Yulaf Sütü: Özellikleri ve Faydaları

Yulaf sütü, birçok diğer problemin yanında metabolik ve sindirimsel problemleri de engellemeye yardımcı olan, besin değeri yüksek bir içecektir. Not alın!
Yulaf Sütü: Özellikleri ve Faydaları
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Yulaf sütünün çok sayıdaki faydası, bu sütü vegan ya da vejetaryen beslenen insanlar için harika bir alternatif yapar. Yulaf sütü hayvansal içecekler içmek istemeyen ya da laktoz intoleransı olan insanlar için harikadır.

Durum ne olursa olsun, yulaf sütü harika bir doğal seçenektir, hatta besin değeri ve sağladığı faydalar dolayısıyla evinizdeki küçükler için bile iyidir. Ancak, şunu kendinize çoktan sormuş olabilirsiniz: bir süt ürünü olmamasına rağmen adı neden yulaf sütü?

Bu isim bir pazarlama stratejisinden dolayı ortaya çıkmıştır, büyük ihtimalle soya sütünün ortaya çıkışından türetilmiştir ve bir açıdan, birçok insan bu ürünü bu şekilde tanımlar. Ancak, doğru adı yulaf içeceği ya da bitkisel yulaf içeceğidir.

Yulaf Sütü: Yararları

Yulaf Sütünün Besin Değeri Bilgisi

100 ml yulaf sütünde aşağıdaki besinleri bulabilirsiniz:

  • 1 g protein
  • 0.04 g sodyum
  • %0 kolesterol
  • %0 laktoz
  • 1.5 g yağ (%42’si çoklu doymamış yağlardır)
  • Günlük lif ihtiyacınızın %9.7’si

Özellikleri dolayısıyla, sizin de görebildiğiniz üzere, laktoz tüketemeyen ya da kanlarındaki yağ oranı yüksek olan insanlar için yulaf sütünün pek çok yararı vardır. Ayrıca, düşük sodyum içeriği tansiyonu yüksek olan insanlar için de iyi bir seçenek olmasını sağlar.

Yulaf Sütü: Besinsel Özellikleri

Bir kase yulaf.
Yulaf, sindirim sağlığınıza birçok faydası olan yüksek lif oranlı bir gıdadır.

Yulaf sütünün faydaları arasında çok sayıda temel besin ve sağlıklı, çeşitli ve dengeli bir beslenme düzeni için ideal olan birçok özellik bulunur.

Lif

Yulaf sütü vücudunuza iyi bir miktarda lif sağlar, ki bu da bağırsaklarınızın düzgün çalışması için gereklidir ve ayrıca bağırsak geçişinizi düzenlemeye yardımcı olup kabızlığı önlemeye ya da tedavi etmeye yardımcı olur.

Karbonhidrat

Bu enerji sağlayan bir içecektir, her şeyden önce içinde yüksek oranda sağlıklı karbonhidrat bulunur. Hatta, 100 gram yulaf sütü vücudunuza yaklaşık 10 gram karmaşık karbonhidrat sağlar.

Yüksek Protein İçeriği

Yulaf sütü yüksek protein içeriği ile öne çıkar, ancak kanıtlara göre, inek sütü gibi hayvan bazlı içeceklere kıyasla çok daha az protein sağlar. Ancak, 1 bardak yulaf sütünde hala 2 gram protein bulunmaktadır.

Yüksek B Vitamini İçeriği

Yulaf sütünün başka bir yararı, B vitamini sağlamasıdır, ki B vitamini de sinir sisteminiz için elzemdir.

Gerekli Amino Asitler

Yulaf sütü ayrıca, vücudunuzun yeni dokular üretmesine ve kas ile sinir sistemlerinizi korumaya yardımcı olan gerekli amino asitlerden de iyi bir miktarda içerir.

Yüksek Kalsiyum İçeriği

Normalde kalsiyumu süt ürünleri ile ilişkilendirseniz de, 100 gram yulaf sütünün 120 mg kalsiyum içerdiğini biliyor muydunuz? Bu mineral kemiklerinizin sağlığına katkıda bulunur, gelişimlerine yardım eder ve onları güçlü ve sağlıklı tutar.

Yulaf Sütünün Sağlığa Faydaları

Bir bardak yulaf sütü.
Yulaf sütü birçok metabolik ve kardiyovasküler sorunu önlemek için iyi bir seçenektir.

