Hindistan Cevizi Sütünde Lezzetli Karides Tarifi

Hindistan cevizi sütünde karides tarifinin hazırlanması kolaydır ve mükemmel besleyici özelliklere sahiptir. Burada nasıl yapılacağını öğrenin!
Hindistan Cevizi Sütünde Lezzetli Karides Tarifi
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Karidesler çok sağlıklı tariflerim bir parçasıdır. Aslında, vücudun düzgün işleyişini sağlamaya yardımcı olan çok sayıda temel besin maddesine sahiptirler. Ayrıca, onlarla çok sayıda lezzetli tarif hazırlanabilir. Bu nedenle size hindistan cevizi sütünde karides tarifini göstereceğiz.

Başlamadan önce , diyetinize deniz ürünleri dahil etmenin çok önemli olduğunu vurgulamalıyız. Bu gıdalar, daha düşük enerji içeriğine sahip olmakla birlikte et ile aynı kalitede protein sağlarlar.

Karidesin sağlığa faydaları

İlk olarak, karidesin temel sağlık yararlarından bahsetmek istiyoruz. Bunları deneyimlemek için bu yiyecekleri çeşitli ve dengeli bir diyet bağlamında dahil etmek gerektiğini unutmayın.

Karidesler kas kütlesi oluşturmanıza yardımcı olabilir

Kas kütlesi oluşturmak için yeterli protein alımını sağlamak önemlidir. Diyetinizdeki proteinin yarısı yüksek biyolojik değere sahip olmalıdır, çünkü bu protein türü tüm gerekli amino asitleri içerir. Aslında karideslerde bulunan protein bu gereksinimleri karşılar.

Çok fazla fiziksel aktivite yaptığınızda günlük protein ihtiyacınızın arttığı da unutulmamalıdır. Bu, Uluslararası Spor Beslenme Derneği dergisinde yayınlanan araştırma ile kanıtlanmıştır . Bu, kaslarınızın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.

Karides tiroid problemlerini önlemeye yardımcı olabilir

İyot, tiroid bezinin düzgün çalışmasını sağlamada önemli bir unsurdur. Tiroid hormonlarının dönüşümünde rol oynar.

Bu nedenle, alımınız yeterli değilse, metabolizmanızda rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Biological Trace Element Research’te yayınlanan bir çalışmada belirtildiği gibi, demirle birlikte tiroid bezi üzerinde en etkili mineraldir.

Gereksinimleri karşılamanın en iyi yolu, daha yüksek oranda deniz ürünleri ile birlikte iyotlu tuz tüketmektir.

doktor masası
Deniz ürünleri, tiroidin protein sentezini uyarmak için yeterli miktarda iyot sağlar.

Karidesin enerjisi düşüktür

Karidesin besin yoğunluğu yüksektir, ancak aslında çok fazla kalori içermezler. Bu nedenle, kilo vermek için düşük kalorili bir diyet içeriğine dahil etmek uygunudur.

Bununla birlikte, bu tür bir diyetin başarısının anahtarlarından biri olarak tok hissetmenize yardımcı olabileceği akılda tutulmalıdır. Aslında The British Journal of Nutrition’da yayınlanan bir araştırmaya göre protein bu hissi yaratan bir besindir .

Hindistan cevizi sütünde karides için malzemeler

Hindistan cevizi sütü tarifinde lezzetli karidesler hazırlamak için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

 • 12 büyük karides
 • 1 su bardağı küp küp doğranmış kabak
 • 2 su bardağı hindistan cevizi sütü
 • 1/2 su bardağı kiraz domates, ikiye kesilmiş
 • 1.5 su bardağı jülyen doğranmış kırmızı soğan
 • 1/4 su bardağı kişniş
 • 1/2 su bardağı dilimlenmiş kırmızı biber
 • 1 yemek kaşığı sirke
 • 2 yemek kaşığı yağ
 • 1 tutam karabiber ve tuz
 • 1 yemek kaşığı pul biber

Bu tarifin tadını sonuna kadar çıkarmak için karideslerin kalitesinin optimal olması önemlidir. Onları taze ve hatırı sayılır büyüklükte satın almanızı öneririz.

Hindistan cevizi sütündeki karidesler: Adım adım talimatlar

 1. Karidesleri kızartarak başlayın. Bunu yapmak için, onları çok önceden ısıtılmış bir ızgaraya koyun ve üstüne tuz, karabiber ve kırmızı biber ekleyin. Pişirme yaklaşık 3 dakika sürmelidir. Daha sonra onları çıkarın ve bir kenara koyun.
 2. Aynı zamanda sızma zeytinyağı ile soğanı altın sarısı olana kadar soteleyin.
 3. Bu noktada hindistancevizi sütünü balkabağıyla birlikte ekleyin. Karışımın azalmasını bekleyin. İşlem birkaç dakika sürebilir.
 4. Sonra başka bir kaseye kişniş, kırmızı soğan ve biberi koyun. Malzemeleri iyice karıştırın. Ardından sıvı yağ, sirke, tuz ve karabiber ekleyin.
 5. Buradan sadece domatesleri tencereye eklemeniz yeterli. Tatların bütünleşmesi için birkaç dakika bekleyin.
 6. Son olarak, sunumu detaylandırmaya devam edin. Hindistan cevizi sütünü kabak ve soğanla birlikte bir kaseye koyun. Karidesleri ve salatayı üzerine eşlik edecek şekilde yerleştirin.
çim çim karidesler tezgahta
Karideslerin biyolojik değeri yüksek proteinleri vardır, kalorileri düşüktür ve mineraller açısından zengindir. Diyetinize düzenli olarak harika bir katkı sağlarlar.

Hindistan cevizi sütünde karides hazırlayın

Genel olarak, hindistan cevizi sütünde karides hazırlamak kolaydır. Normal bir beslenme düzenine dahil edilebilecek çok lezzetli ve besleyici bir tarif.

Bununla birlikte, temel besin eksikliğini önlemek için diyetinizde belirli bir çeşitlilik olduğundan emin olmak önemlidir. Öte yandan, fiziksel egzersiz ve iyi dinlenme gibi sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları her zaman tavsiye edilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Jäger, R., Kerksick, C. M., Campbell, B. I., Cribb, P. J., Wells, S. D., Skwiat, T. M., Purpura, M., Ziegenfuss, T. N., Ferrando, A. A., Arent, S. M., Smith-Ryan, A. E., Stout, J. R., Arciero, P. J., Ormsbee, M. J., Taylor, L. W., Wilborn, C. D., Kalman, D. S., Kreider, R. B., Willoughby, D. S., Hoffman, J. R., … Antonio, J. (2017). International Society of Sports Nutrition Position Stand: protein and exercise. Journal of the International Society of Sports Nutrition14, 20. https://doi.org/10.1186/s12970-017-0177-8
 • Luo, J., Hendryx, M., Dinh, P., & He, K. (2017). Association of Iodine and Iron with Thyroid Function. Biological trace element research179(1), 38–44. https://doi.org/10.1007/s12011-017-0954-x
 • Westerterp-Plantenga, M. S., Lemmens, S. G., & Westerterp, K. R. (2012). Dietary protein – its role in satiety, energetics, weight loss and health. The British journal of nutrition108 Suppl 2, S105–S112. https://doi.org/10.1017/S0007114512002589

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.