Yeşil Çay ile Kilo Vermek Mümkün Müdür?

Kilo vermek için diyetinizi yaparken düzenli olarak günde 3 bardak yeşil çay içmelisiniz. 
Yeşil Çay ile Kilo Vermek Mümkün Müdür?
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Yeşil çay. Ona bayılıyoruz. Eve gelip en sevdiğiniz bardağa yeşil çay hazırlayıp içmek gibi çok az şey var bu dünyada. Bazı insanlar sadece zevk için içiyor ama milyonlarca insan bu çayı sağlığa olan faydaları için tüketiyor. En bilinen özelliklerinden biri de kilo vermeye yardımcı oluşu.

Bu söylem gerçek mi? Yeşil çayın dünyada kilo vermek için en çok yardımcı olabilecek bitkilerden biri olduğu gerçekliğine güvenebilir misiniz? Gelin bugün beraber öğrenelim.

Yeşil çay, sağlıklı kilo verme

Kilo vermeye çalışıyorsanız bunu kesinlikle olabilecek en sağlıklı biçimde yapmalısınız. Protein, karbonhidrat ve her tür yağ alımınızı, vücudunuz bunların dengesine ihtiyacı olsa da, aşırı derecede kısıtlayan diyetler var.

Bunun yerine sizin ihtiyacınız olan protein ve yağ asitleri açısından zengin bir diyet. Çünkü böylece vücut normal fonksiyonlarını yerine getirebilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürüp yeşil çay gibi doğanın bizlere sunduğu nimetlerden faydalanabilirsiniz.

Yani antik bir içeceğin size bir kaç kilo vermenizde yardım edebileceği doğru mudur? Kesinlikle doğrudur. Ama bu kesinlikle sağlıklı ve dengeli bir rejime destekçi olarak algılanmalı. Eğer sağlıksız beslenmeye devam ederseniz bu çay kendi başına mucizeler üretmeyecektir.

Gelin yeşil çayın size nasıl yardımcı olabileceğine göz atalım.

Şu da ilginizi çekebilir: Hipotiroidizm için 5 Bitki Çayı

1. Çok güçlü bir antioksidandır

 • Yeşil çay güçlü bir antioksidandır, erken yaşlanmayı durdurur ve içindeki yüksek oranda polifenoller sayesinde sizi bir çok hastalığa karşı korur. Ama yeşil çayın bu harikalığının yanı sıra beyaz çayın dünyadaki en güçlü antioksidan olduğunu da hatırlatmalıyız. 

2. Metabolizmanızı hızlandırır

 • Yeşil çayın faydalarından biri de metabolizmayı hızlandırarak yağ yakmaya yardımcı olmasıdır. Yeşil çaydaki kateşinler vücudun termojeneze girmesini sağlar, bu süreç de o fazla kilolardan enerji üretir.
 • Unutmayın ki yeşil çay aynı zamanda hafif bir iştah bastırıcıdır, daha az yemenizi ve atıştırmalıklar tüketmeden bir öğünden diğerine geçmenizi sağlar. 
 • Bu antik içeceğin ilginç bir diğer yanı da insülin seviyelerinizi denge altında tutup lipidlerin hücrelerinize girmesini önlemesidir. Bunların hepsi vücudunuzdaki yağ oranını azaltır.

3. Çok iyi bir idrar söktürücüdür ve karaciğeri uyarır

 • Yeşil çay vücuda detoks yapmak için harika bir yoldur, dolaşım sisteminizdeki ve bağırsaklarınızdaki zararlı maddeleri ortadan kaldırır. İşlenmiş yağların idrar yoluyla atılmasını sağlar ve aynı zamanda size şişkinlik veren emflamasyona sebep olan diğer maddeleri bunların beraberinde çıkarır.
 • Buna ek olarak yeşil çay, pankreas ve karaciğeri uyarmak için çok iyi bir yoldur. Optimal fonksiyonu iyileştirir, ve içeriğindeki yüksek oranda antioksidanlar sayesinde bu organların zarar görmesini önler.

Bu yazımıza da bir göz atın: Selülitle Mücadele Eden Çay Tarifi

Sağlıklı kilo verebilmek için yeşil çayı nasıl içmelisiniz?

1. Sağlıklı biçimde kilo vermek için günde üç bardak yeşil çay içmelisiniz. 

2. İlk bardağı boş mideye için ve buna yarım limonun suyunu ekleyin.

