Kaizen Tekniği: Sonuç Almak İçin Bir Sistem

Kaizen tekniği, hayatınıza bir değişiklik getirmek ve bunu yaparken başarısız olmamak için en iyi tekniklerden biridir. Bu yazıda size her şeyi anlatacağız.
Kaizen Tekniği: Sonuç Almak İçin Bir Sistem
Montse Armero

Yazan ve doğrulayan psikolog Montse Armero.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Kaizen tekniği, İkinci Dünya Savaşından sonra iş dünyasında popüler hale gelen bir stratejidir. Aslında, o kadar başarılıydı ki, bugün bile birçok işletme okulu bunu öğretiyor çünkü üretkenlik seviyelerini önemli ölçüde artırıyor.

Ayrıca iş dünyasına da sızmış ve birçok insan bunu hayatlarının başka alanlarında da uygulamıştır. Kaizen tekniği sayesinde bu kişiler amaçlarına daha verimli bir şekilde ulaşmaya devam ederler.

Neden değişmekte bu kadar zorlanıyoruz?

İnsan olmanın yaşam deneyiminin bir parçası, değişiklikleri nasıl yaptığımızdır. Bu değişikliklere neden olabilecek birden fazla faktör vardır. Örneğin, yeni alışkanlıklar edinmek, diğerlerini ortadan kaldırmak, yeni projeler planlamak veya eski bir faslı kapatmak isteyebiliriz.

Buna rağmen, insanlar değişmekte gerçekten çok zorlanıyorlar. Bunun nedeni, beynimizin herhangi bir meydan okumanın belirli bir direnişi ve korkuyu tetikleyebileceği şekilde tasarlanmış olmasıdır.

Bazı insanların bu korkuyu coşkuya dönüştürdüğü ve zorluklarla karşılaştığında büyüyüp heyecanlandığı doğrudur, ancak bu yaygın bir özellik değildir. Aslında, zihinlerimizin değişiklikleri tembellik, erteleme ve birden fazla mazeret biçiminde sabote etmesi yaygındır.

düz devam eden oklar, geri dönen oklar
Değişiklikler hayatın önemli bir parçasıdır, ancak onlara direnme eğilimindeyiz.

Kaizen tekniği nelerden oluşur?

Kaizen tekniği başarılı bir şekilde değişmemize yardımcı olabilir. Stratejisini bir seferde çok küçük adımları tamamlamaya dayandırır. Belirli bir hedefe ulaşmak için uygulayabileceğiniz gibi, bir şekilde sürekli gelişmek için de kullanabilirsiniz.

Ana sloganı “Milyon kilometrelik bir yolculuk küçük bir adımla başlar,” şeklindedir. Ve bu başarının anahtarıdır. Bu sistemin kullandığı hedefler o kadar küçüktür ki başarısız olmak gerçekten zordur.

Yani, Kaizen tekniğinin yaptığı şey, başlamanızı sağlamaktır ve bu sırada harcadığınız çabanın farkına bile varmazsınız. Bu şekilde, değişimin neden olabileceği zihinsel direncin üstesinden gelmek çok daha kolay olur.

Kaizen tekniğini ne için kullanabilirsiniz?

Kaizen tekniğini birden fazla senaryoya uygulayabilirsiniz. Aslında, iyileştirebileceğiniz herhangi bir durum bu stratejiden fayda sağlayacaktır. Bu yöntemi kullanabileceğiniz bazı örneklere bir göz atalım:

  • Evinizi düzenlemek: Tüm yaşam alanına odaklanıp sonra sıkılmak yerine, sadece bir çekmeceye odaklanıp bunu beş dakikada düzenlemek iyi bir seçenek olabilir.
  • Aşırı işlenmiş gıdaları yemeyi bırakın: Bu iş çok karmaşık olabilir çünkü buna çok alışmışsınızdır.
  • Uyku alışkanlıklarınızı iyileştirmek: Söz konusu uyku alışkanlıklarınızı iyileştirmek olduğunda, her zamankinden bir dakika önce yatmaya çalışın.
  • Daha çok okuyun: Bu alışkanlığı hayatınıza dahil etmekte zorlanıyorsanız, günde sadece bir paragraf okumaktan faydalanabilirsiniz.
  • Antrenman yapın: Bu rutini oluşturmak için tüm antrenman kıyafetlerinizi giymek ve ardından sadece bir dakika egzersiz yapmak iyi bir fikirdir.

Bu şekilde değişiklik yapmak, başarısızlık korkusunu ve baskısını neredeyse hiç hissetmeyeceğiniz için çok daha kolaydır. Bunun ötesinde, talep seviyesi çok azaldığı ve neredeyse gülünç göründüğü için, rahatlamanız daha olasıdır, bu da ilerlemeyi çok daha kolay hale getirir!

yol ayrımına gelmiş kadın
Kaizen tekniği ile uygulamak istediğimiz değişikliklerle yüzleşmeyi daha kolay buluruz.

Değişime karşı direncinizin üstesinden gelmek

Kaizen tekniğini uygulamak, başarısızlık korkunuzu yenmenize yardımcı olur. İlk hedef tüm direnci ortadan kaldırmaktır. Bunu yapmak için, muazzam görevi tamamlamayı çok daha kolay hale getiren küçük adımlar atın. Sanki zihin paniğe kapılmanın bir anlamı olmadığını anlar, bu da daha sakin hareket edebileceğimiz anlamına geliyor.

Bir değişiklik yapmayı önerdiğimizde, bizi oraya götürmek için atmamız gereken adımlara değil, genellikle nihai hedefe odaklanırız. Bu kadar başarısız olmamızın sebeplerinden biri de budur. Aslında, meydan okumayı birden fazla parçaya böler ve çok özel bir şeyi başarmaya odaklanırsanız, bir sonraki aşamayı kendiniz için kolaylaştırırsınız.

Küçük değişiklikler yapmak, daha az tembel olmak için kullanabileceğiniz en iyi stratejilerden biridir. Bu daha sonra hedeflerinize daha gerçekçi ve verimli bir şekilde yaklaşmanıza yardımcı olur. Bu nedenle, bir dahaki sefere bir hedefe ulaşmak istediğinizde ve nereden başlayacağınızı bilemediğinizde, Kaizen tekniğinin çok yardımcı olabileceğini unutmayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Armero, M. (2019). Aprendiendo a vivir. Uno Editorial.
  • Bahensky, J., Roe, J. and Bolton, R. Lean Sigma— Will It Work for Healthcare? Journal of Healthcare Information Management — Vol. 19, No. 1
  • Maurer, R. (2015). Un pequeño paso puede cambiar tu vida: El método kaizen. Ediciones Urano.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.