Karaciğer Sağlığınızı Korumak İçin 5 İpucu

Sağlıklı alışkanlıklar uygulamak, özellikle de beslenmeniz söz konusu olduğunda bunu yapmak, karaciğer sağlığınızı korumak açısından önemlidir. 5 önemli ipucu keşfetmek için bu yazımızı okuyun.
Karaciğer Sağlığınızı Korumak İçin 5 İpucu

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2021

Karaciğer sağlığınızı korumak hayati derecede önemlidir, çünkü bu organ pek çok farklı vücut fonksiyonuna müdahale eder. Bununla birlikte, günlük modern hayatımızın pek çok faktörü karaciğerimize zarar verebilir: gıda katkı maddeleri, toksik alışkanlıklar, kirlilik, stres vb.

Bu yazımızda, karaciğer sağlığınızı korumaya yönelik bazı ipuçlarını paylaşacağız. Bu şekilde daha iyi bir yaşam kalitesi elde edebilirsiniz. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Karaciğer Sağlığınızı Korumak Neden Önemlidir?

Karaciğer, 500’den fazla hayati fonksiyonda görev alır. Bunlar sadece bazılarıdır:

 • Makro besinleri (karbonhidratlar, lipitler ve proteinler) metabolize etmekten sorumludur.
 • Kan pıhtılaşmasının düzenlenmesi
 • Bağışıklık sistemini desteklemek
 • Bazı hormonların metabolizmasına müdahale etmek
 • Glikozun depolanması
 • Vücuttaki toksik maddeleri arındırmaktan sorumludur

Ne yazık ki, günümüzde hayatımızdaki birçok faktör karaciğer fonksiyonuna zarar verebilir. Bununla birlikte, kalıtsal sorunlar ve viral enfeksiyonlar da bunda rol oynar. Bu nedenle, hastalıkları önlemek için karaciğer sağlığınıza dikkat etmeniz her zaman önemlidir.

Karaciğer Sağlığınızı Korumak İçin 5 İpucu

1. Organik ve Katkı Maddesi İçermeyen Gıdalar

Çeşitli organik gıdalar.
Organik yiyecekler yemek, karaciğer sağlığınızı korumak için son derece önemlidir. Bu gıdalar içerdikleri vitaminler, mineraller ve antioksidan bileşikler sayesinde, karaciğer fonksiyonlarınıza yardımcı olmak açısından çok önemlidirler.

Gıda katkı maddeleri güvenli değildir. Koruyucu, mantar öldürücü, renklendirici ya da tatlandırıcı özelliklere sahip bu maddeler, diğerler şeylerin yanı sıra DNA’ya ve farklı organlara da zarar verir. Bunların arasında, vücuttan toksik maddelerin atılmasından sorumlu olan karaciğer öne çıkmaktadır.

Bu bölümde pestisitler içeren gıdalardan kaçınmanın önemini de vurgulamak istiyoruz. Bunu başarmanın tek yolu, güvendiğiniz ya da kendi kendinize yetiştirdiğiniz organik yiyecekleri yemektir.

Organik sebzeler açısından zengin bir beslenme düzeni, karaciğeri zehirlerden arındırmanın bir yoludur. Özellikle çiğ sebzeleri, turunçgilleri, kabuklu yemişleri ve tohum yağlarını beslenmenize eklemelisiniz.

2. Şekeri Azaltın

Obezite ve diyabet, son yıllarda önemli ölçüde artan iki hastalıktır. Aşırı yeme ve hareketsiz yaşam tarzı bunun iki temel faktörü olmasına rağmen, şeker tüketimi de önemli bir faktördür.

Şeker ve şeker içeren tüm ürünler (örneğin içecekler) karaciğer yağının birikmesini doğrudan etkiler. Bu, zamanla yağlı karaciğer hastalığına yol açabilir.

Bu nedenle beslenme düzeninizdeki şeker miktarını azaltmanız çok önemlidir. Şekeri stevia, Hindistan cevizi şekeri, ksilitol, panela ya da saf bal gibi diğer tatlandırıcılar ile değiştirebilirsiniz.

