Zihinsel Sağlık İçin Beş Alışkanlık

Birçoğumuz zihinsel sağlığımız için ne kadar zararlı olabileceğini fark etmeden bazı alışkanlıklar benimseriz. Bu yazıda onlar hakkında ve onları nasıl önleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.
Zihinsel Sağlık İçin Beş Alışkanlık
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Bugün, zihinsel sağlık seviyenizi korumak için kaçınmanız gereken beş alışkanlık hakkında konuşmak istiyoruz.

Her motor gibi, beynimiz de bakım gerektirir – vücudumuzun diğer kısımları da. Zihinsel sağlığın korunması esastır. Bu yüzden 10 Ekim “Dünya Ruh Sağlığı Günü” olarak ilan edilmiştir. Bu, esas olarak, akıl hastalıkları ve onlarla birlikte gelen damgaların sessiz tehlikesi hakkında farkındalığı artırmak ve bu nedenle ihtiyaç duyduğumuzda yardım istemenin önemini vurgulamak için bir tarihtir.

Zihinsel sağlığın öneminin, onu riske atıncaya kadar farkında değiliz. Zihinsel sağlığınız için harcadığınız zamanı merak ettiniz veya hesapladınız mı?

Zihinsel sağlık neden korunmalı?

zihinsel sağlık için yoga

Zihinsel durumumuz fiziksel durumumuzla eşit veya ondan daha da önemlidir. Bu nedenle, herhangi bir tıbbi durum için doktora gitmemiz, ancak duygularımızın kontrolünü kaybettiğimizde psikolojik veya psikiyatrik yardım almayı reddetmemiz paradoksaldır.

Zihinsel sağlık, çıplak gözle göremeyeceğiniz bir şeydir. Sonuçta, hissettiğimiz şey, çoğu zaman öznel belirtilerdir. Bu nedenle, çoğu zaman bunun için çok fazla endişelenmeyiz ve tıbbi yardım bile almayız. Bu nedenle, bir bozukluk haline gelmesi için yeterince uzun bir süre kuluçkada kalabilir.

Bu yüzden zihinsel sağlığınıza iyi bakmanız ve ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız yardım almanız son derece önemlidir. Mükemmel bir dünyada, tıpkı doktora gittiğimiz gibi, kontroller için psikologa da giderdik!

Bununla birlikte, zihinsel sağlığınıza dikkat etmek için bugün uygulayabileceğiniz bazı alışkanlıklara bir göz atalım.

Zihinsel Sağlık İçin Beş Alışkanlık

1. Her zaman kahvaltı edin.

Kaç kez “kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu” duydunuz? Buna rağmen, birçok insan kahvaltı yapmaya alışkın değildir. Ne yazık ki, bu çok sağlıksızdır, çünkü bu öğünü atlarsak kan şekerimiz düşecektir. Peki bundan sonra ne olduğunu biliyor musunuz?

Organlarınız, nereden şeker alacaklarını bilmeyerek tehlikeye altına girer, bu nedenle beyne yetersiz besin kaynağı oluştururlar ve yavaş yavaş dejenere olurlar. Daha sonra, gün boyunca daha düşük bir entelektüel performansa sahip olursunuz.

İster inanın ister inanmayın, kan şekerindeki bu düşüşler anksiyete ve depresyon belirtilerine bile neden olabilir.

2. Her zaman yeterince uyuyun.

Vücudunuz doğru miktarda uyku olmadan yenilenemez. Birçok kişi geç saatlere kadar uyumaz ya da stres nedeniyle düzgün uyuyamaz. Bu bir alışkanlık haline geldiğinde, bilişsel süreçleriniz önemli ölçüde etkilenir. Uyku eksikliği, zihninizle ilişkili diğer sorunların yanı sıra stres, depresyon, huysuzluğa ve – uzun vadede – felçlere yol açabilir.

Zihinsel sağlığınızı korumak için ortalama en az 8 saat uyumanız gerektiğini unutmayın.

3. Zihinsel sağlık istiyorsanız sigara içmeyin.

sigarayı bırakmak
Sigarayı bırakmak tüm sistemlerinizde sağlığı geliştirecek ve zihinsel sağlığınızı iyileştirecektir.

