Nöropatik Ağrı: Yardımcı Doğal Terapiler

Nöropatik ağrı, sinir sisteminde meydana gelen bir hasar veya bozulma sonucu ortaya çıkar. Bu nedenle hasta ağrı, bitkinlik ve uyuşma hisseder. Peki, bu sorunu yatıştırmak için doğal terapiler var mıdır? Bu yazıda size bu konuyla ilgili bilmeniz gereken her şeyden bahsedeceğiz. 
Nöropatik Ağrı: Yardımcı Doğal Terapiler

Son Güncelleme: 12 Haziran, 2020

Son birkaç yıl içinde, uzmanlar nöropatik ağrı için yardımcı olabilecek bazı doğal terapileri kabul ettiler. Bu terapiler, bu duruma karşı yapılan savunmada en ön sırada yer almasalar da hastalar semptomlarını iyileştirmek ve böylece daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmak için onları ikincil terapiler olarak kullanabilirler.

Nöropatik ağrı, Uluslararası Ağrı Araştırmaları Birliği (IASP) tarafından tanımlandığı gibi sinir sistemindeki bir hasar veya işlev bozukluğu nedeniyle ortaya çıkan ağrıdır. Bu ağrı, merkezi sinir sisteminde – kemik iliği ve beyinde veya periferik alanlarda – sinirlerde, mikroskobik sinir pleksusunda ve sinir uçlarında bulunabilir.

Genellikle şiddetli ve kronik bir ağrıdır. Tedavisi zor olabilir. Bu nedenle doktorunuzu görmeniz ve kendi durumunuza göre tedavi seçeneklerini değerlendirmeniz önemlidir. Yine de daha önce belirttiğimiz gibi, aynı zamanda, belirtileri yönetmenize yardımcı gibi görünen bazı doğal terapileri düşünebilirsiniz.

Aşağıda bu terapilerden detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Nöropatik ağrı: Yardımcı doğal terapiler

Lancet Nöroloji dergisinde yayınlanan bilgilere göre nöropatik ağrı, zararlı veya zararlı olmayan uyaranlardan sonra ortaya çıkan spontan, sürekli veya bıçak saplanıyormuş hissi veren bir ağrıdır. Bu ağrıyı çeken hastalarda ağrıya tepki büyür. Bu da yaşam kalitesini azaltır.

Karmaşıklığı nedeniyle hem tanısını koymak hem de tedavisini yapmak zordur. Ancak yine aynı kaynağa göre, belirtileri kontrol etmeye yardımcı olabilecek gelişmiş tıbbi tedaviler mevcuttur.

Bu seçeneklerden bazıları şöyledir:

 • Amitriptyline, gabapentin ve pregabalin; bunlar genellikle ilk seçeneklerdir.
 • Duloksetin; ikinci seçenek olabilir.
 • Opioidler, tramadol ve yüzeyden uygulanan ilaçlar
 • Diğer antiepileptik ve antidepresan ilaçlar

Günümüzde, yapılan son araştırmalar sayesinde, nöropatik ağrı belirtilerini yönetmenize yardımcı olabilecek bazı doğal terapiler önerilmiştir.

Bu terapilerin herhangi birine başlamadan önce bir tıp uzmanına danışmak her zaman en iyisi olsa da, bunlar, tedaviniz için göz önünde bulundurmanız gereken seçeneklerdir.

Gelin daha yakından bakalım.

Akupunktur

akupunktur iğne eller
Akupunktur, kan dolaşımınızı artırmanıza ve ağrıya verdiğiniz tepkiyi azaltmaya yardımcı iyi bir ikincil terapi olabilir.

Bu, geleneksel Çin tıbbının bir parçası olan tamamlayıcı bir tedavi türüdür. Bu tedavide cildinize, çeşitli basınç noktalarından ince iğneler batırılır. Burada amaç, vücudunuzdaki enerjinin dengelenmesine yardımcı olmaktır.

Batı tıbbının bakış açısından, bu tür bir terapi, sinirleri ve kasları uyarmaya yardımcı olur. Bu nedenle kan dolaşımını artırmak ve ağrıya verilen yanıtı azaltmak için iyi bir ikincil terapi olabilir. Ancak bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyacımız var.

Buna rağmen, nöropatik ağrısı olan birçok hasta semptomlarını iyileştirmek için bu terapiyi kullanmayı seçmiştir. Nitekim Avrupa Nöroloji Dergisinde yayınlanan bir pilot çalışmada, bu durumun neden olduğu ağrının yönetimiyle ilgili ilginç sonuçlar bulunmuştur.

Ne olursa olsun akupunktur sadece lisanslı profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Çünkü riskleri de vardır. Yanlış bir şekilde uygulanması yaralanmaya, enfeksiyona ve diğer komplikasyonlara yol açabilir.

Fiziksel egzersiz

Nöropatik ağrıya yardımcı olmak için başvurulabilecek en iyi doğal terapilerden biri fiziksel egzersizdir. Aslında egzersiz, bu durumu yaşayan hastaların sağlık ve yaşam kalitesini artırmak için geleneksel tıp tarafından önerilen alışkanlıklardan biridir.

Düzenli egzersiz, kas belirginliğini artırmaya ve dolaşımı desteklemeye yardımcı olur. Bu nedenle nöropatinin bazı belirtilerini rahatlatmaya da yardımcı olabilir.

