Yüz İnceltmek için 8 Etkili Yol: Keşfedin

Yüzünüzü şekillendirmek için evde yapabileceğiniz bazı etkili egzersizler vardır.
Yüz İnceltmek için 8 Etkili Yol: Keşfedin
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Yüz hatlarınızı keskinleştirmek ister misiniz? Aslında, yüz inceltmek bazı egzersizlerle mümkün olan bir şeydir. Bunu yapmak için, sizinle bugün paylaşacağımız sekiz egzersizi uygulamanız gerekiyor. Evde kolayca yapabileceğiniz egzersizlerin ayrıntılarını bugünkü yazımızda vereceğiz. Deneyin ve gözlemleyin. Farkı göreceksiniz!

1. Kaslarınızı ısıtın

Yüzünüzdeki kasları ısıtın. Bu sayede boş yere çaba sarf etmekten kaçınmış olacaksınız.

  • Mümkün olduğunca sırtınız dik bir şekilde oturmanız gerekir.
  • Şimdi, yavaş yavaş “a”, “e”, “i”, “o”, “u” seslerini telaffuz etmeye çalışın.
  • Yüzünüzdeki kasların ısındığını hissedene kadar bunu tekrar edin.

2. Çenenizi kaldırın

Yüz inceltmek için sıradaki adımda çenenizi mümkün olduğunca kaldırın. Bu egzersizin verimli olması için, bir sandalyeye oturmanız ve başınızı geriye doğru eğmeniz gerekecektir. 

Dudaklarınızı mümkün olduğunca ileri doğru uzatmaya çalışın ve bu pozisyonda 5 ila 10 saniye arasında bekleyin. Kaslarınızı biraz rahatlatın ve bu egzersizi iki ila üç kez tekrarlayın.

3. Bu pozisyonda durun

10 ila 15 saniye boyunca aşağıdaki pozisyonda durun. Bu egzersizde ilk yapacağınız şey kollarınızı kendinize sarmak olacaktır. Ardından, boynunuzu yukarı doğru uzatmaya başlayın. Bu sırada sırtınızın dik olduğundan emin olun.

Yorulduğunuzu hissettiğinizde, derin bir nefes alıp 10 veya 15’e kadar sayın. Son olarak, başlangıç konumuna geri dönün. Bu basit ama etkili yöntem sayesinde ciltteki sarkmalarla mücadele edebilirsiniz. Bu egzersizi yaparken başınızı düz tutmaya özen gösterin.

Dudaklarınızın kenarlarını aşağıya doğru gerdirin ve 5 saniye boyunca bu pozisyonda bekleyin.Başlangıç konumunuza geri dönün. Kaslarınızın yorulduğunu hissedene kadar bu egzersizi 5 kez tekrarlayın.

4. Sandalyeye oturun

boynunu tutan kadın

Dördüncü egzersiz bir sandalyede otururken yapılmalıdır. Sırtınızın dik olmasına özen gösterin ve dudaklarınızla bir kalem tutmaya çalışın. Bütün bunları kafanızı hareket ettirmeden yapın. Ardından, kurşun bir kalem kullanarak havaya adınızı yazmaya çalışın ya da en azından birkaç harf yazın. Biraz dinlenin ve egzersizi tekrarlayın.

5. Boyun kaslarınızı çalıştırın

Bu egzersiz boynun kaslarınız için harikadır. Uygulandığında, yüz hatlarınızı keskinleştirmenize ve yüzünüzü inceltmenize yardımcı olur. Bunu yapmak için başınızı sağa doğru eğin ve kulağınızla omzunuza dokunmaya çalışıyormuş gibi hareket edin.

Aynı zamanda, başınızın hareketini engellemeye çalışıyormuşsunuz gibi sağ elinizle sol şakağınıza küçük bir baskı uygulayın. Bu pozisyonda 10 saniye bekleyin ve diğer taraf için de tekrarlayın.

6. Dudaklar ve yanaklar

dudaklarına dokunan kadın

Bu egzersize başlamak için öncelikle derin bir nefes almanız gerekir. Ardından, dudaklarınızı sıkın ve yanaklarınızı şişirin. Kulaklarınızı ve yanaklarınızı kaplayacak şekilde ellerinizi yüzünüzün kenarlarına koyun. Ardından, yüz kaslarınızı gergin hale getirmek için yanaklarınıza bir miktar baskı uygulayın.

5 ila 6 saniye bu pozisyonda kalmaya çalışın. Ardından yüzünüzü rahat bırakıp dinlenin. Bu egzersizi 5 ya da 6 kez daha tekrarlayın.

Bu yazımıza da bir göz atın: Yüzünüz için Detoks Tarifleri

7. Ağız

Bir sonraki egzersiz için ağzınızı kapatın ve dudaklarınızı dişlerine karşı bastırın. Alt çenenizi öne doğru hafifçe hareket ettirmeyi deneyin. İşaret parmağınızı çenenizin üzerine yerleştirin ve parmağınızdan uygulanan dirence karşı koymaya çalışın. 

Yüz kaslarınızı kullanarak çenenize baskı uygulayın. Kaslarınızı rahatlatın ve gerginleştirin. 10 kez tekrar edin.

8. Çene

yanaklarına dokunan kadın

Yüz inceltmek için en önemli egzersizlerden biridir. Bu sekiz egzersiz arasından sonuncusu ve en zor olanıdır. Dilinizin ve çenenizin altındaki kasları güçlendirmek için idealdir. Bunu yapmak için, iki elinizi yumruk şeklinde çenenizin altına koyun. Dilinizi üst damağınıza doğru kaldırın.

Dilinize karşı direnç uygulayarak yumruklarınızı yukarıya doğru bastırın. Bu baskıyı 30 saniye sürdürün. Ardından, kaslarınızı 5 saniye dinlendirin ve bunu 10 kez tekrarlayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.