Triseps Dips Egzersizleri: Özellikleri ve Varyasyonları

Kas kütlesini artırmak, antrenman rutinlerinin ana hedeflerinden biridir. Bugün bunu yapmak için en ilginç egzersizlerden birine odaklanacağız: trisep dips egzersizleri.
Triseps Dips Egzersizleri: Özellikleri ve Varyasyonları

Son Güncelleme: 23 Aralık, 2021

Trisep dips egzersizleri göğüs, sırt (üst ve alt) ve triseps kaslarının gelişimini sağlayan bir aktivitedir.Kas kazanmaya ek olarak faydaları, artan güçte ve aynı anda karşıt kas gruplarını çalıştırma olasılığında bulunur.

Arzu ettiğiniz sonuçları elde etmek, yaralanma riskini azaltmak ve hareket alanını genişletmek için aklınızda bulundurmanız gereken bazı unsurlar vardır. Bu yüzden okumaya devam edin ve triseps dips hareketlerini mükemmel bir şekilde nasıl yapacağınızı öğrenin!

Başlamadan önce nelere dikkat etmeliyim?

Triseps dips egzersizleri yapmadan önce kendinizi sağlama almak için üç temel unsurdan bahsedeceğiz. Sporcunun seviyesine bağlı olarak gerekli ekipman, tutuş ve rutinin amaçlarından bahsediyoruz.

1. Gerekli ekipman

Tanımlanması gereken ilk şey temel ekipmandır. Örneğin, trisep dips egzersizleri paralel bar ve dip tabanları veya dip istasyonları gerektirir. Buna ek olarak, bir daldırma kemeri ve ağırlık plakaları da aktivitenin bir parçası olmalıdır.

Evde egzersiz yapabilmeniz için spor salonlarının sunduğundan daha küçük boyutlu seçenekler var. Ayrıca, bazı varyasyonlar, daha yüksek seviyeye adapte olmanızı hızlandırmak için yüksek stabiliteye sahip egzersiz benchlerinin kullanılmasına izin verir.

Dışarıda triseps dips egzersizleri yapan bir kız.
Barlar, triseps dips yapmak için gereken ekipmanın bir parçasıdır ve derecesi her kullanıcı için ayarlanır.

2. Kavrama

Beklenen kas artışını destekleyen dengeli bir tutuş, ellerin izin verdiği maksimum ayrılma ilkesine dayanmaktadır. Bu, egzersizi yapan kişinin ön kol uzunluğunu geçmemelidir.

Bu mesafe aşılırsa, trisepslerden omuzlara geçen direncin yer değiştirmesi nedeniyle sorunlar oluşmaya başlayacaktır. Bu, her tekrarda yük binmesi nedeniyle yaralanma riskini artırır.

3. Rutin hedefler

Her egzersizde olduğu gibi, kişinin sahip olduğu hazırlık düzeyine uygun hedefler belirlenmesi önerilir. Bu nedenle, çeşitli zorluklara sahip olan aşağıdaki hedef kılavuzu, kademeli gelişimi değerlendirmenin bir yoludur:

 • Yeni Başlayanlar: 2131 tempo kullanarak bir direnç bandıyla desteklenen 5 tekrar.
 • Orta seviye: 2131 temposunda direnç bandından yardım almadan 5 tekrar.
 • Gelişmiş: 1121 tempoda 10 tekrarı geçme hedefi.
 • Uzman: 1121 tempoda 15 tekrarı aşma hedefi.

İlginizi çekebilir: Kas Gerilmesi: Neden Olur?

Core bölgesi egzersizi doğru şekilde nasıl yapılır

Şimdi sıra trisep dips egzersizlerinin nasıl yapıldığını açıklamaya geldi. Bunları doğru bir şekilde uygulamanın en iyi yolu, esnemeyi dahil etmeyi unutmadan her adımda mükemmel tekniği amaçlamaktır.

Bu nedenle, güvenli bir egzersiz için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 1. Belinizin etrafındaki dip kemerini sıkın. Zincirin yerleştirildiği bölgenin öne bakması gerektiğini unutmayın. Ayarlama amacıyla zincirin ucunu kemer köprüsüne yerleştirin.
 2. Ağırlık plakasını zincirin üzerine yerleştirin. İşiniz bittiğinde, ağırlığı aşağı sarkacak şekilde zinciri kayışın karşı tarafına takın.
 3. Dip çubuğunu (tutma yeri ön kolların mesafesini aşmayacak şekilde) öne bakacak şekilde monte edin. Kollarınızı tamamen düz ve sabit tutun. Bir kılavuz olarak, başınızın gövdenizle olan hayali hizasını kaybetmeyin. Ek olarak, bileklerinizin kollarınızın ön kısmıyla aynı hizada olmasını bir öncelik haline getirin.
 4. Derin bir nefes ile birlikte vücudun inişine yavaşça başlayın. Dirsekler 90 derecelik açıyla bükülerek varış noktası işaretlenir.
 5. Üst bedende direnç hissederken, nefes verin ve bedeni ilk duruşuna yükseltin.