Bu yazımızı da okuyun: Şeker Tüketimi Nasıl Azaltılır

3. Deve Dikeni

Deve dikeni tohumları, karaciğer sağlığınızı korumak için çok faydalı bir bileşik olan silimarin içerir. Çalışmalar, farklı karaciğer hastalıklarının tedavisinde etkili olduğunu göstermektedir: siroz, yağlı karaciğer, insülin direnci vb.

Silimarin, yüksek antioksidan ve anti-enflamatuvar gücü ile dikkat çekmektedir. Diğer ilaçların aksine, bu, karaciğer rejenerasyonunu desteklediği için öne çıkmaktadır. Uzun süreli kullanılması siroz vakalarında ve hatta kanser hücresi metastazını önlemede etkili olabilir.

4. Karaciğer Sağlığınızı Korumak İçin Öfkenizi Kontrol Edin

Mutlu görünen bir kadın.
Öfke gibi duyguları yönetmeyi öğrenmek karaciğer sağlığınıza katkıda bulunabilir. Bunları görmezden gelirseniz, duygularınız refahınızı önemli ölçüde etkileyebilir.

Eski Çin tıbbına göre tüm organların duygular ile bir ilişkisi vardır. Beden ve zihin arasındaki bu bağlantı, bize herhangi bir tıbbi tedaviyi tamamlamak için farklı bir bakış açısı sağlar.

Karaciğer söz konusu olduğunda ise, bu organda herhangi bir değişiklik deneyimlediğinizde hakim olan duygu öfkedir. Başka bir deyişle, öfkeyle mücadele, diğer iyi alışkanlıkların yanı sıra karaciğer dengesizliklerini önlemenize de yardımcı olabilir.

Bu ilişkiyi ispatlayabilecek herhangi bir bilimsel çalışma olmasa da psikosomatik, duyguların sağlığımızı etkilediğini göstermektedir. Bu nedenle, her gün olumlu duygular geliştirmeye çalışmalısınız. Ayrıca, neşe ve dinginlikle yaşamanın ne zararı olabilir?

5. Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı

Sonuç olarak ve özet olarak, karaciğer sağlığınızı korumanın en iyi yolunu belirtmek istiyoruz: dengeli bir beslenme düzeni ve sağlıklı bir yaşam tarzı. Bu, tütün ve alkolden uzak durmayı, iyi bir gece uykusu almayı, yeterince su içmeyi ve neşe içinde yaşamayı içerir.

Günlük yaşamınızda önemli değişiklikler gerektirdiklerinden, bu ipuçlarını uygulamaya koymak kolay değildir. Ancak karaciğer sağlığınızı korumak daha iyi yaşamanıza yardımcı olacaktır ve bu da çok değerli bir çaba olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Sasaki, Y. F., Kawaguchi, S., Kamaya, A., Ohshita, M., Kabasawa, K., Iwama, K., … Tsuda, S. (2002). The comet assay with 8 mouse organs: Results with 39 currently used food additives. Mutation Research – Genetic Toxicology and Environmental Mutagenesis. https://doi.org/10.1016/S1383-5718(02)00128-6
 • Abdelmalek, M. F., & Day, C. (2015). Sugar sweetened beverages and fatty liver disease: Rising concern and call to action. Journal of Hepatology. https://doi.org/10.1016/j.jhep.2015.05.021
 • Guan, Y.-S., & He, Q. (2015). Plants Consumption and Liver Health. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2015/824185
 • Lee, Y.-S., Ryu, Y., Jung, W.-M., Kim, J., Lee, T., & Chae, Y. (2017). Understanding Mind-Body Interaction from the Perspective of East Asian Medicine. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2017/7618419
 • Feher, J., & Lengyel, G. (2011). Silymarin in the Prevention and Treatment of Liver Diseases and Primary Liver Cancer. Current Pharmaceutical Biotechnology. https://doi.org/10.2174/138920112798868818

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.