yapmak. Buna rağmen genelde ideal olan aerobik egzersizlerini güç kullanılan ya da aerobik dışı aktivitelerle desteklemek.

Fiziksel egzersize başlamak için ipuçları

Zamanın olmaması ve birden fazla işle ilgilenmek düzenli fiziksel egzersiz yapmamak için bahanelerdir. Çoğu insan egzersizlerin faydalarından yararlanmanın tek yolunun profesyonel bir spor salonu rutininden geçtiğini düşünürler.

Doğrusu bu alışkanlıkları yaşam tarzına dönüştürebileceğiniz birçok imkan bulunuyor. Hatta, profesyonel materyaller kullanmak ya da gününüzün büyük kısmını buna ayırmanız da gerekmiyor.

 • Vücut geliştirmek ve kilo vermek için günde 20 ya da 30 dakika ayırmanız gerekir.
 • Günlük rutininizde yer alan diğer aktivitelere başlamadan önce sabahlarınızı bunun için ayırabilirsiniz.
 • Spor salonunun bir sürü artısı olsa da evde ya da kamusal alanda yapabileceğiniz onlarca rutin aktivite bulunuyor.
 • Kendinizi bir idman programı ile sınırlandırmanıza gerek yok: pilates, yoga, zumba ya da koşu, egzersiz yapmanın faydalarını ortaya çıkarabilecek alternatif yöntemler.

Dinlenme: “Kum saati” vücuda ulaşmanın tamamlayıcısı

yatakta dinlenen kadın

“Kum saati” vücuda ya da diğer bir deyişle dergilerde gördüğünüz vücuda sahip olmak için yemek ve egzersizin yanı sıra dinlenmenin de önemini göz ardı etmeyin.

Sağlıklı bir yaşam tarzı için uyulması gereken her planda iyi uyumak ve vücudu dinlendirmekle ilgili direktifler mevcuttur. Fiziksel aktivitenin bile fazlası zarar.

 • Her gün hararetli bir biçimde koşmak doğru değildir. Eğer her gün egzersiz yapıyorsanız haftada bir yada iki gün daha az yorucu aktivitelerde bulunmalısınız.
 • Günde en az 7 saat deliksiz bir şekilde uyumalısınız. Daha az uyumak kilo alımına yola açar, enerji seviyesini düşürür ve konsantrasyon problemlerine neden olur.

Zayıf ve sağlıklı bir figür mü sergilemek istiyorsunuz? Aşırıdan kaçının! Bu basit alışkanlıkları hayat tarzınız haline getirdiğinizde istediğiniz vücuda kavuşmak için en etkili yöntem olduğunu göreceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.