Bel Ağrısını Rahatlatmak İçin Dört Doğal Yöntem

Bel ağrısını rahatlatmak için farklı metodları bir arada uygulamalısınız. Böylelikle yararı artırıp iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.
Bel Ağrısını Rahatlatmak İçin Dört Doğal Yöntem

Tarafından yazılmıştır Ivan Aranaga Amengual

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bel ağrısı yetişkinlerde çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Bu ağrı tüm sırtınıza vurabilir ve ağrı gitgide yoğunlaşabilir. Tabii bel ağrısı bunun yanı sıra gündelik hayatımızda en çok soruna neden olan şeylerden biridir ve bel ağrısını rahatlatmak için neler yapmamız gerektiğini bilmeliyiz. Yetişkinlerin %80’inin hayatlarında en az bir kez bel ağrısı çektiği biliniyor ve bel ağrısını rahatlatmak için de farklı yöntemler arıyorlar.

Amerikan Kayropraktik Birliği bel ağrısının dünya çapındaki temel sakatlık nedenlerinden biri olduğunu belirtiyor. Bu birliğin sunduğu istatistiklere göre Amerika’daki çalışan nüfusun yarısından fazlası bir çalışma yılının ardından sırt şikayetlerinde bulunmaya başlıyor. Bundan ötürü de insanlar sürekli bel ağrısını rahatlatmak için çeşitli yöntemler arıyor ve doğal ilaçlara başvuruyorlar.

Bel Ağrısının Temel Nedenleri

Bel ağrısını rahatlatmanın yolları
Hareketsiz bir yaşam tarzı bel ağrısının en büyük nedenlerinden biridir.

Belimiz vücudumuzun üst kısmını taşıdığı için çok gergin olabilir. Vücudumuzun üst kısmının ağırlığı omurga ve omurgadaki kümelenmiş omur ve diskler tarafından desteklenir. Bu diskler şok emici göre görerek omurga kemiklerinin diğer kemiklere değmesini engeller. Fakat insanlar yaşlandıkça yıprandıkları için sakatlıklara açık bir hale gelirler.

Bu yıpranma çok fazla çalışma ya da hareketsizlikten kaynaklanır. Bu da geçici ağrı ya da tutulma veya kişilerin günlük yaşamını ve sağlığını etkileyen kronik ağrılara neden olur.

Bel zamanla en çok hasar gören kısımlardan biridir ve bunun farklı nedenleri olabilir:

  • Çok fazla fiziksel efor gerektiren aktivitelerde bulunan, rahatsız hareketler yapan ve kötü bir duruşa sahip kişiler bel ağrısı çekebilirler.
  • Uzun süre hareket etmeden oturmak bel ağrısına yol açabilir.

Bel Ağrısını Rahatlatmanın Doğal Yolları

Gerçek sorunun ne olduğunu öğrenmek için bir doktora başvurmanız gerekir. Fakat gelişmiş teknik ve teknolojilere rağmen bel ağrısının temel nedenini bulmak pek de kolay olmayabilir. Fakat gerekli tedavinin ne olduğunu öğrenmek adına bir doktora gitmek şarttır. Tabii günlük işlerinizin aksamaması için bel ağrısını rahatlatmak adına deneyebileceğiniz bazı doğal yöntemler de bulunmaktadır.

Bunları denerken uygun teşhis için bir doktora danışmanız gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın. Demek istediğimiz, bu yöntemler tedavi amaçlı değil ağrıyı azaltma amaçlı önerilerdir.

1. Soğuk ve Sıcak

Etkili doğal yöntemlerden biri soğuk ve sıcak uygulamaktır. Isı değişimi zedelenme ya da fiziksel yorgunluktan kaynaklı olumsuz etkilen bölgede kan akışının hızlandırılarak enflamasyonun azalmasına yardımcı olur. Uzun süre yanlış bir şekilde durmaktan kaynaklı ağrılarda dahi bu yöntem iyi gelecektir.

  • Enflamasyonu azaltmak için soğuk su torbalarını, buz torbalarını ya da jel torbalarını havluya sararak doğrudan ağrıyan bölgeye yerleştirebilirsiniz.
  • Ardından kan dolaşımını hızlandırmak için sıcak su torbası kullanabilir ya da sıcak bir banyo yapabilirsiniz. Bu sayede kasları rahatlatıp rahatsızlık hissini azaltabilirsiniz.

2. Sarımsak Bel Ağrısını Rahatlatmak İçin Kullanılabilir

Bel ağrısı için sarımsak
Sarımsağın ne kadar faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz. Sarımsak antienflamatuvar özellikleri sayesinde bel ağrısına da iyi gelecektir.

Sarımsak bel ağrısını rahatlatmak için etkili bir seçenek olabilir. Bunun nedeni içeriğinde antienflamatuvar özelliklere sahip allisin bulundurmasıdır. Çiğ sarımsak yemek bel ağrısını hafifletmenin en kolay yollarından biridir. Bunun yanı sıra bu ağrı kesici gıdayı bölgesel olarak da uygulayabilirsiniz. Bunun için sarımsak yağına ihtiyacınız olacaktır.

Malzemeler

  • 10 diş sarımsak
  • 4 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı

  • Yağı tavada ısıtın ve sarımsakları ekleyin. Kızarana dek kısık ateşte pişirin.
  • Ardından süzün ve yağı cam bir kavanoza alın.
  • Bunun soğuk versiyonunu da hazırlayabilirsiniz: Sarımsakları yağın içine atın ve 5-10 gün bekletin.

3. Fiziksel Aktivite

Kas ağrısını ve bel ağrısını rahatlatmak için egzersiz yapmak harika bir seçenektir. Hafif esneme hareketleri, yüzme ya da yürüyüş içeren bir fitness planı yaparak işe başlayabilirsiniz. Bu egzersizler tutukluğa çok iyi gelecektir.

Hareketsiz bir yaşam bel kaslarını olumsuz yönde etkiler. Bundan ötürü de egzersiz yaptığınızda kaslarınızı güçlendirmiş ve sakatlanmaların önüne geçmiş olursunuz. Kaslarınız güçlendikçe rahatsızlıklarınız azalacaktır.

4. Bel Ağrısını Rahatlatmak İçin İyi Uyumak

Mutlu bir şekilde uyuyan kadın
İyi uyumak bel kısmının düzelmesine yardımcı olur. İyi bir uyku pek çok sağlık probleminin çözümüdür.

Endorfin biz uyurken salgılanan bir hormondur ve bu hormon ağrı kesiciler kadar etkili olabilir. Vücut endorfin salgıladığında beyindeki ağrı sinyallerinde düşüş görülür. Dinlenebildiğiniz bir uyku bel ağrısıyla da ilişkili olabilecek anksiyeteyi, stresi ve depresyonu azaltır. Hatta bel ağrısı çeken insanların genellikle uyku bozuklukları da vardır.

Kötü uyumak bel ağrınızı kötüleştirebilir. Bunun için sağlığınız için kısır döngüye dönüşebilecek bu durumun önüne geçmeniz gerekir. Her halükarda tıbbi anlamda profesyonel bir yardım almanız son derece önemli olacaktır.

Umuyoruz ki bu yazımız sizler için yararlı olmuştur!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.