Yoga Yapmaya Başladığınızda Vücudunuza Ne Olur?

Yoga yapmaya başladığınızda hem bedeniniz hem de zihniniz bu aktiviteye tepki verir. Bu disiplinle vücuda ne olduğunu burada keşfedin.
Yoga Yapmaya Başladığınızda Vücudunuza Ne Olur?
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Solimar Cedeño

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Yoga, beden ve ruh arasındaki bağlantıyı sağlamak gibi birçok fayda sağlayan bir disiplindir. Ancak, yogada yeniyseniz, yoga yapmaya başladığınızda vücudunuza ne olduğunu merak etmeniz normaldir.

Yoga yapmanın yarattığı ruhsal değişim, düzenli uygulama ile fark edilir. Ancak kısa vadede en önemli avantajlarından biri stres ve kaygınızın azalması, zihninizi daha rahat sakinleştirmeniz ve mevcut ana daha çok bağlanmanızdır.

Hadi daha yakından bakalım.

Yoga yapmaya başladığınızda başlıca faydalar

Yoga as Medicine kitabının da belirttiği gibi , bu disiplin insanların yaşam kalitesini iyileştirmek için uzun süredir kullanılmaktadır. Yoga ile kalp hastalığı, zayıf kan dolaşımı, artrit ve sırt ağrısı gibi sağlık sorunlarının tedavisini destekleyebilirsiniz.

Yoga ‘canlılık’ demektir, çünkü bunu yaptığınızda vücudunuz değişecek ve kendinizi daha güçlü ve canlı hissedeceksiniz. Ayrıca belirli tıbbi tedavilerin tamamlayıcısı olarak hizmet edecek ve yaşamınızda daha fazla denge sağlamaya yardımcı olacaktır.

Yoganın faydaları bin yıllıktır. Hinduizm’in başlangıcında insanlar, ruhsal ve terapötik amaçlar için tanrılarla bağlantı kurmaya çalıştılar. Yoga uygulamaları ile hastalıklar ve rahatsızlıklar tedavi edildi çünkü zihnin gücü insanların bedeni kontrol etmesine yardımcı oldu.

Düzenli yoga egzersizleri yapmaya başladığınızda vücudunuz değişecek ve kendinizi daha sağlıklı hissedeceksiniz. Yoga yapmaya başladığınızda vücudunuza ne olduğunu açıklayacağız.

Akciğerlerinizin kapasitesini artıracaksınız

Nefes almak, beynin oksijenlenmesine ve duruşları veya asanaları doğru bir şekilde gerçekleştirmeye yardımcı olduğu için yoga uygulamasında kilit bir unsurdur. Spesifik olarak yoga, dengenin korunmasına katkıda bulunan ve vücuda duruşları gerçekleştirme ve sürdürme gücü veren karın solunumunu içerir.

Indian Journal of Physiology and Pharmacology’de yayınlanan bir araştırmaya göre, derin nefes almak ve burundan nefes vermek solunum kaslarının direncini güçlendirir.

Bu sayede solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığı azaltılabilir. Aslında, daha iyi nefes alma ve vücuda giren oksijenin artması sayesinde beyin bile daha hızlı düşünebilir. Oksijen vücudun yakıtıdır, bu nedenle yoga akciğerleri hava ile besleyecek ve nefesinizdeki değişiklikleri hissedeceksiniz.

Öyleyse, doğru nefes alın ve bu harika aktivitenin tadını çıkarın!

Yoga yapmak akciğer kapasitenizi artırmaya yardımcı olur.
Yoga yapmak akciğer kapasitenizi artırmaya yardımcı olur.

Kaslarınızı ve eklemlerinizi güçlendireceksiniz

Daha önce bahsedilen Tıp olarak Yoga kitabı, düzenli uygulama bacak, kalça, sırt ve kol kaslarınızı güçlendirebileceğinizi vurgular. Pozlarda uygulanan kuvvet, kaslarınızın çalışmasına ve kas kütlesinin artmasına olanak tanır. Böylece vücudunuz daha zinde hale gelecektir.