Hedefinize bağlı olarak, amaç 2 veya 3 set yapabilmektir. Bu fiziksel olarak çok zorlayıcı bir aktivite olduğundan, her set arasında birkaç dakika dinlenmek gerekir.

Rutin için varyasyonlar

Varyasyonlar çeşitlidir ve bu tür bir egzersizi yapmak isteyenlere ancak henüz tüm temel donanıma sahip olmayanlara çok sayıda olanak sunar. Birlikte, adaptasyonun ön aşaması olarak hizmet ederler.

Bükülmüş dizlerle dips egzersiz

Bent-knee dips hareketinde ihtiyacınız olan temel ekipman bir egzersiz benchidir, bu nedenle herhangi bir alanda yapılabilir. Aşağıdaki adımlar izlenir:

 1. Benchin veya kutunun önünde ayaklarınızın üzerinde durun.
 2. Ellerinizi ön kolunuz veya omuz genişliğiniz kadar açık bir şekilde benchin veya kutunun üzerine yerleştirin ve dizlerinizi kırarak çömelin.
 3. Hareketin izin verdiği kadar alçalın ve hızla geri dönün.
 4. 10 tekrardan oluşan 3 set gerçekleştirin.

Bu yazımızı da mutlaka okuyun: Anaerobik Egzersizler: Faydaları Nelerdir?

Düz bacaklarla yapın

Yine, bir bench veya bir kutu seçecek ve bent-knee dips için yaptığınız bir dizi adımı tekrarlayacaksınız. Tek değişiklik, bacakların vücudun iniş ve çıkışları için mevcut aralığı artıran bir pozisyonda tamamen düz olması gerektiğidir.

Bacak kaldırma ile bench dipleri

Önerdiğimiz son varyasyon, farklı yükseklikte iki bench gerektirir. Onları ayarladığınızda, aşağıdaki gibi devam etmelisiniz:

 1. Sırtınız daha yüksek sıraya gelecek şekilde ayakta durun ve ellerinizi yukarıda önerilen mesafeye yerleştirin.
 2. Bacaklarınız tamamen düz olmadan ayaklarınızı önünüzde bulunan alt sıraya koyun.
 3. Kendinizi yavaşça mümkün olduğunca aşağı indirin.
 4. Hızlı bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün.
 5. 7 ila 10 tekrardan oluşan 2 veya 3 set gerçekleştirin.
Elleri kanepenin koltuğunda ve ayakları önünde yerde trisep dips egzersizleri yapan genç bir adam.
Egzersiz barı olmadan yapılan varyasyonlar, egzersizin neredeyse her yerde yapılmasına izin verir.

Triseps dip egzersiz varyasyonları ile başlamak

Klasik trisep dips egzersizine başvurmadan önce varyasyonlarla başlamalısınız. Bu durumda bir sonraki seviyeye geçebilmek için dizlerinizi bükerek en az 10 dips tekrarı yapabilmeniz gerekir.

Tekrarlar boyunca karın kaslarınızı kasılı tutmanın önemini asla unutmamalısınız, bu da vücut yükü karşısında hareket kabiliyetinizi arttırır.

Triseps dips varyasyonlarıyla başlama imkanınızın olmadığı bir senaryo ortaya çıkarsa, o zaman dead hang, pull-up ve şınav gibi güçlendirme egzersizleriyle başlayabilirsiniz. İlginizi çekebilir ...

Karın Kaslarınız için Ev Rutini
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Karın Kaslarınız için Ev Rutini

COVID-19'un yayılmasını önlemek için evde kalmanın en iyisi olduğu bu günlerde, evde yapabileceğiniz bir karın egzersizi rutinine başlayabilirsiniz...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ali M, Sundaraj K, Ahmad R, Ahamed U, Islam M y Sundaraj S. Evaluación de la fuerza del músculo tríceps braquial durante el ejercicio de fuerza de agarre mediante electromiografía de superficie. Investigación biomédica. 2014.
 • Tiwana M y Bordoni, B. Anatomía, Hombro y Miembro Superior, Músculo Tríceps. StatPearls. 2020.
 • Davidson A y Rice C. Efecto del ángulo del hombro sobre el patrón de activación de los extensores del codo durante una contracción fatigante isométrica submáxima. Músculo y nervio. 2010.
 • Landin D y Thompson M. La función de extensión del hombro del tríceps braquial. Revista de electromiografía y kinesiología , 21 (1), 161-165. 2011.
 • You-Sin K, Do-Yeon K y Min-Seong H. Efecto del ejercicio de flexión de brazos a diferentes anchos palmar sobre las actividades musculares. Revista de Ciencias de la Terapia Física. 2016.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.