Bu Besinlerle Karın Bölgesindeki Yağlardan Kurtulun

Karın bölgesindeki yağları yakmak pek kolay değildir, sağlıklı beslenip egzersiz yapsanız bile mümkün olmayabilir. Neyse ki size yardımcı olabilecek bazı besinler var.
Bu Besinlerle Karın Bölgesindeki Yağlardan Kurtulun
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Hepimiz düz bir karın istesek de her zaman düzgün beslenmeyiz. Çoğu zaman karın yağlarımızdan kurtulamamamızın sebebi, düzgün beslenmeyi bile bilmiyor olmamızdır. Bu yüzden, bugünkü yazımızda karın bölgesindeki inatçı yağları yakmanıza yardımcı olacak bazı besinlerden bahsedeceğiz. Bu besinleri yiyerek kilo verme hayalinizi daha kolay gerçekleştirin ve karın bölgesindeki yağlardan kurtulun.

O kadar egzersiz yaptığınız ve sağlıklı bir beslenme uyguladığınız halde karın bölgesindeki yağlardan bir türlü kurtulamıyor musunuz? Pes etmeyin! Belki bu öneriler işinize yarar.

Obezite şu anda dünya çapında büyük bir problem

karın bölgesindeki yağlardan kurtulun
Obezite bugünlerde çok yaygın rastlanan bir problem. Aynı şekilde metabolizma hastalıklarında da geniş çaplı bir artış görülüyor.

Bugün, obezitede tarihin en büyük yükselişine şahit oluyoruz. Doktorlar ise sağlıklı yaşamın kaynağını besinlerde aramaya başladı. Ancak yediğiniz şeylerden oluştuğunuz fikri artık çok eskide kalan bir kavram.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, dünyada 1.9 milyardan fazla kişi kilolu kabul ediliyor. Şaşırtıcı bir şekilde, bunların 650 milyondan fazlası obez.

Bu sayılar oldukça endişelendirici; üstelik artık çocuklara da çok dikkat etmek gerekiyor. Çünkü WHO ve Imperial College London tarafından “The Lancet” dergisinde birkaç ay önce yayınlanan araştırmanın gösterdiği üzere, dünyada 124 milyon obez çocuk var.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Mutfağınızda Her Zaman Bulunan Yağ Yakan Baharatlar

Karın bölgesindeki yağlar ve bununla ilişkilendirilen hastalıklar

Karın bölgesindeki yağların bazı hastalıklara yakalanma ihtimalini arttırdığını gösteren araştırmalar var. Vücut yağlarımızın miktarı kadar bulunduğu bölge de önem taşıyor.

Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Genel Hastanesinin yaptığı bir araştırma, karın bölgesindeki fazla yağların tip 2 diyabete yakalanma riskiyle bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca bu araştırma, koroner kalp hastalığına yakalanmanın da daha kolay olduğunu gösteriyor.

Karın bölgesindeki fazla yağlar kadınlardan daha çok erkekleri etkileyen bir durum. Cornell Üniversitesindeki Üroloji Bölümünün yaptığı bir araştırmaya göre, prostat açısından zararlı ve ereksiyon bozukluğu ile doğrudan ilgili bir problem diyebiliriz.

Bu Besinlerle Karın Bölgesindeki Yağlardan Kurtulun

1. Somon

dilim somon
Bu balık türü kalbiniz için en sağlıklı ve karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için en etkili balık türlerinden biridir.

Somon, içeriğindeki yüksek biyolojik protein değeri açısından mutlaka tüketilmesi önerilen bir balıktır. Ayrıca, en iyi D vitamini kaynaklarından biridir. Columbia Üniversitesi Tıp Bölümündeki araştırmacıların bulgularına göre, obez insanlarda genellikle bu vitaminin eksikliğine rastlanır.