Öte yandan, aynı kaynak, yoganın onları güçlü ve sağlıklı tutacağı için eklemlerinizle ilgili sorunların büyük olasılıkla azalacağını belirtiyor. Germe ve bükme duruşları da esnekliğinizi artıracak, böylece hem yoga pratiğinizde hem de örneğin Pilates gibi diğer egzersizlerin yardımıyla tekniği geliştirebilirsiniz.

Yoga yapmaya başladığınızda kalbinizi ve dolaşımınızı güçlendirirsiniz.

Duruşlar veya asanalar ayrıca daha fazla esneklik sağlar ve vücudun birikmiş gerilimi serbest bırakmasına yardımcı olur. Bu arada, bu, kan akışının daha verimli olmasını sağlar, böylece kalp, vücudun gerektiği gibi çalışmasını sağlamak için yeterli kan alır. Dolayısıyla vücudun motorunun bu kadim disiplinin pratiği ile tüm hızıyla çalışacağı söylenebilir!

Yoga sadece bir pozun uygulanmasına değil, aynı zamanda doğru nefes almaya da odaklandığından, bu aynı zamanda kendi katkılarını da sağlar. Bu disiplinin nefes egzersizleri tansiyonunuzu normal seviyelerde tutmanıza yardımcı olacaktır. Bu anlamda Alternative Therapies dergisinin yayınladığı bir araştırmaya göre, eğer hipertansiyondan muzdaripseniz, bu aktivite daha iyi bir sağlık için olası bir terapi olabilir.

Fiziksel dayanıklılık geliştirmenize yardımcı olabilir

Ayrıca, farklı yoga pozları uygulamak, fiziksel dayanıklılık geliştirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca vücudunuz bu aktivite ile enerji dolu hissedeceği için yorgunluk ve bitkinlik azalacak.

Bu sayede yürüyebilecek ve diğer günlük aktivitelerinizi daha iyi gerçekleştirebileceksiniz. Ayrıca yogada nefes almak, kardiyovasküler egzersizler yaparken daha fazla dayanıklılığa sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Vücudunuz daha enerji dolu olacağı için egzersiz yaparken daha az fiziksel yorgunluk hissedeceksiniz.

Okumaktan keyif alacağınızı düşünüyoruz: Kilo Vermek İçin Ne Sıklıkta Yoga Yapmak Gerekir?

Yoga yapmaya başladığınızda muhtemelen kilo vereceksiniz

Düzenli olarak yoga yapmaya başladığınızda muhtemelen kilo vereceksiniz.

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp dergisi tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, vücudun kalori harcamasına katkıda bulunan sürekli bir fiziksel aktivite aşamasında tutulduğu için yoga vücut ağırlığını kaybetmeye yardımcı olur.

Ayrıca araştırma, yoganın rahatlama ve iyi beslenme gibi diğer sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını destekleyen bir aktivite olduğunu vurguluyor. Tüm bunlar sayesinde vücudunuzdaki değişiklikler fark edilir olacak ve daha fazla canlılık ve daha sağlıklı olmanın keyfini çıkaracaksınız.

Bununla birlikte, fiziksel aktiviteye her zaman dengeli bir diyetle eşlik etmeyi unutmayın.

Yoga yapmaya başlarsanız, daha iyi bir sağlığın tadını çıkarırsınız

Yogada beden, zihinle dengede tutulması gereken bir tapınaktır. Bu nedenle, bu disiplinin temelleri, ona günlük olarak zaman ayırmanız gerektiğini gösterir.

Bedeninizde birden fazla şekilde yoga yapmanın faydalarını fark edeceksiniz. Enerjinizi pratiğinize odaklayın ve her derste ilerlemenizi fark edeceksiniz. Yoga ile bedeninizi ve ruhunuzu güçlendirin! İlginizi çekebilir ...

Yoga Pozları ile Karın Kaslarınızı Çalıştırın
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yoga Pozları ile Karın Kaslarınızı Çalıştırın

Karın kaslarınızı çalıştırmak için farklı yoga pozları yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Yoga düzenli olarak birçok kas grubunu çalıştırır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.