Bu Doğal İçecekle Böbrek Sağlığınızı İyileştirin

Böbreklerinizi temizlemek ve düzgün çalıştıklarından emin olmak için daha fazla sıvı tüketerek onları olumsuz etkileyen toksinlerin atılmasını sağlamalısınız.
Bu Doğal İçecekle Böbrek Sağlığınızı İyileştirin

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Böbrek, kan dolaşımından toksinleri filtrelemek ve idrar yoluyla vücuttan atmakla yükümlü olan organdır. Bu sağlıklı haldeyken doğal olarak gerçekleşir ama bazen böbrekler aşırı yüklenir ve görevlerini yerine getirmekte zorlanırlar.

Sorun, vücudun, zamanla böbreklerin sağlığını doğrudan etkileyecek, hasara neden olan artıkları tutmasıdır. Aslında bunlar, böbrek yetmezliği ve böbrek taşı hastalığı gibi kompleks hastalıklara neden olurlar. Daha da kötüsü, ciddi durumlarda kalp ve karaciğer gibi diğer organların sağlığı da tehdit altına girer.

İyi haber ise; onların iyi işlemeye devam etmelerini sağlamak ve toksinlerden arındırmak için çeşitli içeceklerin olmasıdır. Bunların arasında, birkaç basit adımı izleyerek evde hazırlanabilecek, antioksidan ve idrar söktürücü özellikleri olan bir içecek var.

Denemek ister misiniz?

Böbrekleri temizlemek ve böbrek taşlarını eritmek için sitrik içecek

Böbrek temizliği ve böbrek taşlarını önlemeye yönelik bu doğal içecek, limon, misket limonu ve portakaldan oluşur. Fito besinler ve antioksidanlar açısından zengin olan bu içeceği günde birkaç kez içerseniz, organ fonksiyonlarınızı artıracaktır.

Sıvı tüketimi böbreğin detoksu için en doğru yöntemdir ve bu yüzden, sizlere sunduğumuz bu içecek de çok sağlıklı bir seçenektir. Kalorisi düşüktür, yüksek miktarda C vitamini, mineral ve diyetetik lifler içerir. Aynı zamanda, idrar söktürücü özellikleri, böbrek taşlarını oluşturan sıvıların ve maddelerin yok edilmesini teşvik eder.

Limon, misket limonu ve portakalın ana bileşenleri arasında sitrik ve fosforik asitler vardır. Bu maddeler idrarda asiditeye neden olur ve böbrek taşlarının önlenmesinde önemli rol oynarlar. Bunların en önemli özelliklerinden biri de bağışıklık sistemini güçlendirmeleri, idrar yolu enfeksiyonlarını ve bununla bağlantılı hastalıkları azaltmalarıdır.

Bu içeceği nasıl hazırlayabilirim?

Bu içeceği evde hazırlayarak, sağlığınızı iyileştirebilir ve aynı zamanda sindirim sistemi ile karaciğerinizi de temizleyebilirsiniz. Sade su içmek istemeyenler için harika bir alternatiftir çünkü turunçgiller suya çok lezzetli bir tat katar. Ayrıca vücudu nemlendirmek, kilo vermek ve cilt sağlığını güçlendirmek için birebirdir.

Malzemeler

 • 5 bardak su (1,25 litre)
 • 1 limon
 • misket limonu
 • 1 portakal
 • 10 nane yaprağı
 • 1 yemek kaşığı sirke ya da karbonat (10 g)

Hazırlanışı

 • Sirke ya da karbonatı suyla karıştırın ve bu karışımla meyvelerin kabuklarını yıkayın.
 • Limon, misket limonu ve portakalı dilimleyin.
 • Meyveleri bir sürahiye koyun ve 5 bardak su ile naneleri ekleyin.
 • En az iki saat, tercihen gece boyunca bekletin.
 • Bir sonraki gün kahvaltıdan önce bir bardak için. Sonra günde iki üç bardak daha için.
 • Bir hafta bu temizleyici tedaviyi uygulayın, sonra iki hafta ara verin.

Bu yazımıza da bir göz atın: Böbrek Taşlarına İşaret Eden 8 Belirti

Unutmayın!

su

Bu içecek sağlıklı böbrekler için büyük bir yardımcı olsa da, etkilerinin diğer yaşam tercihlerimize bağlı olduğunu unutmamalıyız. Beslenmenizi geliştirmeli ve kahve, gazlı içecekler, kuru meyveler ve kakao gibi oksalat açısından zengin gıdaların tüketimini azaltmalısınız.

Ayrıca, sadece böbrek taşlarını önlemek için değil, tüm idrar yollarını korumak için C vitamini alımı çok önemlidir.   Yaban mersini de, vitamin ve minerallerin yanı sıra yüksek antioksidan içeriğine sahip olduğu için diyete dahil edilebilecek iyi bir seçenektir.

Günde 8 bardak su için. Eğer sade su içmek istemiyorsanız, içine meyve katabilirsiniz.  Böbreklerinizde bir hastalık varsa veya özel bir ilaç kullanıyorsanız, bu içeceği almadan önce doktorunuza danışmanız çok önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.