Yeşil ve Sarı Kivi Arasındaki Farklar

Birkaç on yıl içinde kivi, hem özellikleri hem de tadıyla birçok insanın favori meyvesi haline geldi. En belirgin çeşitleri yeşil ve sarıdır.
Yeşil ve Sarı Kivi Arasındaki Farklar
Anna Vilarrasa

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Anna Vilarrasa.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

İlginç meyveler hakkında yayınladığımız yazılara bir yenisini ekliyoruz; bugün sıra sarı kivinin! Geniş anlamda, yeşil ve sarı (altın da denir) olmak üzere aynı meyvenin benzer çeşitleri vardır, ama aralarında bazı farklar vardır. Bunlar, belki de küçük farklılıklar olsa da, bir sonraki manav veya süpermarket ziyaretinizde sarı ve yeşil kivi arasında seçim yapmanıza yardımcı olabilir.

Kısa sürede kivi, neredeyse hiç bilinmeyen ve yabani bir meyve olmaktan çıkıp, kitlesel olarak tüketilen ve uluslararası ticari öneme sahip bir ürün haline geldi.

Kesinlikle lezzetli ve besleyici bir meyvedir. Sadece bir orta boy kivi meyvesi tüketerek, önerilen günlük C vitamini miktarının %85’ini alabilirsiniz. Aynı zamanda bağırsak sorunları olan insanlar için de büyük bir yardımcıdır.

Kivi’nin kökeni ve özellikleri

Kivi meyvesi, güneybatıdaki ılıman ormanlarda ve tepelerde yetiştiği Çin’den gelmektedir. Aslında bir asmanın meyvesidir. Orada yangtao (çilek şeftali) ve mihoutao (maymun şeftali) isimleriyle biliniyor.

1900’lerin başında Yeni Zelanda’ya tanıtıldı ve o zamandan beri diğer sıcak iklim bölgelerinde yetiştirildi. Adaların ulusal sembolü olan aynı isimli kuş sayesinde kivi adını bu ülkede almıştır.

Yeşil kivi ( Actinidia deliciosa ) dünya çapında en çok yetiştirilen meyvedir. Tüm çeşitleri arasında Hayward tipi, diğerlerinin üzerinde öne çıkan tiptir. Sarı kivi, ikinci en önemli mahsul olan Actinidia chinensis türüne aittir.

Daha fazlasını buradan okuyun: Kivinin Bilmeniz Gereken 8 Faydası

Yeşil ve sarı kivi arasındaki en önemli farklar

İlk bakışta iki meyve arasındaki en büyük fark fiziksel görünümleridir. Bir kez soyulduğunda veya dilimlendiğinde, sarı kivinin meyvesi çarpıcı, neredeyse pürüzsüz bir altın rengiyle öne çıkar. Yeşil kivi ise yoğun yeşilimsi bir renk tonuna sahiptir ve siyah tohumlarla beneklidir.

Dışarıdan bakıldığında, yeşil kivi, sarı kivi meyvesinden daha pürüzlü, daha tüylü, daha sert ve daha koyu bir kabuğa sahiptir. Sarı kivi ise daha ince, daha açık renkli bir kabukla kaplıdır. Meyvenin tüm kısımları yenilebilir, ancak pürüzlü, sert kabuk genellikle atılır.

Sarı kivinin tadı yeşile göre daha tatlı ve yumuşaktır. Bu nedenle, birincisi kek, dondurma ve hamur işleri gibi tatlı yemekler ve tatlılara eklemek ve süslemek için mükemmeldir. Atıştırmalık olarak tek başına yemek için de idealdir.

Benzer şekilde, yeşil kivi de tek başına yenebilir ve hafif ekşi bir tada ilgi duyanların favorisidir. Smoothielerde ve çok sayıda tuzlu yemekte servis yapmak için popüler bir bileşendir.

dilimlenmiş yeşil kiviler
Yeşil kivi daha asidik bir tada sahiptir ve bazı tuzlu tariflerle birleşir.

Yeşil ve sarı kivinin arasındaki besin farklılıkları

Kivi, yüksek bir besin konsantrasyonuna sahiptir. Bunlara C vitamini, diyet lifi ve folatlar dahildir.