Bugün bildiğimiz her şey ya popüler tıbbın bilgisini onaylar ya da arttırır, ve yulafın sağlığımızı korumak ya da iyileştirmek için etkili bir gıda olduğunu doğrulamamıza da izin verir.

1. Kolesterolü Düşürür

Yulaf sütünde kolesterol bulunmaz ve hatta bu içecek vücudunuza kanınızdaki yüksek yağ değerlerini düşürmek konusunda yardım etmek için mükemmel bir içecek olarak kabul edilir. Bu sadece kolesterolü değil, aynı zamanda trigliseritleri de kapsar.

Ek olarak, çalışmaların doğruladığı üzere, düzenli olarak yulaf tüketmek obeziteyi engeller ve mide yağlarının dağılımını azaltır, ayrıca karaciğer fonksiyonlarınızı da iyileştirir.

2. Vücudunuzu Temizlemeye Yardım Eder

Yulaf sütü bir temizleyicidir, bu da sağlıklı kalmanıza ve vücudunuzu temiz tutmanıza yardımcı olmak açısından mükemmel olduğu anlamına gelir. Aynı şekilde, ihtiyacınız olmayan yiyecekleri kesmenize yardım ettiği için kilo vermenize de yardım edebilir.

3. Kan Şekerinizi Kontrol Eder

Yulaf sütü pankreatik aktiviteyi teşvik eder ve bir yavaş emilen karbonhidratlar ve lif kaynağıdır. Bundan dolayı, kan şekerlerini stabilize etmek için insüline bağımlı olmayan şeker hastaları için iyi bir seçenektir. Örneğin kahvaltıda yulaf sütü içmek kan şekerinizi kontrollü tutmanıza yardımcı olur.

4. Kansere Karşı Koruma

Amerika Birleşik Devletlerinde yürütülen bazı çalışmalar, yulaf sütünün tüketiminin ile kolon kanseri, meme kanseri ve prostat kanseri gibi belirli kanser türlerine karşı bir miktar korunmayı ilişkilendirmektedir. Bu, kanser dolayısıyla ölüm oranlarının yıldan yıla giderek arttığı bir zamanda özellikle önemlidir.

5. Sindirim Sağlığını Geliştirir

Peptik ülseri olan pek çok insan semptomlarını hafifletmek için günlük bir bazda yulaf sütü içerler. Bu ayrıca mide yanması, gastrit, kabızlık (bir tam tahıl içeceği ile) ya da ishal (bir kabuklu tahıl içeceği ile) ve gaz gibi durumlarda da yardımcıdır.

2014’te gerçekleştirilen, o zamana kadar yulafın kabızlık üzerindeki etkileri hakkında yapılmış tüm farklı çalışmaları analiz eden bir çalışma yulafın gerçekten de dışkınızın ağırlığını önemli bir ölçüde arttırabildiğini ve kabızlığı azaltabildiğini bulmuştur. 

Sonuç olarak, tüm bu bilgilerin size yararlı olduğunu umuyoruz. Bu içeceği beslenme düzeninize eklemeye çalışın, yulaf sütünün çeşitli avantajlarından keyif alacağınızdan eminiz.

İlginizi çekebilir ...
Şekersiz Yoğurtlu ve Yulaf Ezmeli Kurabiye Tarifi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Şekersiz Yoğurtlu ve Yulaf Ezmeli Kurabiye Tarifi

Bu şekersiz yoğurtlu ve yulaf ezmeli kurabiye tarifleri hem lezzetli hem de besleyicidir. Ayrıca maliyetleri oldukça düşüktür ve hazırlanmaları da ...  • Jensen T., Adelmalek MF., Sullivan S., Nadeau KJ., et al., Fructose and sugar: a major mediator of non alcoholic fatty liver disease. J Hepal, 2018. 68 (5): 1063-1075.
  • Burt LA., Billington EO., Rose MS., Raymond DA., et al., Effect of high dose vitamin D supplementation on volumetric bone density and bone strength: a randomized clinical trial. JAMA, 2019. 322 (8): 736-745.
  • Chang HC., Huang CN., Yeh DM., Wang SJ., et al., Oat prevents obesity and abdominal fat distribution, and improves liver function in humans. Plants Foods Hum Nutr, 2013.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.