B6 Vitamininin Faydaları

B6 vitamini eksikliği, anemi ve cilt bozuklukları gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Peki bu vitamin neden bu kadar önemli? Avantajları nelerdir? Bu yazıda size her şeyi anlatıyoruz!
B6 Vitamininin Faydaları
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

B6 vitamini suda çözünür vitamin grubuna aittir. Bu nedenle, suda çözünen ve vücutta depolanamayan bir vitamindir. Vücut fazla B6’yı idrar yoluyla atar ve beslenmenizde düzenli olarak tüketmeniz gerekir.

Et ve balıkta bu vitamini doğal olarak bulabilirsiniz. Ayrıca, patates ve belirli meyveler gibi nişastalı yiyecekler de B6 içerir. Bununla birlikte, diyet takviyelerinde piridoksin formunda bulunan bir vitamindir.

Bu vitaminin eksikliği anemiye, kaşıntılı döküntülere, dudakların pul pul olmasına, ağız köşelerinde çatlaklar çıkmasına ve dil şişmesine neden olur. Ek olarak, eksikliği depresyon, kafa karışıklığı ve yetersiz bağışıklık sistemi ile ilgili olabilir.

B6 vitamininin vücuttaki fonksiyonları

B6 vitamini kapsülleri
B6 vitamini hastalıkların önlenmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca, bilişsel sağlığı korumak da çok önemlidir.

Bu vitaminin önerilen dozlar halinde tüketilmesinin vücutta olumlu etkilere neden olduğunu destekleyici kanıtlar bulunmaktadır. Aşağıda, en önemli faydalarından bahsedeceğiz:

 • B vitaminleri homosistein düzeylerini düşürerek kalp hastalığı riskini azaltabilir. Bununla birlikte, son çalışmalara göre, bu vitaminle takviye, eğer diyet alımı doğruysa hastalık riskini azaltmaz.
 • Öte yandan, B6 seviyeleri düşük olan insanlar sindirim sistemi ile ilişkili bazı kanserler için yüksek risk altında olabilir. Bir örnek, Dünya Gastroenteroloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada yer alan kolorektal kanserdir.
 • Ayrıca, kanında sağlıklı B6 seviyelerine sahip bireylerin daha iyi bir hafızaya sahip olduğu gösterilmiştir. Bununla birlikte, takviye demans hastalarında bilişsel işlevi iyileştirmek için etkili görülmemektedir.
 • Ayrıca uzmanlar, adet öncesi sendromda B6 vitamininin olası bir etkisi olduğunu düşünüyor. Bazı makaleler, bu vitaminle takviyenin adet öncesi sendromun semptomlarını azaltabileceğini, böylece ruh hali değişimlerini, sinirlilik ve konsantrasyon eksikliğini azaltabileceğini önermektedir.
 • Erken hamilelik sırasında bulantı ve kusmayı azaltmak için bu vitamini tıbbi gözetim altında tüketmeniz önerilir.

Ayrıca şunu da okumalısınız: Avitaminoz: Vitamin Eksikliği

B6 vitamini doz aşımı

Genel olarak, aşırı dozda B6 vitamininin zehirlenmeye yol açması çok düşük bir ihtimaldir. Suda çözünebildiği ve idrarla atıldığı için, diyet takviyelerinin yokluğunda vücutta yüksek konsantrasyonlara ulaşması zordur. Bununla birlikte, kontrolsüz bir biçimde takviye almak gerçekten de bu duruma yol açabilir.

Bu, sinir sistemine zarar verebilen ve vücut hareketlerini kontrol etmeyi zorlaştıran önemli bir sağlık sorunudur. Ayrıca, cilt reaksiyonlarına, güneş ışığına karşı aşırı duyarlılığıa, mide bulantısına ve mide ekşimesine de neden olabilir. Bu nedenle, bu takviyeyi sadece bir tıp uzmanının gözetimi altında almak çok önemlidir.

İlaç etkileşimleri

Bu vitamini içeren takviyeler bazı ilaçlarla etkileşime girebilir:

 • Tüberkülozu tedavi etmek için kullanılan sikloserin gibi bazı antibiyotiklerle etkileşime girebilirler. Bu etkileşim nöbetleri kötüleştirebilir ve sinir hücrelerine zarar verebilir.
 • Epilepsiyi tedavi etmek için tasarlanmış ilaçlar bu vitaminin seviyelerini düşürebilir.
 • Astımı tedavi etmek için teofilin alınması da B6 seviyelerini azaltabilir ve nöbetlere neden olabilir.

Bedensel B6 vitamini ihtiyaçları

B6 vitamini içeren gıdalar
Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu B6 vitaminini sağlıklı ve dengeli bir diyetle alabilirsiniz. Bununla birlikte, bazı durumlarda, takviyeye başvurmanız önerilir.

Normal durumlarda Dünya Sağlık Örgütü’nün B6 vitamini alımıyla ilgili önerileri konu dışında tutulursa, bazı durumlarda aşırı talep oluşabilir. Örneğin, bu vitamin protein parçalanmasında rol oynadığı için yüksek proteinli diyetler yapan insanlarda bu gerçekleşebilir. Dahası, kontrolsüz bir glukoz eğrisinden muzdarip olduğunuz durumlarda daha fazla B6 vitamini tüketmek önemli olabilir. Son olarak, anemi durumunda bu mikrobesin alımını gözlemlemek gerekir.

Bununla birlikte, bu vitaminle ilgili son çalışmaların B6’nın antioksidan rolünü ve karmaşık hastalıklarla ilişkisini sorguladığını da belirtmemiz gerekir. Günümüzde, uzmanlar bu vitaminin hem eksikliğinin hem de fazlalığının olumsuz sonuçlara yol açabileceğine inanıyorlar. Bununla birlikte, bunu doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Sonuç

B6 vitamini vücutta farklı işlevlere sahiptir. Normal şartlar altında, beslenmeniz yoluyla ihtiyacınız olan miktarı alabilirsiniz. Bununla birlikte, bir açığı telafi etmek veya hastalığı önlemek için takviyenin gerekli olduğu durumlar olabilir.

Yine de, multivitaminleri yanlış şekilde kullanmamak önemlidir. Bu nedenle, tüketmeden önce doktorunuza veya beslenme uzmanınıza danışmalısınız. Bulantı gibi herhangi bir yan etki yaşarsanız, uzmanlar ürünün alımını askıya almanızı önerir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Stover PJ, Field MS. Vitamin B-6. Adv Nutr. 2015;6(1):132–133. Published 2015 Jan 15. doi:10.3945/an.113.005207
 • Sato K., Why is vitamin B6 effective in alleviating the symptoms of autism? Med Hypotheses, 2018. 115: 103-106.
 • Bird RP., The emerging role of vitamin B6 in inflammation and carcinogénesis. Adv Food Nutr Res, 2018. 83: 151-194.
 • Zhang XH, Ma J, Smith-Warner SA, Lee JE, Giovannucci E. Vitamin B6 and colorectal cancer: current evidence and future directions. World J Gastroenterol. 2013;19(7):1005–1010. doi:10.3748/wjg.v19.i7.1005

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.