2. Brokoli

Bu turpgillere özgü sebze hafiftir, vitamin deposudur ve kilo vermede önemli rol oynayan bir mineral olan kalsiyum bakımından zengindir. En azından birtakım ABD üniversitelerinin ortaklaşa yaptığı bir inceleme sonucunda ortaya çıkan sonuç buna işaret ediyor. Bu araştırma, Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism (Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi) adında bir tıp dergisinde yayınlanmıştı.

3. Ceviz

Barselona Üniversitesi ise bir başka araştırmada, düzenli ve kararında ceviz tüketiminin karın bölgesindeki yağların erimesine yardımcı olduğu gözlemlemiş. İşin sırrı, ceviz tüketiminin ruh halini iyileştiren ve tokluk hissini tetikleyen bir hormon olan serotonini salgılatmasında.

4. Muz ile karın bölgesindeki yağlardan kurtulun

muz soyan kadın
Muz şeker içerdiği için ağızda tatlı bir tat bırakır. Ayrıca en iyi potasyum kaynaklarından biridir.

İnsanlar yüksek oranda karbonhidrat içerdiği için muzdan uzak durulması gerektiğini söylese de, düz bir karın istiyorsanız yemeniz gereken en iyi meyvelerden biridir. Bunun sebebi, sıvıların atılmasına yardımcı olan potasyum içermesidir.

5. Karpuz

Karpuz da potasyum bakımından zengin bir meyvedir. Bunun yanı sıra, Kentucky Üniversitesinin bir araştırmasına göre de kandaki kötü kolesterolü azaltarak yağ yakımına katkı sağlar.

6. Bitter Çikolata

%60 ve üstü kakao içeriğine sahip bitter çikolata, alt karın bölgesindeki enflamasyonu azaltmaya yardımcı antioksidanlarla doludur. Ayrıca tatlı krizini de bastırır.

7. Doğal Yoğurt

yoğurt ile karın bölgesindeki yağlardan kurtulun
Doğal yoğurdun faydalarıyla en sevdiğiniz meyveninkileri birleştirin ve harika bir atıştırmalık yapın.

Yağlı doğal yoğurt kilo kontrolü uygulanan diyetler için önerilen bir besindir. Ayrıca probiyotikler (bağırsaklarda bulunan bir mikrobiyota) bakımından zengin olduğu için bağırsak sağlığına da iyi gelir. Viyana Üniversitesinin ulaştığı bulgulara göre; kişinin bağırsaklarındaki probiyotikler dengeliyse, karın yağlarını eritmek daha kolaydır.

Buna ek olarak, yoğurdunuzu kırmızı meyvelerle ya da diüretik etkisi olan herhangi bir meyve ile beraber tüketirseniz etkisini arttırmış olursunuz.

Genel olarak sağlıklı beslenin ve egzersiz yapın

Bu besinleri daha çok tüketirken, diğer yandan da trans yağ ve şeker tüketimini azaltmalısınız. Amerikan Kalp Derneğinin (American Heart Association) de tavsiye ettiği gibi, aktif kalmalı ve günde en az 15 dakika aerobik ve güç egzersizleri yapmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Lee, R. K., Chung, D. , Chughtai, B. , Te, A. E. and Kaplan, S. A. (2012), Central obesity as measured by waist circumference is predictive of severity of lower urinary tract symptoms. BJU International, 110: 540-545.
  • Journal of Proteome Research. Benefits of nut consumption for people with abdominal obesity, high blood sugar, high blood pressure. ACS News Service Weekly PressPac: November 02, 2011
  • Carrelli, A., Bucovsky, M., Horst, R., Cremers, S., Zhang, C., Bessler, M., Schrope, B., Evanko, J., Blanco, J., Silverberg, S. J., … Stein, E. M. (2016). Vitamin D Storage in Adipose Tissue of Obese and Normal Weight Women. Journal of bone and mineral research : the official journal of the American Society for Bone and Mineral Research, 32(2), 237-242.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.