Ama aynı zamanda enzimler, antioksidanlar ve çeşitli fitokimyasallar gibi diğer çok önemli biyoaktif bileşenleri de içerirler. Bu, 100 gram (4 oz) yenilebilir kısmın besin bileşimidir:

 • Su: 83.90 gram (3 oz’dan biraz fazla)
 • Enerji: 58 kilokalori
 • Protein: 1.06 gram
 • Lipitler: 0.44 gram
 • Karbonhidratlar: 44 gram (yaklaşık 2 oz)
 • Lif : 3 gram
 • Potasyum: 198 miligram
 • C vitamini: 92.7 miligram
 • E Vitamini: 1.36 miligram
 • B9 Vitamini (folat): 26 mikrogram
 • Beta-karoten: 52 mikrogram
 • Lutein + zeaksantin: 122 mikrogram

Görünüşe göre hem yeşil hem de sarı kivi, bileşimde oldukça benzer. Ana fark, altın (sarı) olanda çok daha yüksek olan C vitamini seviyelerinde yatmaktadır.

Askorbik asit (veya C vitamini), vücudumuzun günlük işleyişi için önemli bir mikro besindir. Serbest radikallerin zararlı etkisiyle savaşmasını sağlayan bir antioksidan özelliği vardır. Kollajen üretimi için gereklidir ve demir emilimini artırır.

Sağlıktaki rolü de uzun zamandır bilinmektedir. Bir Cochrane incelemesi , bağışıklık sisteminin işleyişini iyileştirmedeki ve soğuk algınlığı semptomlarını azaltmadaki rolünü vurgulamaktadır.

Bu özelliklerinin dışında kivi, hem diyet lifi hem de proteinlerin parçalanmasına yardımcı olan bazı enzimlerin varlığı nedeniyle sindirim sürecine yardımcı olan bir meyvedir. Ayrıca bağırsak geçişini teşvik etmek için mükemmeldir.

bir bardakta kivi suyu
Kivi, büyük oranlarda lif, fitokimyasallar ve C vitamini sağlar. İkincisi sarı olanda baskındır.

Daha fazlasını burada keşfedin: C Vitamini Eksikliğinin 8 Belirtisi

Yeşil ve sarı kivi, sağlıklı bir diyet için mükemmeldir.

Bol meyve ve sebze yemek faydalı bir alışkanlıktır ve sağlıklı beslenmenin temellerinden biridir. Hem sarı hem de yeşil versiyonları olan kivi, sağlığınız için iyi miktarda vitamin, lif ve antioksidan içerir.

En önemli farklılıklar tat ve dokuda olduğundan, birini veya diğerini seçmek neredeyse kişisel bir tercih kararıdır. Bununla birlikte, belirli zamanlarda ve belirli bölgelerde, daha pahalı olan sarı versiyonu bulmak daha zor olabilir.

Her ikisi de evde, buzdolabının dışında, güneşten ve sıcaktan uzakta çok iyi saklanır. Ancak, fazlaca olgunlaşmadıklarından emin olmak en iyisidir.

İdeal olgunluklarına ulaştıklarında, geriye sadece onları tek başına mı yoksa başka meyvelerle mi, smoothie içinde mi yoksa salatada mı yemek istediğinize karar vermek için kalır. Ne zaman yediğiniz önemli değil, çünkü kivi günün hangi saatinde yerseniz yiyin tüm özelliklerini sunar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Food Data Central. Kiwi fruit, raw. U.S. Department of Agriculture. Octubre 2020.
 • Hemilä H, Chalker E. Vitamin C for preventing and treating the common cold. The Cochrane Database of Systematic Review. Enero 2013. 31 (1): CD000980.
 • Kaur L, Boland M. Influence of kiwifruit on protein digestion. Advances in Food and Nutrition Research. 2013. 68: 149-67.
 • National Institutes of Health. Office of Dietary Supplements. Vitamina C. Diciembre 2019. U.S. Department of Health and Human Services.
 • Richardson D. P, Ansell J, Drummond L. N. The nutritional and health attributes of kiwifruit: a review. European Journal of Nutrition. Febrero 2018. 57 (8): 2659-2676.
 • Sivakumaran S, Huffman L, et al. The nutritional composition of Zespri SunGold Kiwifruit and Zespri Sweet Green Kiwifruit. Food Chemistry. Enero 2018. 1; 238: 195-202.
 • Valero Gaspar T, Rodríguez Alonso P, et al. La alimentación española. Características nutricionales de los principales alimentos de nuestra dieta. Fundación Española de la Nutrición y Ministerio de Agricultura, Pesca y Alimentación. 2018.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.