Spor Salonuna Giderken En İyi Yiyecek Nedir?

Gıda, vücudun, egzersiz yapmak için kullandığı temel enerji kaynağıdır. Bu nedenle size spor salonuna giderken doğru yiyeceği nasıl seçeceğinizi söyleyeceğiz. 
Spor Salonuna Giderken En İyi Yiyecek Nedir?
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Spor salonuna gitmek, sağlıklı bir yaşam tarzı sürmeye karar verdiğinizin işaretidir. Beslenme programınızdaki yağ ve şeker miktarı da muhtemelen düşüktür. Ancak söz konusu egzersiz olduğunda  çoğu zaman ne yememiz gerektiğini bilmiyoruz. Bu yüzden, bu yazıda, spor salonuna giderken en iyi yiyecek nedir, bundan bahsedeceğiz.

Aktif bir kişiyseniz, beslenme programınıza dikkat etmeniz, performansınızı artırmanıza, kaslarınızı belirginleştirmenize ya da kilo vermenize yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra, egzersiz yaparken yorgun düşmemek için yeterince besin, antioksidan ve kalori almak anahtardır.

Spor salonuna giderken en iyi yiyecek

Bu, herhangi türde bir fiziksel aktivite yapmaya gittiğimizde hepimizin en sık sorduğu sorulardan biridir. Yiyecek, vücudumuzun, egzersizleri gerçekleştirmek için kullanacağınız temel enerji olduğundan, şimdi hangi yiyeceklerin en uygun yiyecekler olduğunu analiz edeceğiz.

Spor salonuna gitmeden önce ne yenilir?

tam tahıl kase
Spor salonuna gitmeden önce tüketilen yiyecekler, antrenmanı sürdürmek için iyi miktarda besin ve enerji almanızı sağlamalıdır.

Herhangi bir fitness sınıfına girmeden veya spor salonundaki ekipmanlardan birini kullanmadan önce ne yiyeceğimiz hakkında dikkatli olmalı ve aşırı yemekten kaçınmalıyız.

Küçük miktarlarda yiyecek tüketmek mükemmeldir ancak bizi beslemek için gerekli vitaminleri içermeleri gerekir. Örneğin, güncel çalışmalara göre, kuru yemişler sağlıklı yağlar içeriyorlar. Ayrıca süt, yoğurt ya da muz gibi bir porsiyon meyve ile birlikte yulaf ezmesi de olabilir.

Bir başka iyi seçenek de yoğurt, kuru yemiş ve tohum içeren yoğurtlu parfedir. Omega 3 ve çeşitli proteinler içeren chia tohumu örnek verilebilir. Söz konusu doğru içecek olduğunda, su ile hidrasyonunuzu sağlamalısınız. Antrenmana başlamadan önce yarım litre su içmek iyidir ancak aşırıya kaçmayın.

Spor salonuna gitmeden önce yağ veya şeker açısından zengin gıdalardan kaçınmak en iyisidir. Böylece egzersizi zor hale getirebilecek şeylerden biri olan mide rahatsızlığıyla karşılaşma riskiniz azalır.

Daha sonra ne yenilir?

protein kaynakları
Fiziksel egzersizden sonra, iyi bir protein kaynağı, temel vitaminler ve mineraller ile kendinizi yeniden şarj etmeniz önemlidir.

Antrenmanı bitirdikten sonra, hızlı bir şekilde su almalı ve yavaş yavaş yemek yemelisiniz. Meyve ve kuru yemiş ile başlangıç yapabilir ve daha sonra, örneğin, balık, pirinç salatası, tohumlu ve domatesli makarna, süt ürünleri, kırmızı et, yumurta, protein shake vb. içeren daha eksiksiz bir öğün hazırlayabilirsiniz.

Proteinler, doku iyileşmesini teşvik etmek için gerekli besinlerdir. ‘Nutrients’ (Besinler) dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, bu maddeler, kasların egzersize karşı adaptasyonlarını geliştirirler.

Bunun yanı sıra sağlıklı yağlar tükettiğinizden emin olmanız önemlidir. Bazılarının, omega 3 dizilerinde olduğu gibi, yoğun egzersiz seanslarında tipik olarak oluşan iltihabı modüle etmede etkili oldukları kanıtlanmıştır. Aynı zamanda, trans-lipit alımınızı da kısıtlamanız gerekir. Çünkü bu besinler, tam tersi bir etkiye sahiptirler; yani iltihabı teşvik ederler.

Susayacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu yüzden dehidrasyona karşı en iyi seçeneğiniz su olacaktır. Elbette farklı izotonik içecekler de mevcuttur. Bunlar, yoğun fiziksel aktiviteden sonra yenilenmemize yardımcı olabilirler ancak bu içecekleri suistimal etmemek önemlidir.

Spor salonuna giderken yiyeceklerle ilgili sık sık yapılan hatalar

Birçok kişi fitness ve sağlıklı yaşam dünyasına girerken kendi beslenme programıyla ilgili bazı yaygın hatalar yapar. Kaçınmaya çalışmanız gereken hatalardan birkaçını şöyle sıralayabiliriz:

  • Kalori alımını artırmamak: Her gün egzersiz yapmaya başlarsanız, kilo vermek istiyorsanız bile eskisinden daha fazla kalori almanız gerekir.
  • Light” yiyecek etiketinin tuzağına düşmek: Süpermarketten alışveriş yaparken yiyeceklerin üzerindeki etiketlere dikkat edin. Birçoğu, büyük miktarda şeker içermelerine rağmen “sağlıklı” gibi görünürler.
  • Sabırsızlık: Sonuçları ilk hafta görmeye başlayacağınızı düşünüyorsanız, görmediğiniz takdirde bırakmak isteyebilirsiniz. Ancak sabırlı olmak ve vazgeçmemek önemlidir.
  • İhtiyacınız olan tek şeyin diyet takviyeleri olduğunu düşünmek: Ergojenik yardımlar performansı ve toparlanma becerimizi artırabilir. Ancak onları yalnızca sağlıklı diyet şartlarının içindeyken almalıyız. Aksi takdirde faydalarını deneyimlemeyiz.

Spor salonuna gitmek için beslenmenizi optimize edin

Yeni başlayanların, spor salonuna giderken sıklıkla yaptıkları hatalara siz de düşmeyin. Bunların yerine, spor salonuna gitmeden önce ve gittikten sonra doğru beslenmek, mümkün olan en kısa sürede ilerlemenin tek yoludur.

Son olarak, spor salonuna giderken en iyi yiyeceğin ne olduğu hakkında şüpheleriniz varsa bir beslenme uzmanına gitmenizi öneririz. Böylece bu uzmanın size uygun bir menü hazırlaması mümkün olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Gorzynik Debicka M., Przychodzen P., Cappello F., Kuban Jankowska A., et al., Potential health benefits of olive oil and plant polyphenols. Int J Mol Sci, 2018.
  • Davies RW., Carson BP., Jakeman PM., The effect of whey protein supplementation on the temporal recovery of muscle function following resistance training: a systematic review and meta anlysis. Nutrients, 2018.
  • Calder PC., Omega 3 fatty acids and inflammatory processes: from molecules to man. Biochem Soc Trans, 2017. 45 (5): 1105-1115.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.