Yere Düşmüş Yiyecekler Yenir Mi?

Yere düşmüş yiyecekler farklı türlerde mikroorganizmalar ile kontamine hale gelebilir. Bunlardan bazıları zararsız olsa da diğerleri enfeksiyonlara neden olabilir. Peki, güvende kalmak için bilmeniz gerekenler nelerdir?
Yere Düşmüş Yiyecekler Yenir Mi?

Son Güncelleme: 27 Eylül, 2020

Yere düşmüş yiyecekler yemek hafifçe temizledikten ya da üzerine üfledikten sonra oldukça yaygındır. Büyük ihtimalle beş saniye kuralını duymuşsunuzdur. Ancak, bu güvenli midir, yoksa bunu yaparken sağlığımızı riske mi atarız?

Çoğu insan bir noktada bu soruyu kendilerine sormuştur. Bundan dolayı, bu yazımızda neden yer ile temas eden herhangi bir ürünü yememeniz gerektiğini analiz edeceğiz.

Yerde Mikroorganizmalar Vardır

Onları göremeyebilirsiniz, ancak toprakta yaşayan milyonlarca canlı mikroorganizma bulunmaktadır. Bunların bazıları insanlar için zararsızken diğerleri insanlara zararlıdır. Ancak, bir yiyecek yer ile temas ettiğinde bu canlı mikroorganizmalar yiyeceğin üstünü kaplar.

Bu sebepten dolayı, bu patojenlerin yiyeceği kolonize edebilmesi için harika bir üreme zemini oluşur. Eğer bu yiyeceği yerseniz vücudunuza enfeksiyonlara neden olabilecek pek çok zararlı element sokmuş olursunuz.

Bu bakteri türünün bir örneği E.coli‘dir ve bazı kontamine et türlerinde ve bağırsakta bulunur. Bu cinsin bazı türleri ciddi gastrointestinal hastalıkları tetikleyebilir, bu da Brezilya Mikrobiyoloji Dergisinde yayınlanan bir makalede ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Bağırsak bakterilerini gösteren bir illüstrasyon.
Yerde potansiyel olarak bulaşıcı olan mikroorganizmalar vardır. Bundan dolayı, yere düşmüş yiyecekler yemek gastrointestinal enfeksiyonlara yol açabilir.

Yiyecekleri Su İle Yıkamak Yeterli Değildir

Pek çok insan yere düşmüş yiyecekleri yemeden önce su ile yıkar. Ancak, temiz su yiyeceğin yüzeyini kolonize etmiş olası patojen mikroorganizmaları yok edemez.

Bundan dolayı, yiyecekleri su ile temizlemek mevcut olan bakteri tehlikesini azaltmak için etkili bir çözüm değildir. Suyun maya ve mantar popülasyonlarını biraz azaltabileceği doğrudur. Bununla birlikte, 2018 yılında yayınlanan bir çalışmada da belirtildiği gibi mikroorganizmaların geri kalanı etkilenmeyecektir.

Bu yazımızı da okuduğunuzdan emin olun: Bulaşık Yıkarken Yapılan En Yaygın 8 Hata

Doğru Olan Şey, Yiyecekleri Atmaktır

Eğer yiyeceğinizi yere düşürdüyseniz, yüksek sıcaklıklı bir pişirme işleminden geçmeyecekse, bu yiyeceği atmak en iyi seçenektir. Ancak, kabuğu hala üzerinde olan bir meyveyi düşürebilirsiniz. Bu tür bir durumda meyveyi iyice soymak ve üzerinde herhangi bir kabuk kalıntısı kalmadığından emin olmak yeterlidir.

Durum ne olursa olsun, özellikle de ne kadar temiz olduğunu bilmiyorsanız, yere düşmüş herhangi bir yiyeceği çöpe atmanızdır. Ancak, sokağa kıyasla, göreceli olarak hijyenini garantileyebileceğiniz evinizin yerine yiyecek düşürmek aynı şey değildir.

Gıda Hijyeninin Önemi

İnsanlar genellikle gıda hijyenine hak ettiği ilgiyi göstermezler, ancak iyi gıda hijyeni alışkanlıklarına sahip olmak hastalıkları önlemek açısından çok önemlidir. Soğuk zincirini kırmamak ya da yiyecekleri tamamen pişirmek gibi basit aksiyonlar bakteri üremesini engelleyecektir.

Aksi takdirde, gastrointestinal problemlere ya da diğer, daha ciddi durumlara neden olabilecek kontaminasyonlara maruz kalabilirsiniz. Ayrıca çiğ gıdalar ile pişmiş gıdaları karıştırmamanızı ve farklı gıdaları hazırlamak için temiz mutfak malzemeleri kullanmanızı öneririz.

Bakteriyel büyümeyi sınırlandırmak için iyi koruma ve paketleme uygulamaları gereklidir. Her yıl gelişmiş ülkelerde kontamine gıda yemek dolayısıyla çok sayıda ölümün meydana geldiğini unutmamalısınız. Ancak, bu sebepten ölen kişilerin sayısı gelişmekte olan ülkelerde çok daha fazladır.

Neyse ki, çok sayıda ülkede temiz suya erişim vardır, bu da kontaminasyon riskini azaltır. Buna rağmen, gıda zehirlenmesine yol açabilecek şüpheli gıda hijyeni uygulamalarına sıklıkla maruz kalırız.

Donmuş balıklar.
Yere düşmüş yiyecekler yemekten kaçınmanın ötesinde, uygun gıda hijyenini sağlamak da önemlidir. Bu da her türlü yiyeceğin uygun bir şekilde saklanmasını içerir.

Yere Düşmüş Yiyecekleri Yememek Daha İyidir

Yiyecek evde yere düşmedikçe, ya da tamamen pişireceğiniz bir yiyecek değilse, yer ile temas eden yiyecekleri atmanızı öneririz. Bu şekilde vücudunuza zararlı olabilecek mikroorganizmaları sindirerek sağlığınızı tehlikeye atmamış olursunuz.

Diğer yandan, sağlığınızı korumak için uygun gıda hijyeni uygulamalarını sürdürmenin önemini de hatırlamalısınız. Yetersiz gıda hijyeni gıda zehirlenmesine yol açabilir ve bu da bazı durumlarda ciddi problemlere yol açabilir.

İlginizi çekebilir ...
Viral Enfeksiyonlar İçin En İyi Dezenfektan Hangisidir?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Viral Enfeksiyonlar İçin En İyi Dezenfektan Hangisidir?

Koronavirüs sorununun neden olduğu tüm kargaşa ile, birçok insan jel ve benzeri dezenfektan ürünleri satın almak için eczanelere ve süpermarketlere...  • Gomes TAT., Elias WP., Scaletsky ICA., Guth BEC., et al., Diarrheagenic escherichia coli. Braz J Microbiol, 2016. 1: 3-30.
  • Nriagu J., Xi C., Siddique A., Vincent A., Shomar B., Influence of household water filters on bacteria growth and trace metals in tap water of doha, qatar. Sci Rep, 2018.