Şişmiş Göz Kapaklarının Nedenleri ve Tedavileri

Göz kapaklarının şişmesi sadece estetik bir sorun değildir, nedenlerinden biri de bir hastalık olabilir.
Şişmiş Göz Kapaklarının Nedenleri ve Tedavileri

Tarafından yazılmıştır Carmen Martín

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Elbette hayatınızın bir noktasında göz kapaklarınız şişmiş ve nedenini merak etmişsinizdir. Bu durum oldukça yaygındır, ancak basit bir estetik mesele olmaktan ziyade birçok hastalığın sonucu olabilir. Şişmiş göz kapakları bazen metabolik veya bağışıklık kaynaklı olabilir.

Göz kapakları, gözleri kaplayan deri, kas ve mukoza zarından oluşur. Ana işlevleri, onları herhangi bir yabancı ajandan korumaktır. Ayrıca, göz küresini her zaman nemli tutarlar.

Göz kapaklarının yaşlanma ile sıkılıklarını kaybetme eğiliminde olduğu doğrudur. Bu nedenle yaşlı insanların göz kapaklarının şişmesi veya göz altı torbalarının olması normaldir. Aynı şey yorgunluk ve stres biriktiğinde de olur.

Bununla birlikte, şişmiş göz kapaklarının başka birçok nedeni vardır ve bunları erken tanımak önemlidir. Bu yazıda, bunların ana nedenlerini ve ayrıca en yaygın tedavileri açıklayacağız.

Şişmiş göz kapakları: Nedenleri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, şişmiş göz kapaklarına sahip olmak yaygın bir durumdur. Aslında, gözlerinkiler de dahil olmak üzere tüm dokular yaşla birlikte zayıflar.

Diğer bir yaygın neden yorgunluk ve uykusuzluktur. Yanlış dinlenme tüm vücudu etkiler ve yüze, özellikle de gözlere yansır. Aynı şey alkol veya esrar içmek gibi alışkanlıklar için de geçerlidir.

Şişmiş göz kapakları ayrıca aşırı sıvı tutulmasının bir sonucudur. Bu, hipertansiyon veya yüksek sodyum alımı gibi bir dolaşım probleminden kaynaklanabilir.

Bu sorun ayrıca alerjisi olan kişilerde tipiktir ve herhangi bir alerjik reaksiyon sırasında ortaya çıkabilir. Diğer belirtilerin yanı sıra anafilaktik şokun bir belirtisidir.

Ayrıca, şişmiş göz kapakları bir enfeksiyon belirtisi olabileceğini unutmayın. Mantıksal olarak, bir kavgadan veya başka bir travmadan bölgeye alınan bir darbeden sonra da ortaya çıkarlar.

Son olarak, arpacık başka bir sık ​​görülen nedendir. Bunlar, göz kapağının kenarında bulunan Meibomian bezlerinin bir enfeksiyonudur ve genellikle ağrı ve kızarıklık da vardır.

gözünü gösteren kadın
Hem üst hem de alt göz kapakları şişmeye eğilimlidir.

Şişmiş göz kapaklarının tedavisi

Tedavi, nedenlere bağlıdır. Bazı genel önlemlerin çoğu vakayı önlemeye veya iyileştirmeye yardımcı olabileceği doğrudur.

Her şeyden önce, iyi bir gece uykusu almak önemlidir. Bilim insanları günde en az sekiz saat uyunmasını öneriyorlar. Ayrıca, uyku kalitesini de etkilediği için stres ve kaygıyı kontrol altına almayı öğrenmenizi de öneriyorlar.

Buradaki fikir, sağlıklı bir yaşam tarzı ve dengeli bir diyet sürdürmektir. Tuz alımınızı kontrol etmek, sıvı tutulmasını hafifletmeye ve dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olur. Alkol alımını en aza indirmek de önemlidir.

Bu önlemlere rağmen göz kapaklarınız hala şişse mutlaka bir doktora danışın. Alerjik semptomlara bağlı olanlar, bir antihistaminik aldıktan sonra veya kendinizi alerjenden uzaklaştırdığınızda büyük olasılıkla ortadan kalkacaktır.

Bir doktor, enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotik reçete edebilir. Oral uygulama için çok sayıda ilaç vardır, ancak bu amaç için en yaygın olanları ya topikal formda ya da göz damlasıdır.

suratını silen kadın
Tıp uzmanı, şişmiş göz kapakları bir alerjiden mi yoksa bir enfeksiyondan mı kaynaklandığına karar verecek ve tedaviyi reçete edecektir.

Sonuç olarak

Göz kapaklarının şişmesinin nedenleri çoktur ve oldukça yaygın bir sorundur. Yaşlanma nedeniyle sadece doğal bir estetik değişiklik değil, aynı zamanda yorgunluk ve stres belirtisi de olabilir.

Bir enfeksiyonun veya teşhis edilmemiş bir alerjinin belirtisi olabileceğinden, kronik hale gelirse doktorunuza danışmanız en iyisidir. Bu sayede size en uygun tedaviyi reçete edebilirler.

İlginizi çekebilir ...
Evde Göz Kapağı Sıkılaştırıcı Krem Hazırlayın
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Evde Göz Kapağı Sıkılaştırıcı Krem Hazırlayın

Göz kapaklarınız çok hassastır. Güneşe ve toksinlere doğrudan maruz kaldıklarından evde göz kapağı sıkılaştırıcı krem hazırlamayı öğrenmek isteyebi...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.