Psikiyatrik sorunları olan insanları tedavi eden sağlık profesyonelleri genellikle hastalarının sigara içme alışkanlıklarını göz ardı ederler. Bunun nedeni, depresyon, kaygı veya madde bağımlılığı sorunlarıyla başa çıkmalarına yardımcı olduğunu varsaymalarıdır.

Bununla birlikte, Washington Üniversitesinden yapılan araştırmalar, ruh hali veya bağımlılık sorunları ile mücadele eden insanların sigarayı güvenle bırakabileceğini ve dahası, bu alışkanlığı bırakmanın daha zihinsel sağlık ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

4. Yeterli fiziksel aktivite yapın.

Oviedo Üniversitesi ve Spor ve Sağlık Rektörlüğü delegesi Profesör Miguel del Valle, “Fiziksel egzersizin zihinsel sağlık üzerindeki etkisi hala araştırılsa da, egzersiz merkezi sinir sistemi üzerinde etki ediyor, proteinlerini stabilize ediyor ve bu maddelerin dengesinin bozulmasından kaynaklanan hastalıklardan uzak durmasına etki ediyor” diyor.

Ayrıca, hareket halinde olmak sadece vücudunuz için iyi değildir, beyniniz de size teşekkür edecektir. Çünkü daha iyi dolaşım daha sağlıklı bir zihni teşvik eder. Fiziksel aktivite ayrıca stresi azaltmaya ve düşüncelerinizi duraklatmaya yardımcı olur.

5. Elektronik cihazları aşırı kullanmayın.

cep telefonu kullanan kadın
Dijital ekranların aşırı kullanımı, uykusuzluk ve daha yüksek stres ve kaygı gibi problemlerle ilişkilendirilmiştir.

Günümüzde, sosyal etkileşimlerimizin çoğu internet üzerinden yaşanmaktadır. Böylece yaşam hızımız, sosyal ağlara ve benzeri şeylere erişebileceğimiz elektronik cihazlara odaklanır.

Teknolojinin, özellikle de akıllı telefonların sürekli kullanımı, anın içerisinde yaşamamızı engelliyor. Ayrıca görme problemlerine, stres, uykusuzluk, depresyon ve kaygıya da yol açar.

Artık daha iyi zihinsel sağlığı teşvik etmek için uygulamanız gereken bazı günlük alışkanlıkları daha iyi biliyorsunuz. Unutmayın: bazı küçük değişiklikler yaparak bile iyi zihinsel sağlığın tadını çıkarmak için yaşam kalitenizi büyük ölçüde artırabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Fernández Liria, Alberto. (2008). La nueva actualidad de la salud mental. Revista de la Asociación Española de Neuropsiquiatría28(1), 3-5.
  • Jané-Llopis Eva. La eficacia de la promoción de la salud mental y la prevención de los trastornos mentales. Rev. Asoc. Esp. Neuropsiq. 2004;  ( 89 ): 67-77.
  • Mrazek P.J., Hall M., “A policy perspective on prevention”, American journal of community psychology, 1997, Vol. 25: 221-226.
  • Hosman C., Jané-llopis E., Political Challenges 2: Mental Health, The evidence of health promotion effectiveness: shaping public health in a new Europe, pp 29-41, Brussels: ECSC-EC-EAEC, 1999.
  • Mental Health. What Is Mental Health? (2019). Recuperado el 23 de febrero de 2021. https://espanol.mentalhealth.gov/basics/what-is-mental-health
  • Mental Health Foundation. How to look after your mental health. Recuperado el 23 de febrero de 2021. https://www.mentalhealth.org.uk/publications/how-to-mental-health
  • Washington University School of Medicine in St. Louis.Quitting smoking may improve mental health. (2014). Recuperado el 23 de febrero de 2021. https://medicine.wustl.edu/news/quitting-smoking-may-improve-mental-health/
  • The Primary Care Condition. Exercise for Mental Health. Recuperado el 23 de febrero de 2021. https://dx.doi.org/10.4088%2Fpcc.v08n0208a

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.