Hücresel Nörobilimin Sınırları isimli dergide yayınlanan bir çalışmada, fiziksel egzersizin sinir fonksiyonunu geliştirmeye yardımcı olduğu, nöropatik ağrıyı ve uyuşma gibi diğer duyusal fonksiyonsuzluk türlerini azalttığı belirlenmiştir.

Öte yandan egzersiz, de kan şekeri seviyesinin düzenlenmesini de destekler. Bu da diyabetik nöropatiyle ilişkili komplikasyon riskini azaltmaya yardımcı olur. İdeal olan kendinizi çok fazla yormadan yavaş yavaş başlamanızdır. Bunun yanında profesyonel bir eğitmenden veya fizyoterapistten yardım istemek en iyisidir.

Meditasyon ve yoga

yoga yapan kadın
Meditasyon yorgunluğu ve nöropati nedeniyle oluşan ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

Meditasyon ve yoga gibi teknikler nöropatik ağrı için tamamlayıcı terapiler olabilir. Her iki uygulama da bu durumun neden olduğu ağrıya daha iyi bir şekilde göğüs germenize yardımcı olabilir. Benzer şekilde stresi ve ağrınızı kötüleştirebilecek diğer hisleri azaltmak için de idealdirler.

Uluslararası Multipl Skleroz Bakımı Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, meditasyonun nöropatinin neden olduğu yorgunluğu ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğu belirlenmiştir.

Ayrıca, meditasyon, strese, anksiyeteye ve depresyona eğilimli olan hastaların ruh sağlığını iyileştirmeye de yardımcı olur.

Benzer şekilde Nörobilim Yıllıkları (Annals of Neurosciences) isimli bir dergide yayınlanan yeni bir çalışmada yoganın da kemik iliği lezyonlarının neden olduğu nöropatik ağrıyı kontrol etmek için bir tamamlayıcı olarak kullanılabileceği gösterilmiştir. Dikkatli bir şekilde yoga yapmak, ağrı yönetiminizi olumlu yönde etkileyebilir.

Her iki disiplini uygulama önerileri de benzerdir. Aslında onları birleştirebilirsiniz. En iyisi dikkatinizi dağıtacak şeylerden uzak, sakin ve rahat bir alan bulmaktır. Ayrıca, mümkünse, sizi doğru yönlendirebilecek bir uzman ile birlikte bunları yapmalısınız.

Nöropatik ağrıya yardımcı başka doğal tedaviler var mıdır?

Nöropatik ağrınız varsa bahsettiğimiz terapilere ek olarak aklınızda tutmanız gereken diğer seçenekler vardır. En önemlisi, bu tedavilerin hiçbirinin doktorunuzun tedavi planının yerini alamayacağını unutmamanızdır. Tüm bu terapiler çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Seçeneklerden bazıları şöyledir:

 • Ilık suda banyo yapmak
 • Kapsaisin içeren, yüzeyin üzerinden uygulanan merhemler kullanmak
 • B kompleks vitaminleri başta olmak üzere yeterli ölçüde vitamin aldığınızdan emin olmak
 • Masajlarda veya aromaterapilerde esansiyel yağlar kullanmak
 • Alkolden ve sigaradan kaçınmak

Nöropatik ağrı sorununuz varsa düzenli olarak sağlık kontrollerinizi yaptırmayı unutmayın. Aslında bu tür bir ağrı için sizi eksiksiz bir şekilde tedavi edebilecek tek kişi, doktorlar ve sağlık uzmanlarıdır. Bunu aklınızdan çıkarmayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Colloca, L., Ludman, T., Bouhassira, D., Baron, R., Dickenson, A. H., Yarnitsky, D., … Raja, S. N. (2017). Neuropathic pain. Nature Reviews Disease Primers3. https://doi.org/10.1038/nrdp.2017.2
 • Macone, A., & Otis, J. A. D. (2018). Neuropathic Pain. Seminars in Neurology38(6), 644–653. https://doi.org/10.1055/s-0038-1673679
 • Baron, R., Binder, A., & Wasner, G. (2010, August). Neuropathic pain: Diagnosis, pathophysiological mechanisms, and treatment. The Lancet Neurology. https://doi.org/10.1016/S1474-4422(10)70143-5
 • Baute, V., Zelnik, D., Curtis, J. et al. Complementary and Alternative Medicine for Painful Peripheral Neuropathy. Curr Treat Options Neurol 21, 44 (2019). https://doi.org/10.1007/s11940-019-0584-z
 • Dimitrova, A., Murchison, C., & Oken, B. (2017, March 1). Acupuncture for the Treatment of Peripheral Neuropathy: A Systematic Review and Meta-Analysis. Journal of Alternative and Complementary Medicine. Mary Ann Liebert Inc. https://doi.org/10.1089/acm.2016.0155
 • Schröder, S., Liepert, J., Remppis, A., & Greten, J. H. (2007). Acupuncture treatment improves nerve conduction in peripheral neuropathy. European Journal of Neurology14(3), 276–281. https://doi.org/10.1111/j.1468-1331.2006.01632.x
 • Tavee J, Rensel M, Planchon SM, Butler RS, Stone L. Effects of meditation on pain and quality of life in multiple sclerosis and peripheral neuropathy: a pilot study. Int J MS Care. 2011;13(4):163–168. doi:10.7224/1537-2073-13.4.163
 • Telles, S., Sayal, N., Nacht, C., Chopra, A., Patel, K., Wnuk, A., … Anand, A. (2019). Yoga: Can it be integrated with treatment of neuropathic pain? Annals of Neurosciences26(2), 82–91. https://doi.org/10.5214/ans.0972.7531.260208

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.