3. İkinci bardağı günün ilk ana yemeğinden 20 dakika sonra için. Bu sindiriminizi ve besleyici ögeleri alabilmenizi destekler, sizi bir sonraki öğüne kadar tok tutar. Ayrıca sizlere hatırlatmalıyız ki yeşil çayınıza hiç bir zaman beyaz şeker eklemeyin. En iyisi hiç tatlandırıcı eklememektir ama çok acı buluyorsanız bir çay kaşığı bal ekleyin (7.5 g).

4. Akşam yemeğinden sonra da üçüncü bardak yeşil çayınızı içebilirsiniz. Bunu yatağa girmeden en az 1 buçuk saat sonra yapmaya çalışın. Vücudunuz uykuya dalmadan önce bunu iyice sindirebilmeli. 

5. İki ay içerisinde sonuçları fark etmeye başlayacaksınız ama her zaman aşağıdaki şu yiyecekleri rejiminizden uzak tutmaya özen gösterin:

 • Gazlı ve tatlandırılmış içecekler
 • Hamur işleri ve tatlılar
 • Kırmızı et
 • Rafine beyaz un
 • Sosisler
 • Yağlı ve ağır kreması olan süt ürünleri

6. Yeşil çayla ilgili genel uyarılar:

 • Düzenli olarak yeşil çay içtiğinizde eğer yüksek kan basıncınız, tansiyonunuz varsa dikkat etmelisiniz (içeriğinde kafein bulunduğunu unutmayın).
 • Ayrıca öğünler arası yeşil çay içmenin demir ve kalsiyum emilimini azalttığını hatırlayın ve yemeklerden sonra en azından 20 dakika bekleyin.
 • Son olarak, önerilen üç bardak limitini aşmayın. Yoksa tehlikeli bir uyarıcıdır.
İlginizi çekebilir ...
Yeşil Çay İçmenin 6 Önemli Yararı
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yeşil Çay İçmenin 6 Önemli Yararı

Yeşil çay içmek zayıflatma özelliği nedeniyle tüm dünyada popüler hale gelmiştir. İçeriğinden dolayı belirli hastalıklara karşı tıbbi bir tamamlayı...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Muniandy, P., Shori, A. B. & Baba, A. S. (2016). Influence of green, white and black tea addition on the antioxidant activity of probiotic yogurt during refrigerated storage. Food Packaging and Shelf Life, 8, 1-8. https://doi.org/10.1016/j.fpsl.2016.02.002
 • Stohs, S. J. & Badmaev, V. (2016). A Review of Natural Stimulant and Non‐stimulant Thermogenic Agents. Phytotherapy. Research, 30, 732-740. https://doi.org/10.1002/ptr.5583
 • Lu, C., Zhu, W., Shen, C. L., Gao, W. (2012). Green Tea Polyphenols Reduce Body Weight in Rats by Modulating Obesity-Related Genes. PLoS ONE 7(6): e38332. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0038332
 • Kai, L., Rui, Z., Bin, W., Ka, C., Lin-Ying, S., Jun-Dong, Z. & Man-Tian, M., (2013). Effect of green tea on glucose control and insulin sensitivity: a meta-analysis of 17 randomized controlled trials, The American Journal of Clinical Nutrition, 98(2), 340–348. https://doi.org/10.3945/ajcn.112.052746
 • Grove, K.A., Sae-tan, S., Kennett, M.J. & Lambert, J.D. (2012). Epigallocatechin-3-gallate inhibits pancreatic lipase and reduces body weight gain in high fat-fed obese mice. Obesity (Silver Spring, Md)20(11), 2311–2313. https://doi.org/10.1038/oby.2011.139
 • Zhou, J., Farah, B. L., Sinha, R. A., Wu, Y., Singh, B. K., et al. (2014) Epigallocatechin-3-Gallate (EGCG), a Green Tea Polyphenol, Stimulates Hepatic Autophagy andLipid Clearance. PLoS ONE, 9(1): e87161. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0087161
 • Diepvens K, Westerterp KR, Westerterp-Plantenga MS, “Obesity and thermogenesis related to the consumption of caffeine, ephedrine, capsaicin, and green tea”, Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol. 2007 Jan;292(1):R77-85. Epub 2006 Jul 13.
 • Jurgens TM et al. Green tea for weight loss and weight maintenance in overweight or obese adults”, Cochrane Database Syst Rev. 2012 Dec 12;12:CD008650.
 • Dulloo AG et al. Efficacy of a green tea extract rich in catechin polyphenols and caffeine in increasing 24-h energy expenditure and fat oxidation in humans”, Am J Clin Nutr. 1999 Dec;70(6):1040-5.
 • Hartley L et al. “Green and black tea for the primary prevention of cardiovascular disease”, Cochrane Database Syst Rev. 2013 Jun 18;(6):CD009934.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.